meclis'e veda

MECLİS'E VEDA

TBMM’de 24. Dönemde görev yapan ve 7 Haziran Milletvekili Genel Seçimlerinde yeniden aday olamayan milletvekilleri, Mecliste kendilerine tahsis edilen odaları boşaltmaya başlarken, bazı milletvekilleri de görevlerinin biteceği son güne kadar odalarını kullanmaya devam edecek.

Tarih : 09 Nisan 2015, 13:24
Puan Ver : Meclis'e Veda(6/10)2


25. Dönemde TBMM'de görev yapamayacak olan milletvekilleri, Meclis'te kendilerine tahsis edilen odaları boşaltmaya başladı.

TBMM'de 24. Dönemde görev yapan ve 7 Haziran Milletvekili Genel Seçimlerinde yeniden aday olamayan milletvekilleri, Mecliste kendilerine tahsis edilen odaları boşaltmaya başlarken, bazı milletvekilleri de görevlerinin biteceği son güne kadar odalarını kullanmaya devam edecek.

24. dönemde Ağrı Milletvekili olarak görev yapan Ekrem Çelebi, 25. Dönemde Mecliste bulunamayacağı için odasını boşaltmaya başladı. Yeni dönemde Doğu milletvekilleri ne daha büyük odalar verilmesi gerektiğini belirten Ekrem Çelebi, “Her insan bir nefse tabidir. TBMM'de bir milletvekili olmak çok onurlu bir şeydir. Bundan sonraki süreçte bu şerefli olan mesleği ailenize de bırakıyorsunuz. Keşke bu odalar biraz daha büyük olsa, Doğu vekillerine odalar yetmiyor. Ben yan tarafta bulunan Suat Kılıç ve Bülent Turan beyin odalarını çoğu zaman kullanıyorum. TBMM'nin 25. Dönemde gelecek başkanı Doğu vekillerine daha büyük odaları tahsis etmeli ve odalar girişte olmalı” dedi.

4 yıllığına görev aldığının bilincinde olduğunu kaydeden Çelebi, “Biz 4 yıllığına geldik, onun bilincindeyiz. Nihayetinde bir nefis taşıyoruz. Çıkarken nihayetinde duygusallaşıyorsunuz” diye konuştu.“7 HAZİRAN'A KADAR ODAMI KULLANACAĞIM”

7 Haziran'da yapılacak Milletvekili Genel Seçimlerinde AK Parti'nin aday listesine giremeyen Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten, “7 Haziran'a kadar bu odayı kullanma hakkımız var. Ben 7 Haziran'a kadar milletimin hizmetindeyim. Vatandaşlarımızın bizden talebi var. Biraz buruk olabiliriz, bu doğaldır. Biz makamlara şeref verebiliyorsak ne mutlu bize, makamlardan şeref alıyorsak zaten ciddi bir problem vardır. Siyaset uzun soluklu bir iştir, milletvekilliğinin dışında ben ülkeme hizmet etmeye devam edeceğim. Bu bir takım oyunudur. Teknik direktörümüz bazı arkadaşlarımızı dinlendirmek için dışarıya alıp, başka arkadaşlarımızı oyuna alabilir. Bu bir bayrak yarışı, bir ekip halinde yürüteceğiz” diye konuştu.

Son güne kadar odasını kullanmaya ve hizmet etmeye devam edeceğini kaydeden İçten, “4 yıl içinde önemli işler yaptık. Bunların altımda imzam var bundan da onur duyuyorum. Yaklaşık 30 yıldır kardeş kanı akıyordu bu ülkede, çözüm süreci ile birlikte akan kan durmuştur, bırakın milletvekilliğini ölsem de gam yemem. Kardeş kanının son bulması noktasında Cuma İçten'in bu çorbada biraz da olsa tuzu vardır. Ben asla küs değilim, defalarca düştüğümüz anlar oldu, siyasi hayatımız bitti dediğimiz anlar oldu ama her düştüğümde çok daha güçlü geldim. 7 Haziran'a kadar milletimden yetki almış durumdayım. Ne zaman odaları kullanma son tarihimiz doluyorsa milletime hizmet edeceğim. Çünkü sahaya çıkacağım ve seçim çalışmalarına katılacağım. Siyasete ve ülkeye katkı yapmak sadece milletvekili rozeti ile olmaz” açıklamasında bulundu.

Milletvekilliği yaptığı dönemde dünya gündemine damga vurduğunu ifade eden İçten, “Genel Kurul kürsüsünde “İsrael Terörist” yazılı pankart ile konuşma yaptım. Bu dünya gündemine düştü. Dünyanın her yerinden bir çok parlamenter beni aradı, annem ve babam beni aradılar benden onur duyduklarını söylediler, bu benim için yeterli. Şuan milletvekilliğini bırakıyorum, 2 binin üzerinde mesaj var, sosyal medya yıkılıyor. Benim için insanların gönlünün vekili olmak her şeyden daha önemli. Terörist İsrail her gün yüzlerce insanı katletmeye devam ediyor. Kürsüde ilk defa bir milletvekili tutanaklara geçecek şekilde ‘İsrail terörist devlettir' dedi. O gün ilk defa Meclis kürsüsünde Fatiha suresini baştan sona okudum. Bu da Meclis tarihinde bir ilkti” dedi.

(İHA)

 


Etiketler: Meclis  E  Veda  Ankara  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER