MENDERES TAŞTI ORTALIK GÖLE DÖNDÜ


MENDERES TAŞTI ORTALIK GÖLE DÖNDÜ
Tarih : 02 Ocak 2015, 11:03
Puan Ver : Menderes Taştı Ortalık Göle Döndü(10/10)6


Aydın'da yaklaşık bir haftadır aralıksız devam eden yağışlar sonucu Büyük Menderes Nehri taştı. Aydın Koçarlı ve Söke ilçelerinde yüzlerce dönüm tarım arazisi sular altında kalırken, Menderes nehrinin taşıdığı suyun debisinin her geçen gün arttığı belirtildi.

Aydın'da geçen hafta Cuma günü başlayan ve bir haftadır devam eden yağış sonucu Büyük Menderes Nehri biriken suları taşıyamaz hale geldi. Saniyede tonlarca suyu taşıyan Büyük Menderes nehri Söke ve Koçarlı ovalarının bulunduğu kesimlerde patlayınca yüzlerce dönüm tarım arazisi sular altında kaldı. Söke Bıyıklı Mahlalesi yakınlarında bazı yollar Menderes Nehri'nin taşması nedeniyle kapanırken, Koçarlı yolu da kapanma aşamasına geldi. DSİ yetkilileri tarafından patlayan Menderes Nehri'nin sularının karayolunu kapatmaması için tedbirler alınırken, henüz barajlardan su salınmadığı ve barajlardan su salınması halinde taşkının daha da artacağı belirtildi.

Menderes Nehri'nin yağmur sularını taşıyamaması nedeniyle Koçarlı ve Söke ovasının göle dönmüş hali görenleri şaşırtırken, bölgede buğday ekili arazilerin taşkından zarar gördüğü belirtildi.

Büyük Menderes Nehri'nde devam eden temizleme ve bent çalışmalarına rağmen bu yıl yine taşkın yaşandığını belirten Aydınlı çiftçilerden Durmuş Çetin, taşkınların her geçen gün arttığını ve çiftçinin zararının büyüdüğünü söyledi.

Bölgedeki yüzlerce dönüm arazinin sular altında kaldığını ve kimsenin elinden bir şey gelmediğini belirten İrfan Karataş ve Bayram Kaygısız isimli vatandaşlar ise taşkın sorunun kış mevsiminin kuvvetli olduğu her sezon yaşandığını belirttiler.

Bölgede taşkın devam ederken jandarma ekipleri de olası bir tehlikeye karşı bölgede devriye geziyor.

(İHA)

 


Etiketler: Menderes  Taştı  Ortalık  Göle  Döndü  Aydın  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER