mezarlık değil mesire alanı

MEZARLIK DEĞİL MESİRE ALANI

Sinop’un Akliman mevkisindeki mesire alanında bulunan ve yaklaşık olarak üç asırlık olduğu belirtilen mezarlar görenlerin dikkatini çekiyor.

Tarih : 22 Ocak 2015, 17:57
Puan Ver : Mezarlık Değil Mesire Alanı(9/10)5


Sinop'ta bir mesire alanında bulunan tarihi mezarlar görenleri şaşırtıyor.

Sinop'un Akliman mevkisindeki mesire alanında bulunan ve yaklaşık olarak üç asırlık olduğu belirtilen mezarlar görenlerin dikkatini çekiyor. Karadeniz'de tek doğal liman olma unvanına sahip olan Sinop yarımadasının batısında bulanan ve “Harmene Limanı” olarak bilinen bölge günümüzde mesire alanı olarak kullanılıyor.

Bu bölgeye eski dönemlerde Karadeniz'de seyahat eden gemilerde ölen denizci ya da yolcular defnedilmiş. Resmi kaynaklardan alınan bilgilere göre, yaklaşık 3 asırlık bir geçmişe sahip olan bu mezarlar özellikle o zamanlarda deniz taşımacılığı ve deniz gezginlerine ait.MEZARLARDAN RAHATSIZ OLUP GERİ DÖNENLER VAR

Mesire alanına vakit geçirmek için gelen vatandaşlar mezarları görünce geri dönüyor. Boyabat ilçesinden gelen bir vatandaş ise konuyla alakalı şunları dile getirdi: “Burada eğlenmek pek uygun olmasa gerek. Sonuçta bizim inanç, örf ve adetimizde mezar başında eğlenmek ya da alkol almak yok. Buraya insanlar eğlenmek amaçlı geliyor, mezarların olduğu yerde eğlence kulağa pek hoş gelmiyor. Ancak burası Sinop'un en güzel yerlerinden birisi, yeşilin ve mavinin birbiri ile buluştuğu ender noktalardan bir yer.”

(İHA)

 


Etiketler: Mezarlık  Değil  Mesire  Alanı  Sinop  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER