milli eğitim bakanlığından 'deneyi bilmiyorlar'a yanıt

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞINDAN 'DENEYİ BİLMİYORLAR'A YANIT

Bakanlıktan konuya ilişkin yapılan açıklamada, 'Deneyi Bilmiyorlar' başlığıyla yayımlanan habere ilişkin açıklama yapılmasına lüzum görüldüğü belirtilerek, “Yayımlanan haberde, ‘Laboratuvar ve araç-gereç kullanımını araştıran MEB’in raporu: Öğretmen deney yapmayı bilmiyor.

Tarih : 02 Mart 2015, 17:36
Puan Ver : Milli Eğitim Bakanlığından 'deneyi Bilmiyorlar'a Yanıt(6/10)2


Milli Eğitim Bakanlığı, bir gazetede 'Deneyi Bilmiyorlar' başlığıyla yayımlanan habere ilişkin açıklama yaptı.

Bakanlıktan konuya ilişkin yapılan açıklamada, 'Deneyi Bilmiyorlar' başlığıyla yayımlanan habere ilişkin açıklama yapılmasına lüzum görüldüğü belirtilerek, “Yayımlanan haberde, ‘Laboratuvar ve araç-gereç kullanımını araştıran MEB'in raporu: Öğretmen deney yapmayı bilmiyor. Eğitim ihtiyacı var' ifadeleri kullanılmıştır. Okullarımızın 4+4+4 sistemine göre yeniden yapılanması ilkokul, ortaokul ve liseler için öğretim programlarının 12 yıllık zorunlu eğitimin hedefleri kapsamında gözden geçirilmesi ihtiyacını doğurmuştur. Diğer taraftan eğitim teknolojilerinde yaşanan gelişmeler nedeniyle derslik, atölye ve laboratuarlarda kullanılan araç ve gereç ile makine-teçhizatın niteliği sürekli artmakta ve değişmektedir” denildi.

Açıklamanın devamında şunlar kaydedildi:

“Bu bağlamda 16-19 Aralık 2014 tarihleri arasında Antalya'da Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri, akademisyenler, öğretmenler, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve özel sektör temsilcileri olmak üzere 134 katılımcıdan oluşan, 14 çalışma grubu ile gerçekleştirilen çalıştay sonucunda belirlenen derslik/pansiyon donatım standartları ile okullarımızda okutulmakta olan ve programları güncellenen 12 derse ait eğitim araç ve gereçleri yeniden belirlenmiştir. Komisyonlarca çalıştay süresince öğretim programları ve sınıf kazanımları incelenmiş, mevcut durum analizi yapılarak ders-araç gereç ihtiyaçları belirlenerek, görüşler ve beklentiler ortaya konulmuştur. Raporda, belirlenen deney setleri ile ilgili öğretmenlerimize deneyleri doğru ve sağlıklı bir şekilde yapabilmeleri için hizmet içi eğitim, uzaktan eğitim gibi eğitimlerin verilmesi önerilmiştir. Öğretmenlerimizin gerekli görülen konularda hizmet içi eğitimlerle desteklenmesi Bakanlığımızın önemli politikalarındandır. Değerli öğretmenlerimizin söz konusu eğitimlerle desteklenmesi, öğretmenlerimizin deney yapmayı bilmedikleri anlamına gelmemektedir. Haberde belirtilen iddialar tamamen asılsız ve gerçek dışıdır.”

(İHA)

 


Etiketler: Milli  Eğitim  Bakanlığından    Deneyi  Bilmiyorlar  A  Yanıt  Ankara  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER