müze ikinci kez manavgat'ta sergiye açıldı

MÜZE İKİNCİ KEZ MANAVGAT'TA SERGİYE AÇILDI

Sergiyi ilk olarak Kaymakam Bulgurlu, Belediye Başkanı Şükrü Sözen, meclis üyeleri, belediye birim müdürleri ve öğrenciler birlikte gezdi.

Tarih : 17 Şubat 2015, 18:24
Puan Ver : Müze İkinci Kez Manavgat'ta Sergiye Açıldı(8/10)4


Çanakkale Savaşı'nın 100. yılı nedeniyle daha fazla anlam kazanan serginin açılışına Manavgat Kaymakamı Emir Osman Bulgurlu, Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, belediye meclis üyeleri ile belediye birim müdürleri katıldı.Sergiyi ilk olarak Kaymakam Bulgurlu, Belediye Başkanı Şükrü Sözen, meclis üyeleri, belediye birim müdürleri ve öğrenciler birlikte gezdi. Çanakkale Gezici Müzesi Koordinatörü Cengiz Yürükaslan, savaşta kullanılan malzemeleri içeren 4 bin parça eseri tek tek tanıtırken, sergiyi izleyenleri savaş yıllarına götürdü. Çanakkale savaşlarına ait görsel ve savaş ve hatıralarını anlatan resim ve tablolar, temsili mezar ve şehitlikler, hastane çadırı, gerçek ebat ve kıyafetleriyle askerlerden oluşan sergiyi izlerken öğrencilerin duygulandığı gözlendi. Sergide 1915 yılı çekimi olan 30 dakikalık özel bir belgesel de öğrencilere izletildi. Mermiler, silahlar ve özellikle o günlerde giyilen savaş giysileri ve Manavgatlı şehitlerin isimlerinin yazdığı mezar taşları öğrencilerin ilgisini daha çok çekti.SERGİ ÜCRETSİZ

Müze koordinatörü Cengiz Yürükaslan, 5 yıldır müzenin Çanakkale'ye giderek oraları göremeyen vatandaşlarımız için Türkiye'nin her yerini gezdiğini, 100. yıl etkinlikleri kapsamında ise Akdeniz Bölgesi'ni ziyaret ettiklerini söyledi. Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen ise, kültür hizmetleri kapsamında 1 hafta boyunca öğrencilerin ücretsiz olarak müzeyi gezebileceklerini söyledi. Sözen, “Çanakkale müzesini öğrencilerimizin ve çocuklarımızın görmesi manevi anlamda büyük değer taşıyor. Bu yıl Çanakkale Savaşlarının 100. yılı olması ayrı bir duygu katıyor. Çocuklarımız bu vatan topraklarının ne kadar zorluklarla kazanıldığını bu sergiyle bir kere daha kavramış olacak. Tüm Manavgat halkını sergiyi izlemeye davet ediyorum” dedi.

(İHA)

 


Etiketler: Müze  İkinci  Kez  Manavgat  Ta  Sergiye  Açıldı  Antalya  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER