MÜZİSYENLERDEN ZABITA MÜDAHALESİNE TEPKİ


MÜZİSYENLERDEN ZABITA MÜDAHALESİNE TEPKİ
Tarih : 04 Ocak 2015, 11:18
Puan Ver : Müzisyenlerden Zabıta Müdahalesine Tepki(9/10)5


İzmir Müzisyenler Derneği, derneğe üye iki müzisyenin Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesinde gitar çalarken İzmir Büyükşehir Belediyesi zabıta ekipleri tarafından müdahaleye uğradığını belirterek sokak sanatının işportacılık ve dilencilikle eş değer tutulmaması gerektiğini savundu.

İzmir Müzisyenler Derneği, zabıta ekipleri tarafından sokak sanatçılarına sert müdahale edildiğini belirterek sokak sanatçılarına yönelik müdahalenin son bulmasını talep etti. Dernek tarafından yapılan açıklamada, 'sokakların sanatla güzel olduğu ve sokak sanatçılarının işportacılık ve dilencilikle eş değer tutulmaması gerektiği ifade edilirken, sokak sanatçılarına yönelik baskıcı ve yasakçı tutumun son bulmasını istedikleri dile getirildi.“GÖZALTINA ALINDILAR”

Dernek tarafından yapılan açıklamada, İzmir Büyükşehir Belediyesi zabıtalarının, Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesinde iki gitar ile müzik yapan müzisyen arkadaşlarına sert bir şekilde müdahale ettiği belirtilerek şöyle denildi: 'Müzisyen arkadaşlarımız Metehan Orhan ile Mesut Iyigün, zabıtaların şikayeti üzerine polis tarafından gözaltına alınarak Alsancak Polis Karakolu'na götürüldü. Kıbrıs Şehitleri Caddesinde müzik yapan sokak müzisyeni arkadaşlarımız için müzisyenleri olası bir zabıta saldırısına karşı her gün onlara destek olmaya Halk Bankası önüne çağırıyoruz. Gelişmeler, sokak müzisyenlerinin yeniden eyleme geçmesinden başka bir yol bırakmıyor.”“İŞPORTACILIK VE DİLENCİLİKLE EŞ DEĞER TUTULMASIN”

Dernek tarafından yapılan açıklamada, son dönemlerde zabıtaların 00.00 sonrası müzik yapmanın yasak olduğu bahanesiyle gürültü yapıldığı iddiasıyla sokak müzisyenlerine yönelik sert müdahale yaptığı belirtilerek şu ifadeler kullanıldı: 'İzmir'de, sivil giyimli zabıtaların mesai saatleri dışında da sokak sanatçılarına müdahale ettiği bir tablo ile neyin amaçlandığını anlayamadığımızı ifade ediyoruz. Sokaklar sanatla güzel ve Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi kendine özgü dokusu ile sokak sanatlarının en sağlıklı şekilde insanları rahatsız etmeden icra edilebildiği en uygun yerdir. Bu yaşananların bir an önce son bulmasına, sokak müziğine gürültü muamelesi yapılmamasını, belediyenin sokak sanatlarını işportacılık ya da dilencilikle eş değer tutan kanunlarla ilgili çalışma yürütmesini ve sokak sanatçılarına yönelik baskıcı ve yasakçı tutumun son bulmasını talep ediyoruz.”

(İHA)

 


Etiketler: Müzisyenlerden  Zabıta  Müdahalesine  Tepki  İzmir  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER