nazım sanatla anıldı

NAZIM SANATLA ANILDI

İzmir’in Konak İlçe Belediyesi, “Konaklı Tiyatrocular Nazım’ı Anıyor” adıyla düzenlenen tiyatro ve şiir dinletisi ile usta şair Nazım Hikmet Ran’ın 113. doğum gününü kutladı.

Tarih : 16 Ocak 2015, 12:00
Puan Ver : Nazım Sanatla Anıldı(5/10)1


Türk ve dünya şiirinin usta kalemi Nazım Hikmet Ran'ı, doğumunun 113. yılında adının yaşatıldığı Güzelyalı Kültür Merkezi Nazım Hikmet Sahnesi'nde gerçekleştirilen anlamlı bir etkinlikle andı.

İzmir'in Konak İlçe Belediyesi, “Konaklı Tiyatrocular Nazım'ı Anıyor” adıyla düzenlenen tiyatro ve şiir dinletisi ile usta şair Nazım Hikmet Ran'ın 113. doğum gününü kutladı. Nazım Hikmet'in eşi Piraye'ye Bursa Cezaevi'nden yazdığı duygu dolu mektubun dramatize edilerek sahnelenmesiyle başlayan gösteride; Art Akademi, Ayhan Işık Oyunculuk Okulu, Çeşme Belediye Tiyatrosu, Gaziemir Belediye Tiyatrosu, Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi oyuncuları, Kuklaevi Tiyatrosu, Oyun Gemisi, Tepecik Kültür Sanat Derneği, Tiyatro Viva, Punta Tiyatro ve Yenikapı Tiyatrosu'nun da aralarında bulunduğu 19 tiyatro ve kültür derneği sahne aldı.GÖSTERİLER BÜYÜLEDİ

İzmir Müzisyenler Derneği üyesi sanatçıların Nazım'ın şiirlerinden oluşan ezgileri dile getirdiği etkinlikte, Yazar Hakan Dilek de usta Şair'in Bursa Cezaevi'nde Yazar Orhan Kemal'le futbol üzerine yaşadığı anıları paylaştı. Nazım'ın şiirlerinin farklı isimlerce seslendirildiği gecede pandomim sanatçısı İlker Kılıçer, Nazım'ın şiirlerini mim sanatıyla görselliğe taşıdı. Büyük beğeni toplayan gecede İzmir Flamenko Derneğinden dansçılar da Nazım'ın dizeleri eşliğinde sergiledikleri performansla büyük alkış aldı. Konak Belediyesi Başkan Yardımcısı Eser Atak, Nazım Hikmet Ran'ı doğumunun 113. yıl dönümünün kutlandığı geceye katılanlara ve katkıda bulunan herkese teşekkür ederek, “Bu akşam gönüllü olarak bu etkinliğe katkı koyan geleceğin sanatçılarını, bu anlamlı etkinlikte tanımış olmaktan mutluluk duyduk” dedi.

(İHA)

 


Etiketler: Nazım  Sanatla  Anıldı  İzmir  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER