nehirlerin debileri düşmeye başladı

NEHİRLERİN DEBİLERİ DÜŞMEYE BAŞLADI

Edirne’de taşkın riskinin oluşmasından itibaren kriz masası kuran Vali Dursun Ali Şahin, değerlendirme toplantısı yaptı.

Tarih : 03 Şubat 2015, 15:51
Puan Ver : Nehirlerin Debileri Düşmeye Başladı(7/10)3


Edirne Valisi Dursun nehir debilerinin düşmeye başladığını belirterek, her şeyin eksiksiz yürümesi için devlet olarak gayret gösterdiklerini ifade etti.

Edirne'de taşkın riskinin oluşmasından itibaren kriz masası kuran Vali Dursun Ali Şahin, değerlendirme toplantısı yaptı. Vali Şahin, suyun 2 bin 149 metreküp/saniyeden 2 bin 12 metreküp/saniyeye düştüğünü, nehir debilerinin düşmeye başlamasının sevindirici olduğunu ifade ederek, 'Bizim daha fazla muteyakkuzda olmamız lazım. Çünkü Bulgaristan'da mevcut barajların sayısı çok fazla, bu barajların kapakları açılması tahmin ediliyor. Kapaklar açıldığında su seviyesi yine şimdiki seviyeyi koruyacaktır. Biraz önce Tugay komutanımız ve belediye başkanımızla beraber, saha üzerinde yapmış olduğumuz denetimde hakikatten her tarafın sular altında olduğunu gördük. Sevindirici olan şu ki can emniyeti sağlanmasıdır. Bu denli büyük bir felakete rağmen bir kişinin bile burnu kanamamıştır. Vatandaşların malı zarar görmüş, evleri su almış olabilir. Durumları açıktır, su çekildiğinde bir boya ile badana ile yeri zamanı geldiğinde biz de yardım edeceğiz. Bölgede gece görüşü olan 2 skorsky helikopteri görevlerini yerine getirmiştir.

Her iki taraftan 142 kişi tahliyesi yapılmıştır. Bunun dışında 3 polis ve 6 sivil vatandaşımız da kurtarılmıştır. Her iki helikopter tarafından karşılıklı olarak 16 sorti yapılmıştır. Sağlık Bakanımız acil ambulans helikopteri gönderilmiştir, o da acil durum için bekletilmektedir. Gıda stoklarımız mevcuttur, önümüzdeki günlerde yine helikopterlerle karşıya geçirilecektir. Sadece bu sel felaketi biz de değil Bulgaristan'da, Yunanistan'da aynı felaket yaşanmaktadır. Yunanistan'ın Kastanias sınır kapısı kapalıdır. Biz devlet olarak üzerimize düşeni dört dörtlük yaptık. biz vatandaşlarımızdan biraz sabırlı olmalarını istiyoruz, her şey istenildiği gibi yürümeyebilir. Ama biz burada her şeyin eksiksiz yürümesi için devlet olarak gayret ediyoruz. Askeriyesiyle, belediyesiyle ve buradaki devlet idaresiyle birlikte güçlü hareketle kriz masamız, gecenin 02:00 saatleriyle ne zaman arasanız sizlere cevap verir durumundadır' dedi.

(İHA)

 


Etiketler: Nehirlerin  Debileri  Düşmeye  Başladı  Edirne  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER