'Newborn' rengarenk !

'NEWBORN' RENGARENK !

Kosova bağımsızlığının 7. yıl dönümü kapsamında başkent Priştine’de çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Yasadışı göç nedeniyle binlerce kişinin terk ettiği Kosova’da, kutlamalarının sönük geçmesi beklenirken kentte bulunan “Newborn” heykeli farklı renklere boyanarak yeni bir görünüm kazandı.

Tarih : 16 Şubat 2015, 17:51
Puan Ver : 'newborn' Rengarenk !(5/10)1


Kosova'nın bağımsızlık simgesi haline gelen “Newborn” heykeli bağımsızlığın 7.yıl dönümünde farklı renklere boyandı.

Kosova bağımsızlığının 7. yıl dönümü kapsamında başkent Priştine'de çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Yasadışı göç nedeniyle binlerce kişinin terk ettiği Kosova'da, kutlamalarının sönük geçmesi beklenirken kentte bulunan “Newborn” heykeli farklı renklere boyanarak yeni bir görünüm kazandı. Kosova'da bir araya gelen gençler Kosova'nın bağımsızlık simgesi haline gelen büyük harflerle tasarlanmış Newborn heykelinin üzerine istedikleri şekilleri çizerek rengarenk boyalarla renklendirdi. Heykeli boyama çalışmasına katılan öğrenci Liburnia Mehmeti, heykel üzerinde imzasının olmasını istediğini dile getirdi.

Heykelin tasarımcısı olan Fisnik İsmaili Kosovalıların heykelin üzerine istedikleri deseni çizebildiklerini kaydederek, “Gördükleriniz, Kosova'da hakim olan kaotik durumu yansıtıyor. Kosova siyasi, ekonomik ve sosyal olarak zor bir durum içinde. Bu nedenle bağımsızlık simgesi olan Newborn heykeli üzerine belli bir konu belirlemedik” dedi. İsmaili, gençlerin istediklerini heykel üzerine yansıtmalarını amaçladıklarını dile getirerek, bunun da gelecek adına bir mesaj olacağına inandığını kaydetti.

Newborn heykeli, 17 Şubat 2008 yılında Kosova'nın bağımsızlığının ilan edilmesinin ardından Priştine'nin merkez meydanlarından birine yeni doğmuş bir devletin simgesi olarak inşa edilmişti. Heykel, geçtiğimiz yıl Kosova'yı özgürlüğe kavuşturan Kosova Kurtuluş Ordusu (UÇK ) ve NATO ülkeleri askerlerinin üniformalarının renkleriyle boyanmıştı.

(İHA)

 


Etiketler:   Newborn    Rengarenk    Priştine  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER