'öcalan serbest bırakılmalı...'

'ÖCALAN SERBEST BIRAKILMALI...'

Parlamentoda düzenlediği basın toplantısında çözüm sürecine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Sebahat Tuncel, sürecin sağlıklı ilerlemesi için Abdullah Öcalan’ın serbest bırakılması ve Öcalan’ın örgüt ile doğrudan ilişki kurması gerektiğini belirtti.

Tarih : 13 Şubat 2015, 11:54
Puan Ver : 'öcalan Serbest Bırakılmalı...'(8/10)4


HDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, çözüm sürecinin sağlıklı ilerlemesi için Abdullah Öcalan'ın serbest bırakılması ve örgüt ile doğrudan ilişki kurması gerektiğini söyledi.

Parlamentoda düzenlediği basın toplantısında çözüm sürecine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Sebahat Tuncel, sürecin sağlıklı ilerlemesi için Abdullah Öcalan'ın serbest bırakılması ve Öcalan'ın örgüt ile doğrudan ilişki kurması gerektiğini belirtti. Türkiye'nin yüzde 80'inin bu işin çözülmesini istediğini fakat hükümetin ağırdan aldığını savunan Tuncel, “Hasta tutuklular meselesi hala çok ciddi sorun olmaya devam ediyor. Süreçte bir ilerleme yokta, bu Kürt hareketinden değil AK Parti hükümetinin kendisindendir. Bu sürecin sağlıklı ilerlemesi konusunda Öcalan'ın özgürlüğüne kavuşması, örgüt ile doğrudan ilişki kurması, bu konuyu müzakere etmesinin olanaklarının sağlanması gerekiyor. Sadece PKK'nin silah bırakmasına kilitlenmiş bir durum sorunu çözmez. Mesele bu ülkede birlikte nasıl yaşayacağız” dedi.

Gaziantep'te eylem yapan esnafa polisin tutumunun sorulması üzerine Tuncel, “Türkiye'de kamu düzenini bozan bu yasakçı zihniyetin kendisidir. Bu nasıl bir ruh haliyle polisin insanlara yaklaştığını gösteren vahim bir durum. Biz kaç yıldır bunları yaşıyoruz. Sadece o kişinin yargılanması yetmez, sistemin de değişmesi gerekiyor. İç Güvenlik Yasası'nın çekilmesi tartışmasını biz uzun süredir yapıyoruz. Polis bu ülkede öldürme hakkına sahip. İç Güvenlik Yasası ile bunu daha da yasal hale getiriyorlar. Bu ülkede kamu adına suç işleyen hiçbir insan yargılanmıyor. İç Güvenlik Yasası ile doğrudan alakalı bir durum. Hükümetin bu konuda inatlaşmasının hiçbir anlamı yok” ifadelerini kullandı.

(İHA)

 


Etiketler:   Öcalan  Serbest  Bırakılmalı    Ankara  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER