odtü'de 28 yıldır yapılan bahar şenliklerine iptal kararı

ODTÜ'DE 28 YILDIR YAPILAN BAHAR ŞENLİKLERİNE İPTAL KARARI

ODTÜ Uluslararası Gençlik Topluluğu, 28 yıldır süregelen ve önümüzdeki günlerde yapılması planlanan bahar şenliklerinin 'aşırı alkol tüketimi', 'ODTÜ dışından katılım', 'çevre kirliliği' gibi nedenlerle iptal edildiğini açıkladı.

Tarih : 27 Nisan 2015, 16:18
Puan Ver : Odtü'de 28 Yıldır Yapılan Bahar Şenliklerine İptal Kararı(5/10)1


ODTÜ Uluslararası Gençlik Topluluğu, 28 yıldır süregelen ve önümüzdeki günlerde yapılması planlanan bahar şenliklerinin 'aşırı alkol tüketimi', 'ODTÜ dışından katılım', 'çevre kirliliği' gibi nedenlerle iptal edildiğini açıkladı.

ODTÜ Uluslararası Gençlik Topluluğu (UGT) yapılan açıklamaya göre, 5 günlük festivalin ODTÜ Rektörlüğü tarafından 2 güne düşürülmek istendiği ancak ODTÜ bileşenlerinin de bunu kabul etmediğini bildirildi. ODTÜ Uluslararası Bahar Şenliği'nin 28 yıldır ODTÜ'nün bütün bileşenleri tarafından emek ve özveriyle gerçekleştirildiğine işaret edilen açıklamada, 'Bu yıl şenliğe iki aydan daha az bir süre kala rektörlük temsilcileriyle yapılan toplantıda, aşırı alkol tüketimi, ODTÜ dışından katılım, çevre kirliliği, alt yapı problemleri nedeniyle ODTÜ bileşenlerinin şenliği bu şekilde istemediği söylenmiş ve şenliğin iki güne düşürülmesi dayatılmıştır' ifadelerine yer verildi.AÇIKLAMA GELDİ

Açıklamada, UGT üyelerinin ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Acar'ın da katılacağı bir toplantı talep etmesiyle iki hafta sonra rektörün katılımıyla toplantı yapıldığı belirtilerek, şunları kaydedildi:

'Toplantı sonucunda UGT'den çözüm dosyası sunması ve şenliğin formatının değiştirilmesi istenmiştir. Bunun ardından diğer topluluklarla alınan toplantı sonucunda oluşturulan çözüm dosyası rektörlüğe sunulmuştur. Fakat ciddiye alınmamış, 'format aynı kalsın şenlik iki gün olsun' denmiştir. Bu süreçte toplanan 5 bin bireysel, 78 topluluk dilekçesi rektörlük tarafında hiçe sayılmıştır. Ardından UGT üyelerince başlatılan 'şenliği rektörlüğün önüne taşıma' eylemi toplulukların da desteğiyle 1 hafta sürmüş ve geçtiğimiz çarşamba günü öğrencilerden gelen yoğun talep üzerine rektör aşağıya inmiştir. Yapılan konuşma sırasında, toplulukların danışmanları onayı olmadan fikir beyan edemeyeceğini ve bu yüzden toplulukların ve danışmanlarının katılacağı bir toplantı düzenleneceği rektör tarafından belirtilmiştir. Daha sonrasında ise böyle bir toplantının gerçekleştirilemeyeceği söylenmiş, UGT üyelerinin ve topluluk danışmanının katılacağı bir toplantı düzenlenmiştir. Bu toplantıda, rektörlük tarafından uzlaşmacı tavır sergilenmemiş, sorunlara çözüm aramak yerine 2 gün dayatması devam etmiştir. 28 yıldır süregelen, ODTÜ'nün en köklü geleneklerinden biri olan ODTÜ Uluslararası Bahar Şenliği'nin, rektörlük tarafından yapılan baskı ve dayatmalar nedeniyle bu yıl yapılamayacağını üzülerek belirtiyoruz.'

(İHA)

 


Etiketler: Odtü  De  28  Yıldır  Yapılan  Bahar  Şenliklerine  İptal  Kararı  Ankara  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER