onları bu havalar sevindirdi

ONLARI BU HAVALAR SEVİNDİRDİ

Havaların düzelmesiyle birlikte 8 metreye kadar küçük tekneleriyle denize açılan balıkçılar ağlarını ve oltalarını deniz ile buluşturdu.

Tarih : 19 Ocak 2015, 11:06
Puan Ver : Onları Bu Havalar Sevindirdi(8/10)4


Kuzey Ege'de yaklaşık bir aydan bu yana etkili olan fırtına ve yağışlı soğuk hava en çok tekne balıkçılarını etkiledi. Havaların düzelmesiyle birlikte 8 metreye kadar küçük tekneleriyle denize açılan balıkçılar ağlarını ve oltalarını deniz ile buluşturdu.

Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde yüzlerce ailenin geçim kaynağı olan tekne balıkçılığı olumsuz hava şartları yüzünden yaklaşık bir aydan bu yana sekteye uğruyordu. Havaların düzelmesi ve balık akınları yerel balıkçı esnafını sevindirdi. Akşam saatlerinde ağlarını ve oltalarını deniz ile buluşturan balıkçılar sabah saatlerinde ise onları toplayarak balıklarını Ayvalık'a getiriyorlar. Ağdan toplanarak teknelerde birinci elde satılan balıklar arasında bölgesel olarak kupa, melina, melanur, cipra ve levrek gibi balıklar bulunuyor. 5 ila 45 lira arasında satışı yapılan balıklar ailelerin bu kış günlerinde en önemli geçim kaynakları arasında yer alıyor. Balıkçı esnafı havaların düzelmesiyle birlikte hem balık tutarak kazanç sağladıkların, hemde balık severlere ucuz ve taze balık sunma imkanı bulduklarını ifade ediyorlar.

(İHA)

 


Etiketler: Onları  Bu  Havalar  Sevindirdi  Balıkesir  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER