onun okumaya engeli yok

ONUN OKUMAYA ENGELİ YOK

Yozgat Müzeyyen Çokdeğerli İlkokulu 1/C sınıfında eğitim gören Muhammet Enes Sarı'nın (8) okuma azmi görenleri şaşırtıyor.

Tarih : 23 Ocak 2015, 09:03
Puan Ver : Onun Okumaya Engeli Yok(5/10)1


Yozgat'ta doğuştan iki eli ve bir bacağı olmayan ilkokul birinci sınıf öğrencisi Muhammet Enes, ilk karne sevincini yaşadı.

Yozgat Müzeyyen Çokdeğerli İlkokulu 1/C sınıfında eğitim gören Muhammet Enes Sarı'nın (8) okuma azmi görenleri şaşırtıyor. Dirsekten itibaren elleri ve sağ bacağı doğuştan olmayan Küçük Muhammet Enes, sevecenliği ve neşeli hareketleriyle, öğretmenleri ve arkadaşları tarafından çok seviliyor.

2014-2015 Eğitim öğretim yılının birinci dönem karnesini alarak arkadaşlarıyla birlikte karne sevinci yaşayan Muhammet Enes, okulu çok sevdiğini söyledi. Eğitim yılının ilk döneminde okuma yazmayı öğrenen Muhammet Enes'in iki koluyla kalem tutması ve el yazısını güzel bir şekilde yazma başarısı dikkat çekiyor.

Öğretmeni Deniz Kılınç, Muhammet Enes'in, fiziksel özelli eksik olabilir ama çevresindeki insanlar onun fiziksel eksikliğini tamamladığını söyledi. Arkadaşlarının Muhammet Enes'in eksik tarafları kolu olsun, bacağı olsun, herkes bir şekilde yardım ederek tamamladığını ifade eden Kılınç, “ Tuvalet ihtiyacını en basit kim olursa ben götürüyorum, hizmetliler götürüyor, kimi bulursa o anda yardımcı oluyor. Herhangi bir sorunu yok çalışkan bir çocuk, zeki bir çocuk. Mümkün olduğunca yapmaya çalışıyor. Eli olmaması yazmamasını göstermiyor, yazabiliyor. Azmi var. Yapılacağını biliyor, hayatı boyunca bu şekilde kalmayacağını, her şeyi çalışarak, yazarak öğreneceğini öğrenmiş, başarılı bir çocuk” dedi.

Muhammet Enes'in arkadaşlarıyla ilişkilerinin iyi olduğunu vurgulayan Kılınç, “Arkadaşlarına mümkün olduğunca iyi davranıyor. Arkadaşları onun eksikliklerinden dolayı dalga geçmiyorlar en güzeli bu. Silgisi yere düşürse arkadaşı alıp vererek, eksikliğini gidermiş oluyor. Herhangi bir sıkıntısı yok, yazıyor ve okuyor. Doğru bir şekilde yazıyor, doğru bir şekilde de okuyor” şeklinde konuştu.

Okulda protez bacağını çıkaran Muhammet Enes, protez bacağına ihtiyaç duyduğunda ise öğretmeni tarafından vücuduna bağlanıyor.

(İHA)

 
Etiketler: Onun  Okumaya  Engeli  Yok  Yozgat  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER