osmanlı mezar taşları müzede

OSMANLI MEZAR TAŞLARI MÜZEDE

Zonguldak’ın Alaplı ilçesine bağlı Büyüktekke köyünde ortaya çıkartılan ve Osmanlı dönemine ait olduğu öğrenilen 27 parça mezar taşı müzeye taşındı.

Tarih : 14 Ocak 2015, 15:39
Puan Ver : Osmanlı Mezar Taşları Müzede(8/10)4


Zonguldak'ın Alaplı ilçesine bağlı Büyüktekke köyünde ortaya çıkartılan ve Osmanlı dönemine ait olduğu öğrenilen 27 parça mezar taşı müzeye taşındı.

Alaplı ilçesine bağlı Büyüktekke köyünde ortaya çıkartılan mezar taşları Ereğli Müze Müdürlüğü ekipleri tarafından müzeye getirildi. Toplam 27 parça mezar taşı müze görevlileri tarafından temizlenerek müzenin bahçesine taşındı. Kdz. Ereğli Müze Müdürü Ahmet Mercan mezar taşlarının Osmanlı dönemine ait 100-150 yıllık geçmişe sahip olduğunu tahmin ettiklerini söyledi. Mercan gazetecilere yaptığı açıklamada, 'Mezar taşları yaklaşık 100-150 yıllık geçmişi olan, Osmanlı dönemine ait. Bu mezar taşlarının yasaya göre bulundukları yerde korunması esas olmakla beraber mezar taşları mezarlıkta olmadığından dolayı, orijinal yerinden kaldırıldığı için kurul tarafından yerinden alınarak müzede korunması kararı verildi. Biz de kurul kararı ile mezar taşlarını alarak müzemize getirdik. Kimlere ait olduğu üzerindeki Osmanlıca kitabesi okunduktan sonra belirlenebilir. Muhtemelen o bölgede yaşayan insanlara ait olan mezar taşlarıdır' dedi.

(İHA)

 


Etiketler: Osmanlı  Mezar  Taşları  Müzede  Zonguldak  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER