otomobil fiyatına tespih

OTOMOBİL FİYATINA TESPİH

Erzurum’da 446 yıldan beri ayakta dimdik duran Rüstem Paşa hanı, Oltu taşı olarak tanınan siyah kehribardan yapılan ürünlerin pazarlandığı turistik bir mekan olan Taşhan’da bulunan gümüş işlemeli ve karpuz dilimli tespih otomobil fiyatına satışa sunuldu.

Tarih : 03 Şubat 2015, 14:15
Puan Ver : Otomobil Fiyatına Tespih(5/10)1


Erzurum'da Oltu taşı ürünlerinin satıldığı ve işlendiği tarihi Rüstem Paşa Çarşısı'nda bulunan ve işçiliği 20 gün süren gümüş işlemeli tespih “18 bin” TL'den alıcısını bekliyor.

Erzurum'da 446 yıldan beri ayakta dimdik duran Rüstem Paşa hanı, Oltu taşı olarak tanınan siyah kehribardan yapılan ürünlerin pazarlandığı turistik bir mekan olan Taşhan'da bulunan gümüş işlemeli ve karpuz dilimli tespih otomobil fiyatına satışa sunuldu.OTOMOBİL FİYATINA TESPİH

Erzurum'da 30 yıldır Oltu taşı esnaflığı yapan Özkan Koçak, hakiki Oltu taşı ve gümüş işlemeli özel işçilik ürünü olan tespihi 18 bin TL'den satışa sunduğu söyledi. Koçak, “ Bu tespihimiz orijinal Oltu taşıdır. Gümüş işlemeli karpuz dilim dediğimiz en ağır işçilikle yapılır. Tespihin başlarında kabara dediğimiz gümüşten yapılan aksesuarlar bulunmaktadır. Yani şuanda Oltu taşından yapılan ve en ağır işçiliğe sahip olan tespih budur. Bu tespihimizin değeri de 18 bin TL'dir.” dedi.İŞÇİLİĞİ 20 GÜN SÜRÜYOR

Gümüş işlemeli ve karpuz dilimli özel olarak yapılan Oltu taşı tespihinin genel olarak koleksiyon yapan kişiler tarafından tercih edildiğini belirten Koçak, tespihe ilginin yoğun olduğunu söyledi. Esnaf Özkan Koçak, ”Bu tespihimizi genelde sipariş üzerine yapıyoruz. Tespih özellikle yurt dışındaki insanlar tarafından ilgi görüyor. Oltu taşı üzerine özenle yapılmış bir gümüş işleme vardır. Bu tespih komple elde yapılan bir işçilik sayesinde ortaya çıkıyor. Yani iyi bir Oltu taşı ustası bu tespihi yapmak için 20 gün uğraşıyor.” şeklinde konuştu.

(İHA)

 


Etiketler: Otomobil  Fiyatına  Tespih  Erzurum  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER