Petkim tek çatı altında

PETKİM TEK ÇATI ALTINDA

2003’te İzmir Aliağa’ya taşınan Ar-Ge birimi, 50 yıla ulaşan bilgi birikimi ve tecrübeli insan kaynağını tek çatı altında toplayarak, yeni merkezinde Türk sanayine katma değerli ürün sağlamaya devam edecek.

Tarih : 15 Ocak 2015, 16:48
Puan Ver : Petkim Tek Çatı Altında(5/10)1


Türkiye'de petrokimya alanında tek yerli ham madde üreticisi olan Petkim, Petkim Ar-Ge Merkezini açarak, 50 yıla ulaşan bilgi birikimini ve tecrübeli insan kaynağını tek çatı altında topladı.

2003'te İzmir Aliağa'ya taşınan Ar-Ge birimi, 50 yıla ulaşan bilgi birikimi ve tecrübeli insan kaynağını tek çatı altında toplayarak, yeni merkezinde Türk sanayine katma değerli ürün sağlamaya devam edecek. Petkim'in, şirketin özelleştirilmesi sonrasında SOCAR Türkiye tarafından planlanan yeni yatırımlar ve teknolojik gelişmeler paralelinde ortaya çıkan beklentilerin Ar-Ge faaliyetlerine duyulan ihtiyacı artırdığını ifade eden Petkim Genel Müdürü Sadettin Korkut, “Çok kısa bir sürede tamamlayıp, Ar-Ge Merkezi statüsünü Bakanlığımızın onayıyla aldığımız merkezimizin hizmete girmesiyle Petkim'in katma değerli ürünler üretme süreci yeni bir ivme kazandı. Merkezde, ağırlıklı olarak kimya ve kimya mühendisliği disiplinlerinden olmak üzere, 14'ü yüksek lisans ve üzeri eğitim alan 40'ın üzerinde personelimiz görev yapıyor. Ar-Ge Merkezimiz'de ürün ve proses geliştirme, enerji tasarrufu, maliyet düşürme ve çevre faaliyetleri kapsamında yürütülen projelerde kullanılmak üzere güçlü bir cihaz ve ekipman altyapısı bulunuyor. Hükümetimizin son yıllarda Ar-Ge yatırımlarına ve faaliyetlerine verdiği önemi memnuniyetle karşılıyoruz. 2023 yılı için belirlenen yüzde 3'lük hedefi, Türkiye'nin Ar-Ge yatırımlarına en fazla önem veren şirketlerinden biri olarak yürekten destekliyoruz. Petkim, Türk sanayine katma değeri daha yüksek ürünler kazandırma sürecinin en önemli halkası olmaya devam edecek” dedi.

1970'te Yarımca'daki kompleksinde araştırma merkezi oluşturarak önemli bir sürecin öncülüğünü üstlenen Petkim, İzmir Aliağa'ya geçtikten sonra sonra farklı binalarda faaliyetlerine devam eden Ar-Ge birimini, 350 metrekaresi pilot tesisler, 850 metrekaresi laboratuvar ve ofislerden oluşan toplam bin 200 metrekarelik kullanım alanlı yeni merkezine taşıdı. Ar-Ge Merkezi, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın onayıyla bu hafta resmen hizmet vermeye başladı.

(İHA)

 


Etiketler: Petkim  Tek  Çatı  Altında  İzmir  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER