pilottan kuleye balon uyarısı

PİLOTTAN KULEYE BALON UYARISI

Tehlikeli yaklaşma THY pilotunun Atatürk Havalimanı uçuş kulesi ile yaptığı telsiz konuşmalarına yansıdı.

Tarih : 14 Ocak 2015, 11:18
Puan Ver : Pilottan Kuleye Balon Uyarısı(8/10)4


İstanbul semalarında meteorolojinin hava tahmin ve ölçümü yapan balonu, THY'ye ait Airbus 330 tipi bir yolcu uçağına tehlikeli şekilde yaklaştı. Tehlikeli yaklaşma THY pilotunun Atatürk Havalimanı uçuş kulesi ile yaptığı telsiz konuşmalarına yansıdı.

Meteoroloji Müdürlüğü'nün hava tahmin ve ölçüm yapan balonu, yaklaşık bin 200 metre yükseklikte bulunduğu sırada yolcu uçağının yakınından geçti.

Bunun üzerine pilot, Atatürk Havalimanı Hava Trafik Kontrol Merkezi'ne balonun çok yakın geçmesiyle ilgili bilgi verdi. Yaşanan olay, pilot ile kule arasında gerçekleşen telsiz konuşmasına da yansıdı.

Türk Hava Yolları'nın İstanbul Atatürk Havalimanı'na iniş yapmak üzere yaklaşma yapan dış hat seferi gerçekleştiren Airbus 330 tipi uçağının pilotu, olası bir tehlikeyi önlemek adına hava trafik kontrolörüne '4 bin feette (1200 metre) meteoroloji balonu geçti. Çok yakın geçtik' bilgisini paylaştı.

Kontrolör de pilota, '4 bin feette 20 milde meteoroloji balonuyla çok yakın geçtiniz. Mutabık mıyız?' sorusuna pilot, 'Mutabıkız, yaklaşık 300 feet (90 metre) altımızdan geçti ya da 200 feet (60 metre)' anonsuyla cevap verdi.

Uzmanlar, plastikten yapılan balonun veya vericinin motora girmesi halinde motora zarar vereceğini söylediler.

(İHA)

 


Etiketler: Pilottan  Kuleye  Balon  Uyarısı  İstanbul  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER