plastik cerrahide robotlu operasyon

PLASTİK CERRAHİDE ROBOTLU OPERASYON

Dünyada yaygın olarak kullanılan Türkiye’de ise yaklaşık 30 hastanede kullanılan Da Vinci Robotu, Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nde kullanılmaya başlandı.

Tarih : 14 Ocak 2015, 15:12
Puan Ver : Plastik Cerrahide Robotlu Operasyon(8/10)4


Antalya'da 2.5 yıl önce bacağında kemik iltihabı oluşan hasta, plastik cerrahisinde ilk defa kullanılan Da Vinci Robotu ile (Robotik Cerrahi Sistemi) ameliyata alındı. Birer santimetrelik üç delikten girilerek yapılan ameliyat sonrası hastanın bacağı kesilmekten kurtuldu.

Dünyada yaygın olarak kullanılan Türkiye'de ise yaklaşık 30 hastanede kullanılan Da Vinci Robotu, Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde kullanılmaya başlandı. Çeşitli cerrahi operasyonlarda kullanılan robot Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Hastanesi'nde ise ilk kez plastik cerrahide uygulandı.'KONFORLU BİR AMELİYAT'

AÜ Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan tarafından da kullanılan Da Vinci Robotu hakkında Rektörlük Senato Salonu'nda basın toplantısı düzenlendi. Toplantıda konuşan Prof. Dr. Ömer Özkan, robotun tek başına bir anlam ifade etmediğini, bu yöntemin birçok yenilik sağladığını aktardı. Pof. Dr. Özkan, plastik cerrahi olarak Türkiye'de ilk defa kendi bölümlerinde robotun kullanıldığını kaydederek, 'Robotla, yapılan ameliyatlarda ufak bir kaç delikle operasyon yapılıyor. Hastada sadece birer santimetrelik iz oluşuyor. Açık ameliyatlara göre hiçbir izin olmadığı bir ameliyat yaptığımız ameliyat ile ilk. Diğer bölümlerde kullanılacak. Ekip işi. Bilimsel bir yönü olan plastik çok önemli bir ameliyat burada. Normal şartlarda 2,5 yıldır ayağında bir enfeksiyon kemik enfeksiyonu olan bir hasta onlarca ameliyat olmuş. Bu ayağında önemli doku nakli yapılması kas ya da karın zarından sağlıklı bir dokunun gelmesi gerekiyordu. Karın duvarındaki bir zarı mikroskop yardımı ile yaptığınız bir ameliyat. Robot tek başına bu ameliyatı yapmıyor. Geniş bir iz yaratmıyorsunuz. Karnını tamamen açmıyorsunuz. Bu teknolojiden kan ihtiyacınız olmuyor. Ameliyat kısa sürüyor. Hasta ertesi günü yemeğini yiyor. Konforlu bir ameliyat' diye konuştu.

Hastanın ameliyat olmaması durumunda bacağının kesilmesinin gündeme gelebileceğini ifade eden Prof.Dr. Özkan, 'Robot sayesinde hastanın sırtından, karnında doku almadan 3 tane birer santimetrelik deliklerden ameliyat yapıldı. Bu sayede hastanın vücudunda büyük yaraların oluşmadı. Robot olmasaydı bu dokuyu tercih etmeyecektim' şeklinde konuştu.PLASTİK CERRAHİDE İLK

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Rektörü İsrafil Kurtcephe ise, robotun yüksek hareket kabiliyetiyle vücudun en uç noktasına kadar ulaşma imkanı verdiğini, bunun da ameliyatları çok daha kolay ve estetik hale getirdiğini, en kısa sure içinde ameliyat yapılabildiğini söyledi. Devlet üniversiteleri arasında en son kendilerinin bu cihazı aldıklarını belirten Prof.Dr. Kurtcephe, plastik cerrahide ilk kullanılan üniversite kaydetti.

Toplantıya, İsrafil Kurtcephe ve Ömer Özkan'ın yanı sıra Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ramazan Çetinkaya, Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Murat Turhan, AÜ Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cumhur Arıcı, AÜ Hastanesi Başhekim Yardımcısı Doç. Dr. Melike Cengiz ile AÜ Tıp Fakültesi Plastik ve Rekonst. Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Özlenen Özkan katıldı.DA VİNCİ ROBOTU

Da Vinci Robotik Sistem, cerrahi ekipman olarak 3 ana bölümden oluşan ve bilgisayar temeline dayanan minimal invaziv (yani en düşük düzeyde zarar vererek) cerrahinin uygulanmasını sağlayan robotik sistem. Doktorların işini kolaylaştıran, zamandan tasarruf sağlayan sistemde hastanın vücudunda ise normal yöntemlere göre daha az deformasyon yapılıyor.

 


Etiketler: Plastik  Cerrahide  Robotlu  Operasyon  Antalya  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER