'rutin olarak yapılmayacaktır'

'RUTİN OLARAK YAPILMAYACAKTIR'

Başbakan Yardımıcısı Bülent Arınç, ’’Sayın Cumhurbaşkanımız ilerleyen süreç içinde tekrar bir toplantıya başkanlık etmek isterse buna karar verirler.

Tarih : 19 Ocak 2015, 21:36
Puan Ver : 'rutin Olarak Yapılmayacaktır'(10/10)6


Başbakan Yardımıcısı Bülent Arınç, ''Sayın Cumhurbaşkanımız ilerleyen süreç içinde tekrar bir toplantıya başkanlık etmek isterse buna karar verirler. Ama rutin olarak bu toplantılar yapılmayacaktır'' dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu toplantısı sona erdi. Başbakan Yardımcısı Arınç, toplantı sonrası yaptığı açıklamada, 'Cumhurbaşkanımızın bugün Bakanlar Kurulu toplantısına katılmıştır. Cumhurbaşkanı'nın Bakanlar Kurulu'na toplantıya çağırma yetkisi vardır. Toplantı öncesi Başbakanımız Cumhurbaşkanımız ile baş başa bir görüşme gerçekleştirmiştir. Başbakanımız bu akşam İngiltere'ye gidecek ve bir günlük ziyaretin ardından Davos'a geçecek. Başbakan Yardımcımız Ali Babacan ve beraberindeki bakan arkadaşlarımız da Davos toplantılarına katılacak. Toplantı, Cumhurbaşkanımız'ın açılış konuşmasıyla başladı. Cumhurbaşkanımız, Başbakanımıza gayretli çalışmalarından dolayı teşekkürlerini ve takdirlerini iletti. Cumhurbaşkanı, Başbakan ile arasında çekişme varmış gibi gösterenlerin yanlış iş yaptığını söyledi. Gündem yoğundu. 2014 yılının genel bir değerlendirmesi yapıldı. Güvenlik ve asayiş yönünden bir değerlendirme oldu. İkinci bölüm dış politika açısından bir değerlendirmeydi. Küresel terör konusunda MİT Müsteşarlığının bir değerlendirmesi oldu. Gündemin son maddesi Avrupa Birliği süreciyle ilgili gelişmelerin değerlendirmesiydi. AB Bakanı Volkan Bozkır ayrıntılı bir değerlendirme yaptı' dedi.

Arınç, 'Cizre'de yaşanan olaylar gündemde. Bu konu gündeme geldi mi? Jandarma Genel Komutanı toplantıya katıldı mı?' sorusuna, 'Her bakanımızın sunduğu görüşmeler çerçevesinde ilgili bürokratlar da toplantıya katıldılar. Efkan Ala güvenlik ve asayiş yönünden bir sunum yaptı. Cizre'de yaşanan olaylar da gündeme geldi. Jandarma Genel Komutanı ve Emniyet Genel Müdürlüğü yetkilileri katıldı. Bürokratlardan ek bilgiler alındı. Cizre olayları çözüm sürecini de yakından ilgilendiriyor. Ölen sadece 12 yaşında bir masum yavrumuzu değil, sayının 8 civarında olduğunu biliyorum. Hepsi bizim için çok değerlidir. Şiddet olaylarında hayatlarını kaybetmişlerdir. Bunun siyasi bir boyutu olduğunu düşünülüyor. Adli soruşturma sürecimiz var. Polis başmüfettişleri tarafından yürütülen bir idari soruşturmamız var. Cizre'ye daha çok araç ve polis takviyesi yapılmıştır. Bunun dışında da süratli olaylara müdahale edecek zırhlı iş makinesi ve araçları bölgeye gönderilmiştir. Bu tür olaylara zemin yaratmak için bazı çalışmalar yapıldığını biliyoruz. Burada bir eşkıya bir grubu varsa onlarla mücadele etmek şüphesiz hükümetimizin görevidir. Hendekler kazılması ve belediyenin destek vermemesi nedeniyle bölgeye araçlar gönderildi. Bu olayların bir daha yaşanmaması ve olayları çıkaranların en kısa zamanda adliye önüne çıkarılması en büyük arzumuz' dedi.

Arınç, cumhurbaşkanının bundan sonra ne zaman Bakanlar Kurulu toplantısına başkanlık edeceğinin konuşulup konuşulmadı yönündeki soruya, 'Müteakip Bakanlar Kurulu toplantımız 26'sında Başbakanlık'ta yapılacaktır. Sayın Cumhurbaşkanımız ilerleyen süreç içinde tekrar bir toplantıya başkanlık etmek isterse buna karar verirler. Ama rutin olarak bu toplantılar yapılmayacaktır. Sayın Cumhurbaşkanımız ne zaman isterse Anayasal yetkisini kullanacaktır' dedi.

Arınç, Yüce Divan oylamasıyla ilgili bir soru üzerine, 'Bakanlar Kurulu toplantısında bu konu gündeme gelmedi. Bu konu ne zaman gündeme gelse, ben hiçkimsenin kendi oyunu açıklamak gibi bir yanlışa düşmemesi gerektiğini söylüyorum. Bu hatayı MHP'li vekiller de, CHP'li vekiller de yapmıştır' dedi.

Arınç, Cumhurbaşkanlığında kurulan başkanlıklarla ilgili 'Cumhurbaşkanlığı'nda ne kadar başkanlık kurulduğu gibi konular gündemimizde yoktu. Bunlar konuşulmadı. Biz sunumlar yaparken Cumhurbaşkanımız kendi değerlendirmelerini yaptılar. Biz bunlardan istifade etmek isteriz, ama bu konuda uygulama yapacak, karar alacak olan hükümetimizdir' diye konuştu.

(İHA)

 


Etiketler:   Rutin  Olarak  Yapılmayacaktır    Ankara  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER