sağlık bakanlığı'nda edirne seferberliği

SAĞLIK BAKANLIĞI'NDA EDİRNE SEFERBERLİĞİ

Bakanlık, burada görev yapan iki ambulansla 6 hastanın Edirne Devlet Hastanesi’ne nakledildiğini ve takiplerinin devam ettiğini bildirdi.

Tarih : 04 Şubat 2015, 12:15
Puan Ver : Sağlık Bakanlığı'nda Edirne Seferberliği(6/10)2


Sağlık Bakanlığı, Edirne'de Tunca ve Meriç nehirlerinin taşması sonucu yaşanan sel felaketinde görev yapmak üzere doktor, ATT ve hemşirenin hazır bulunduğu 112 istasyonu kurulduğunu açıkladı. Bakanlık, burada görev yapan iki ambulansla 6 hastanın Edirne Devlet Hastanesi'ne nakledildiğini ve takiplerinin devam ettiğini bildirdi.

Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Edirne'de Tunca ve Meriç nehirlerinin taşması nedeniyle yaşanan sel felaketi sonrasında Bakanlığın bölgedeki çalışmaları ile ilgili bilgi verildi. Bakanlıktan yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Bir adet helikopter ambulansımız olası vakaları taşıyabilmek için Edirne'de hazır bekletiliyor. İki adet arama-kurtarma ve aynı zamanda ambulans özelliği taşıyan özel aracımız, iki UMKE aracımız ile 30 kişilik UMKE ekibi bölgede görev yapmaktadır. Acil sağlık istasyonuna dönüştürülen Karaağaç Aile Sağlığı Merkezi'nde 24 saat hizmet veriliyor, 2 gün içinde 97 hastamıza müdahale edildi. Doktor, ATT ve hemşirenin hazır bulunduğu 112 istasyonu kuruldu. Burada görev yapan iki ambulansla 6 hastamız Edirne Devlet Hastanesi'ne nakledildi, takipleri devam ediyor. UNIMOG arama kurtarma araçlarının özellikleri ekte yer almaktadır. Afet durumlarında arama-kurtarma ve telsiz sistemi ve aynı zamanda ambulans hizmeti verebilen ağır hizmet tipi olarak bilinen araçlar, 112 ambulanslarının ulaşımının güç olduğu arazi koşullarında kolaylıkla hareket edebilmekte. Araçlar, 30 derece yan eğimle, 40 derece dik eğimle hareket kabiliyetine sahiptir. Araçta 7 ton çeki vinci ve 150 metre çeki halatı bulunmaktadır. Araç gerektiğinde bu çeki vinci sayesinde kendisini kurtarabilmektedir. Araç 4x4 çekiş sistemine sahip olup, 7 ton ağırlığındadır. Araçta derin sudan geçmesine olanak sağlayan şnorkel sistemi mevcuttur. Araç iki hasta taşıma kapasitesine sahiptir. Araçta haberleşme açısından analog telsiz sistemi ile birlikte uzak mesafe görüşmeye olanak sağlayan HF telsiz mevcuttur.”

(İHA)

 


Etiketler: Sağlık  Bakanlığı  Nda  Edirne  Seferberliği  Ankara  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER