saral, erdem başçı'yı istifaya çağırdı

SARAL, ERDEM BAŞÇI'YI İSTİFAYA ÇAĞIRDI

Saral, Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’yı istifaya davet etti. Saral, tarihin temkinli hareket namına taarruzdan kaçınan kumandanların hezimet hikayeleri ile dolu olduğunu hatırlatarak, “Sayın başkan komuta edemiyorsan istifa et. Bilinmelidir ki fırsatlar stok edilemez. Fırsatı...

Tarih : 22 Ocak 2015, 17:42
Puan Ver : Saral, Erdem Başçı'yı İstifaya Çağırdı(7/10)3


AK Parti Yerel Yönetimler Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Oktay Saral, Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'yı istifaya çağırdı.

Saral, Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'yı istifaya davet etti. Saral, tarihin temkinli hareket namına taarruzdan kaçınan kumandanların hezimet hikayeleri ile dolu olduğunu hatırlatarak, “Sayın başkan komuta edemiyorsan istifa et. Bilinmelidir ki fırsatlar stok edilemez. Fırsatı imkâna, imkânı politikaya dönüştüremiyorsan istifa et. İstifa et ki bu milletin imkân ve kaynaklarını faiz lobilerinin daha fazla yağmalamasına müsaade etme. Vicdanın varsa istifa et” ifadesini kullandı.

Saral, Merkez Bankası Para Politikası Kurulu'nun 20 Ocak tarihli faizlerin 50 baz puan indirilmesi kararının beklentiyi ‘boşuna bekledik' fiyaskosuna dönüştürdüğünü belirterek, şunları dedi:

“Milli irade aleyhine mütemadiyen darbe girişiminde bulunan paralel yapıyla el ele veren faiz lobisini sevindiren bu karar; ekonomimizi rantiye sahası haline getiren spekülatörlerden başka hiç kimseyi mutlu etmemiştir. Halbuki milli bir kurum olan Merkez Bankası 20 Ocak'ta faiz lobisine tokat gibi cevap vermeliydi.”

Merkez Bankası'nın 20 Ocak tarihli kararıyla sehven de olsa faiz lobisinin hamisi hüviyetine büründüğünü iddia eden Saral, “Faiz oranlarının yüksekliği, finansman maliyetinin de yüksekliği ise bu durum düşük yatırım ve düşük istihdam demektir. Halbuki üretim ve istidamın seviyesi, ekonomide hasıl olan gelirin ve zenginliğin ölçüsüdür. Karl Marx ve John M. Keynes gibi iktisatçıların bile itiraf ettiği gibi bir ekonomide en iyi faiz elbette ‘0' faizdir. Faiz oranı ne kadar azalırsa, müteşebbisin sırtındaki finansman yükü de o kadar azalarak üretim ve istihdam seviyesi yükselir ve ekonomide üretilen gelir artarak toplumsal refahı arttırır. Faiz indirimine muhalif olanlar, faiz indiriminin döviz kurlarını olumsuz etkileyeceği, bunun da cari açığı menfi yönde etkileyerek maliyet enflasyonuna neden olacağı veya ucuz finansmanın tüketimi tetikleyerek fiyat istikrarını bozacağı yönünde endişelerini dile getirmektedirler. Anılan bu endişelerin tek kelime ile yersiz olduğu söylenebilir. Türkiye'nin en büyük ticari partneri olan Avrupa'da bile genişlemeci bir para politikası (yani düşük faiz) güdülmekte iken, hatta Aralık ortalarından beri Avrupa ve neredeyse tüm gelişmekte olan ülkelerde 30-80 baz puan faiz indirimine şahit olunmakta iken, dahası petrol fiyatlarının son 5-10 yılın en aşağı seviyelerine geldiği, enerji maliyetlerinin azaldığı ve cari açığımızı finanse etmenin geçmiş yıllara göre nispeten kolay olduğu şu günde ekonominin büyümesi ve ülkemizin kalkınması için önümüze bir fırsat çıkmıştır. Uluslararası finans odaklarının faiz gerekçesi ile milletlerin zenginliklerine yaptıkları muhteris saldırılara dur denilmelidir” dedi.

“Tarih, temkinli hareket namına taarruzdan içtinap eden kumandanların hezimet hikayeleri ile doludur' diyen Saral şöyle devam etti:

'Ülke ekonomisinde üretim ve istihdamın artması, artan istihdamın gelir oluşturması ve refah seviyesini yükseltmek istiyorsak faizleri indirmeye, hatta yok etmeye mecburuz. Halbuki Merkez Bankamız, 20 Ocak tarihli kararı ile politika faiz oranını 50 baz puan (yüzde 50) indirmekle aslında gerçek anlamda bir faiz indirimi yapmamıştır. Söz konusu indirim oranının düşüklüğü ortadadır, bu indirimin piyasa aksülameli oldukça kısıtlı kalmıştır. Zira, Merkez Bankamız faiz oranlarını belli bir bant aralığında yönetmektedir. Politika faiz oranı denilen gösterge, bu bant içerisinde bir referans olsa da ekonomik hayatta cari olan oranlar, politika faiz oranından farklı olarak bu bant aralığında çeşitli noktalarda yer alır. Örneğin ticari banka kredileri vb. ekonomiye finansman sağlayan araçlar bandın üst aralığında bulunurlar. Böylelikle ekonomiye aksedecek bir faiz indiriminde söz konusu bandın da aşağıya alınması gerekmektedir. 20 Ocak tarihli karar ile bu yapılmamış, hal böyle olunca da piyasalarca faiz indirim kararı yok hükmünde sayılmıştır.”

(İHA)

 


Etiketler: Saral  Erdem  Başçı    İstifaya  Çağırdı  Ankara  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER