sema-der salonları mühürleniyor

SEMA-DER SALONLARI MÜHÜRLENİYOR

Adıyaman Belediyesi tarafından yer tahsisi yapılan ve daha sonra Sema-Der tarafından SODES kapsamında yapımı tamamlanarak, okuma salonu olarak kullanılan binaların boşaltılması kararlaştırıldı.

Tarih : 19 Şubat 2015, 12:15
Puan Ver : Sema-Der Salonları Mühürleniyor(10/10)6


Adıyaman Belediyesi ekipleri, polisler eşliğinde Gülen Cemaatine yakınlığıyla bilinen Sema Eğitim Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'nin (Sema-Der) okuma salonlarının boşaltılması işlemini yaptı.

Adıyaman Belediyesi tarafından yer tahsisi yapılan ve daha sonra Sema-Der tarafından SODES kapsamında yapımı tamamlanarak, okuma salonu olarak kullanılan binaların boşaltılması kararlaştırıldı.

Adıyaman Belediyesi yetkilileri, Sema-Der'e yapılan tahsisin usulsüz olduğu gerekçesiyle belediye meclis kararı alarak, binaların boşaltılmasını istedi.

Belediye meclisinin aldığı karar sonrası Adıyaman Belediyesi zabıta ekipleri ve yetkilileri polis eşliğinde sabah Sema-Der'in okuma salonlarına geldi.

Fatih mahallesindeki Fatih Bilgi ve Kültür Evi, Yeşilyurt mahallesindeki Yunusemre Emre Bilgi ve Kültürevi, Cumhuriyet mahallesindeki Vefa Bilgi ve Kültürevi'ne aynı anda işlem yapıldı.

Ekipler kapıları açılmayan yerlere çilingir yardımıyla girdi. Ekipler okuma salonlarındaki eşyaları tek tek sayarak zabıt tuttu.

Sema-Der yetkilileri, yapılanların hukuka aykırı olduğunu dile getirerek, mahkeme kararı istediler. Belediye yetkilileri okuma salonlarının boşaltılmasıyla ilgili derneğe süre verildiğini ve bu sürenin geçmesinden dolayı mühürleyeceklerini ifade etti.

Sema-Der'in avukatı Mehmet Canpolat, belediye yetkililerinin okuma salonunu boşaltmasını, aksi halde yapılan işlemin usulsüz olduğunu, kanunlara aykırı olduğunu dile getirdi.

Sema-Der Başkanı Mustafa Tekin ise, okuma salonlarının Türkiye genelindeki algı operasyonlarının devamı olduğu iddiasında bulunarak, hukuki yollara başvuracaklarını ve sonuna kadar hukuki haklarını arayacaklarını kaydetti.

Adıyaman Belediyesi yetkilileri ise, boşaltma işleminin ‘usulsüz' tahsisten dolayı gerçekleştiğini ve ilerleyen saatlerde yazılı bir açıklama yapacaklarını aktardı.

(İHA)

 


Etiketler: Sema-Der  Salonları  Mühürleniyor  Adıyaman  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER