Sen de mi Cem Özdemir !

SEN DE Mİ CEM ÖZDEMİR !

Oturuma katılan vekiller, 100 yıl önce Osmanlı Devleti’nin Anadolu’da Ermeniler’e Süryaniler’e ve Pontuslu Rumlar’a karşı soykırım uyguladığını iddia ederken bu soykırıma sessiz kalan Almanya’nın da suçlu olduğunu ifade ettiler.

Tarih : 24 Nisan 2015, 14:21
Puan Ver : Sen De Mi Cem Özdemir !(5.7/10)3


Federal Alman Meclisi, bugünkü oturumunda 1915 olaylarını ele aldı. Oturumda konuşan Yeşiller Partisi'nin Türk kökenli Milletvekili Cem Özdemir de 1915 olayları için “soykırım” ifadesini kullandı.

Oturuma katılan vekiller, 100 yıl önce Osmanlı Devleti'nin Anadolu'da Ermeniler'e Süryaniler'e ve Pontuslu Rumlar'a karşı soykırım uyguladığını iddia ederken bu soykırıma sessiz kalan Almanya'nın da suçlu olduğunu ifade ettiler. Oturumdaki konuşmalarda ayrıca Sözde Ermeni Soykırımı'nda Kürtlerin de aktif rol aldığı öne sürüldü.

Mecliste Yeşiller Partisi adına konuşan Cem Özdemir'in yakasına sözde soykırımı temsil eden rozet takması ve yapılan konuşmaları sık sık alkışlaması dikkati çekti. Özdemir, meclisteki konuşmasına Cumhurbaşkanı Joachim Gauck'a “Ermeni Soykırımı” sözlerinden dolayı teşekkür ederek başladı. Kendisinin Çerkez olduğunu ve Çerkezlerin büyük soykırım yaşadıklarını hatırlatan Özdemir, “aynı Çerkezlerin Türkiye'de Ermenilere uygulanan soykırımda kısmen yer aldıklarını” savundu.'EĞER KATLEDİLMESELERDİ VAN DOĞU'NUN PARİS'İ OLACAKTI'

İstanbul'daki Ermeni cemaatinin anma merasimine katıldığını ve bu merasimde STK temsilcileri ile milletvekillerini hazır bulunduğunu belirten Özdemir, “Alman Parlamentosu soykırımın 100. yılında nasıl tavır sergileyecek sorusuna muhatap oldum. Ben de, Alman Parlamentosu'nda bütün konuşmacıların 100 yıl önce hiçbir şey olmamış gibi davranmayıp hepsinin soykırımı tanıyacaklarını ve bu konuda yeni sayfa açacaklarını söyledim” diye konuştu. Özdemir şunları söyledi:

“Bu zamana kadar Alman Dışişleri Ermeni olayları üzerinde çalışalım diyerek geçiştiriyordu. Bunun altında yatan sebep ise 100 yıl önce yardım yapabilecek durumda olan Almanya'nın yardım etmemesindeki suçluluk psikolojisinden kaynaklanıyordu. Bu günden sonra kendimizi de sorgulamamız gerekecektir. 1915 Ermeni Soykırımı sorunu açıklığa kavuşmuş olsaydı, 1938 Alevi katliamı, 1955 Eylül ayında İstanbul'da Rumlara karşı girişilen saldırılar aydınlatılmış olunsaydı Kürtlere karşı bu baskılar olmayacaktı. Eğer Ermeniler katledilmeseydi Van doğunun Paris'i olacaktı. Bundan sonra Türk okul kitaplarında soykırımı yaşayanların anıları anlatılmalı ve hatırlatılmalıdır. Ve o tarihlerde Türkiye ve Osmanlı'nın neleri kaybettiği yazılmalıdır. Çocukların kahramanları Talat Paşa, Enver Paşa olmamalı asıl kahraman Kütahya Valisi olmalıdır. ‘İstanbul'un gönderdiği emir kabul edilemez ve Kütahya'da yaşayan hiçbir Ermeni'ye dokunulmayacaktır' diyen bir kahramandır. Bu tür olayların yaşanmaması için örnekler almalıdır.”

Bunları söylerken Türkiye'nin de dostu olarak konuştuğunu dile getiren Özdemir “Biz nasıl Polonya'ya ve Fransa'ya sınırlarımızı açmışsak Türkiye de Ermenistan'a sınırlarını açmalıdır. Yüzyılın ilk katliamları konusunda Almanların suçlu olduğunu söylemek ve bu konuda bilgiçlik taslamak doğru olmaz. Ancak tavsiyede bulunuruz. Ermeniler'den, Süryaniler'den ve diğer soykırıma tabi tutulan milletlerden Alman İmparatorluğu olarak sessiz kalmamızdan dolayı özür dilememiz gerekiyor diye konuştu.MECLİS BAŞKANI LAMMERT: “YAŞANANLAR SOYKIRIMDI”

Almanya Federal Meclisi Başkanı Norbert Lammert de, bugünkü oturumda konuşanlar arasında yer aldı. Norbert Lammert, “Dünya kamuoyunun gözleri önünde, Birinci Dünya Savaşı sırasında Osmanlı İmparatorluğu'nda yaşananlar soykırımdı. Bu, 20'nci yüzyılın son soykırımı olarak kalmadı” dedi.

Dönemin Alman İmparatorluğu'nun Osmanlının müttefiki olduğunu hatırlatan Lammert, 'Almanlar, geçmişleriyle ilgili nasıl bir tutum izleyecekleri konusunda kimseye ders verecek durumda değildirler. Yine de deneyimlerimizle başkalarını, acı verse de, geçmişle hesaplaşma konusunda cesaretlendirebiliriz' diye konuştu.

Türkiye'nin 1 milyondan fazla mülteciye kapılarını açarak Avrupa'da fazla üzerinde durulmayan bir insani yardımda bulunduğuna işaret eden Federal Meclisi Başkanı Lammert, “Görev başındaki Türk hükümeti 100 yıl önce meydana gelenlerden sorumlu değildir. Ancak bu mirasın akıbetinden Türk hükümeti de sorumludur” dedi. Lammert, Türkiye'nin 1915 olaylarında hayatını kaybeden Ermenilerin yakınlarına gösterdiği yeni yaklaşımı memnuniyetle karşıladığını da sözlerine ekledi.

(İHA)

 


Etiketler: Sen  De  Mi  Cem  Özdemir    Berlin  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER