sen hangi ülkedesin ya !

SEN HANGİ ÜLKEDESİN YA !

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Genç İşadamları Konfederasyonu Genel Başkanı Erkan Güral ve Konfederasyon üyelerini Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda kabul etti.

Tarih : 16 Ocak 2015, 17:42
Puan Ver : Sen Hangi Ülkedesin Ya !(9/10)5


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hz. Muhammed karikatürlerini sayfasına taşıyan Cumhuriyet Gazetesi'ne eleştirilerde bulunarak, “Sen hangi ülkedesin ya. Bu ülkenin yüzde 99'u yeri geldiği zaman Müslüman diyorsun. Sadece Müslümanların kutsalına değil, kimsenin kutsalına bu şekilde hakaret edemezsin” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Genç İşadamları Konfederasyonu Genel Başkanı Erkan Güral ve Konfederasyon üyelerini Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda kabul etti. Kabulde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 12 yılda ekonomiyi, Türkiye'yi üç kat büyüttüklerini ve 2023'e kadar Türkiye'yi üç kat daha büyüterek hedeflere ulaşacaklarını kaydetti. Bu konuda girişimcilere, işadamlarına çok büyük görevler düştüğünü ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'ye yönelik olumsuz beklentilerin yoğunlaştığı bir diğer alanda sosyal barış olduğunu sözlerine ekledi.“ÖNÜMÜZDE HİÇBİR GÜÇ DURAMAZ”

Doğu ve Güneydoğu'da yaşanan hadiselere değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz bu sorunu tamamen ortadan kaldırmak için tarihi bir adım atarak Çözüm Süreci'ni başlattık. Tüm sıkıntılara rağmen çözüm sürecinin milletimizin sahip çıkması sayesinde kararlılıkla yürüdüğünü ve belli bir noktaya geldiğini görüyoruz. İnşallah yakın bir zamanda çok daha somut, çok daha umut verici gelişmeler bekliyoruz. Sizlerden (işadamları) çözüm sürecine daha fazla destek olmanızı bekliyorum. Türkiye'nin bu meseleyi tamamen geride bıraktığında demokraside de, ekonomide de müthiş bir sıçrama yapacağına inanıyorum. Ülkemizin aleyhindeki her kesiminin bu en önemli istismar aracını ortadan kaldırdığımız da 77 milyon aynı hedeflere, aynı inançla, aynı azimle yöneldiğimiz de önümüzde hiçbir güç duramaz. Tabi burada bir gerçek var. Özellikle bu teşvik politikalarımız 6.-5. Bölge ben sizleri buraya yönelmek üzere teşvik etmek istiyorum. Bakın buralarda bütün bu alanlarda hele hele üretim stratejikse burada birinci bölgede dahi ciddi teşvikler var. Bu konulara girmenizde büyük fayda var. Genç girişimcilerin bu alanlarda adım atması ülkemiz açısından büyük önem arz ediyor” diye konuştu.“BIRAKIN BU KURU LAFLARI”

Avrupa ülkeleri başka olmak üzere tüm Batı'nın demokrasi, insan hakları ve farklılıklara saygı konusunda önemli bir imtihanın eşiğinde bulunduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, son dönemde giderek artan hadiselerin Batı ülkelerinde ırkçılığın tehlikeli bir yükseliş içinde olduğunun göründüğünü vurguladı. Erdoğan, Fransa'da bir mizah dergisine yapılan saldırının arkasına sığınılarak tüm Müslümanlara, İslam'ın kendisine Hz. Muhammed'e yöneltilen nefret dalgasının endişeyle takip edildiğini sözlerine ekledi. Kendilerini aksi yöndeki tüm gayretlerine, girişimlerine rağmen medeniyetler çatışması tezinin adeta ete, kemiğe büründürülmeye çalışıldığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Ben İspanya Başbakanı şuanda değil, bundan önceki Başbakan sayın Zapatero ile birlikte biz Medeniyetler İttifakı'nın temelini attık. Şuanda 146 ülke ve uluslararası kurum buranın üyesidir ve biz buraya davet ederken Medeniyetler çatışmasını körüklemek isteyenlerin öne çıktığını gördük. İslamofobik eğilimlerin giderek yaygın şekilde destek bulması beraberinde Müslümanlara yönelik fiziki saldırıları da getiriyor. Şuanda ekranları başında bizi izleyen tüm halkıma, tüm insanlığa sesleniyorum; bütün olan olaylar karşısında kalkıpta Türkiye üzerinden bazı operasyonları girişmek hayaldir. Bunu bilmenizi istiyorum. Eğer ben kalkıpta bir gerçek tespiti yapıyorsam bunu eleştirenler önce ‘bu tespiti acaba Erdoğan niye yaptığı diye' bunu sorması lazım. Bu ülke hangi ülke olursa olsun. O ülkenin gücü beni ilgilendirmez. Beni ilgilendiren insanlıktır. Eğer İsrail yönetimi, İsrail halkı demiyorum, İsrail yönetimi Gazze'de, Filistin'de 2 bin 600 insanı çoluk, çocuk demeden öldürüyorsa ben onu lanetlerim. Bazı ülkelerin kalkıpta İsrail yönetimin avukatlığına soyunması manidardır. Ben şunu söyledim, ‘Netanyahu buraya hangi yüzle geldi' dedim ve ‘bu iki yüzlülüktür' dedim. Şurada birkaç ay önce kalkacaksın Gazze'de bombalarla orada Gazze'yi yerle bir edeceksin, 2 bin 600-2 bin 700 insanı orada öldüreceksin peki Fransa'ya gelen bu insanlar bu liderler neredesiniz. Niye sesiniz çıkmıyor? Aynı şekilde 350 bin insanın öldüğü Suriye'de nerde insanlık, niye sesiniz çıkmıyor? Şuanda benim ülkemde bir milyon 700 bin sığınmacı var. Hani desteğiniz? Hani Türkiye'ye yönelik bu konuda bir milyon 700 bin insanı siz bombalardan kurtardınız, bunları şimdi topraklarınızda barındırıyorsunuz, yediriyorsunuz, içiriyorsunuz, eğitimiyle, sağlığıyla her şeyiyle ilgileniyorsunuz, yanımıza geliyorlar ‘çok teşekkür ederiz. Hakikaten her ülkenin kaldıracağı bir iş değildi. Bunu başarı ile yürütüyorsunuz.' Bırakın bu kuru lafları. Ne destek veriyorsun onu söyle ve bize 5 milyar doları aştığı şuana kadar yaptığımız, verdikleri desteğe bakıyorsunuz 250 milyon dolar.”“BUNLARIN YAPTIĞI NEFRET OLUŞTURMAKTIR, IRKÇILIKTIR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Batılı ülkelerin dürüst davranmadığını belirterek, “Samimi davranmıyorlar. İşte Avrupa'nın birçok ülkesinde teröristler şuanda oralarda kalıyor. Türkiye üzerinden gelip geçenlerden bahsediyorsun, sen kendi ülkenden çıkarken önce bir defa kendi pasaport kontrolünü iyi yap da çıkmasın kendi ülkenden. Kaçırdın, bize bildir ondan sonra biz bildirilenin peşine düşmüyorsak konuş. Aksi takdirde konuşamazsın, yetkin yok. Çünkü benim ülkemden geliyor, geçiyor herhangi bir sıkıntısı yok görüntüde e tabiî ki bizler uluslararası noktada seyahat hürriyeti neyse bunun gereğini yapmak durumundayız. Avrupa ülkeleri başta olmak üzere dünyanın her yerinde Müslümanlara yönelik saldırılar işte Filistin'de, Mısır'da, Libya'da, Myanmar'da aynı şekilde devam ediyor. Adli vakalar, lokal hadiseler olarak sunulmaya çalışıyor, bu da var. Buna karşılık aksi yöndeki en ufak bir olay dahi inanılmaz bir şekilde büyütülerek Müslümanlar töhmet altında bırakılıyor. Bizim dinimiz teröre müsaade etmez, bizim dinimizde terörün yeri yok. Kimsenin bizim dinimizi istismar etmek suretiyle yapmış oldukları terör eylemlerini kalkıp Müslümanlara fatura etmeye hakkı yok. Bunu da çok iyi bilmeleri gerekir. Provokatif yayınlarıyla nam salmış bir dergiye, ki bu dergiyi Papa'da lanetliyor. Çünkü bunun provokatif eylemlerini biliyor. Müslümanlar hakkında da, Hristiyanlar hakkında da, herkes hakkında da bu tür maalesef özgürlük denmez buna, buna başkasının özgürlük alanının sınırları içerisine girerek orada terör estirmek denir. Sınırsız özgürlük yoktur. Düşünce özgürlüğünün de bir sınırı vardır. Nereye kadar, benim özgürlük alanıma kadar. Benim özgürlük alanıma geldiğin zaman orada duracaksın. Benden saygı göresin ve biz nasıl ki tüm peygamberleri saygın görüyor, aynen peygamberimize saygıyı, sevgiyi tüm peygamberlere gösteriyorsak bizim için Hz. İsa Aleyhisselam'da öyledir, Hz. Musa Aleyhimsselam'da öyledir, diğer peygamberlerde öyledir. Onun için biz herkesten aynı şekilde bekliyoruz. Efendim ‘onlar ateist.' Ateist olabilir eğer Ateist'se yine benim kutsalıma saygı duyacak, benim kutsal değerlerime saygı duyacak. Eğer duymuyorsa bu toplumu tahrik anlamına gelir ki bunun yasalarda yeri vardır. Çünkü tahrikte bir suçtur. Bunların yaptığı nefret oluşturmaktır, ırkçılıktır. Biz buna da asla yer vermiyoruz” dedi.“ÇOK TEHLİKELİ BİR OYUN OYNANIYOR, BUNU BİR DEFA GÖRMEMİZ LAZIM”

Fransa'daki dergiye karşı ortaya konan tavrın binlerce masum çocuğun ve masum insanların katli karşısında gösterilmediğini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Gazze'de 14'ü gazeteci, 521'i çocuk 283'ü kadın, 2 bini aşkın kişi katlederken İsrail yönetimini görmezden gelenler Fransa'daki 12 kayıp için tüm dünyayı ayağa kaldırıyorlar. Bunu niye düşünmüyor ve konuşmuyoruz. Ellerinde sahilde oynayan çocukların kanı olanların kimyasal silahla öldürülmüş binlerce masumun kanı olanların her gün kendi halkına karşı devlet terörü estirenlerin terörü kınaması, teröre karşı saf tutması sadece pişkinliktir, burada bir samimiyetsizlik var. Suriye işte yüz binler katlediliyorken kılları kıpırdamayanlar 12 kişinin ölümü karşısında birden vicdan ağıtları yakması bize inandırıcı gelmiyor. Herkesin fikrine, görüşüne saygılı olan batı demokrasisi konu İslam ve Müslümanlar olduğunda sadece hakaret, sadece eleştiri konusunda kapıyı açık tutuyor. İşte ülkemizde de bakıyorsunuz bazı yayın organları aynen oradan alıntı yapmak suretiyle kendi köşelerine, kendi başlıklarına peygamberimize hakareti çekiyor. Sen hangi ülkedesin ya. Bu ülkenin yüzde 99'u yeri geldiği zaman Müslüman diyorsun. Sadece Müslümanların kutsalına değil kimsenin kutsalına bu şekilde hakaret edemezsin, saygısızlık edemezsin. E neymiş emniyet görevlileri gelmiş arama-tarama yapmış. Yaptığın iş hukuka, her şeye aykırı. Vatandaş gelmiş tahrik ediyor. Böyle yaptığın sürece sen tahriki davet ediyorsun. Bunun kapısını açıyorsun. Bunun kapısını açmaman gerekir. Ne yazık ki bu tür atılan adımlar, yapılanlar ülkenin birliğini, beraberliğini, bütünlüğünü de bozmaya yöneliktir. Müslümanların peygamberleri konusundaki hassasiyeti hiçbir izaha gerek olmayacak şekilde açıkça ortadayken ısrarla bunun üzerine gidilmesi kesinlikle düşünce hürriyeti ile ilgili değildir. Saldırı sonrasında ortaya konan tutum yine bir takım karikatürlerin, milyonlarca basılıp dağıtılması da aynı şekilde düşünce hürriyeti ile ilgili değildir. Burada çok tehlikeli bir oyun oynanıyor, bunu bir defa görmemiz lazım. Avrupa geçmişte benzer yanlışları sebebiyle iki tane dünya savaşının yaşanmasına, on milyonlarca insanın ölümüne yol açmıştı. Tarihten ders almayanların bu defa da İslam'ı hedefe koymak suretiyle bir medeniyetler çatışması hatta medeniyetler savaşı çıkarmaya çalıştıklarından ben doğrusu endişe ediyorum. İnsanlığın bu büyük yanlışa inşallah düşmeyeceğine inanıyorum. İslam dünyası kendi içinde meseleleri er geç çözüm yoluna koyacaktır” şeklinde konuştu.

(İHA)

 


Etiketler: Sen  Hangi  Ülkedesin  Ya    Ankara  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER