soğukta rüzgara karşı yürümeyin !

SOĞUKTA RÜZGARA KARŞI YÜRÜMEYİN !

Kış aylarının gelmesiyle sıcaklıklar ülkemizin pek çok bölgesinde haftalardır eksi derecelerde seyrediyor.

Tarih : 15 Ocak 2015, 11:03
Puan Ver : Soğukta Rüzgara Karşı Yürümeyin !(5/10)1


Prof. Dr. Bülent Görenek, kış aylarında rüzgara karşı yürümenin kalp krizi riskini arttırdığını söyledi.

Kış aylarının gelmesiyle sıcaklıklar ülkemizin pek çok bölgesinde haftalardır eksi derecelerde seyrediyor. Kalp hastaları maalesef sinsi tehlikenin farkına varmadan zaman zaman soğukta yürümek zorunda kalıyorlar. Ancak ne yazık ki soğuk havalar kalp sağlığımızı olumsuz etkiliyor. Konu hakkında konuşan Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Başkanı ve Avrupa Kardiyoloji Derneği Eğitim Komitesi Üyesi Prof. Dr. Görenek, kış mevsimlerinde kalp krizlerinde ciddi artışlar olduğunu söyledi.“SOĞUKTA RÜZGARA KARŞI YÜRÜMEK KALP KRİZİNE DAVETİYE ÇIKARIYOR”

Özellikle soğuk rüzgarlara karşı yürümenin kalp krizine davetiye çıkartıldığını ifade eden Görenek, sözlerine şöyle devam etti:

“Kalp damarlarında darlık bulunan kişilerde soğukta göğüs ağrıları daha kolay meydana gelmektedir. Çünkü soğuk hava kalp damarlarında spazma yani büzüşmeye sebep olmaktadır. Bunun neticesinde kişinin koroner damarlarındaki darlık daha da artmaktadır. Bu nedenle kışın hastalarımız göğüs ağrısından daha fazla yakınıyorlar. Bir kalp hastası soğukta rüzgara karşı yürürse, hele bir de bunu tok karnına yaparsa kalp krizine davetiye çıkarmış olur. O nedenle kalp hastalarının mecbur kalmadıkça bu havalarda dışarıya çıkmamalarını ve bilhassa da rüzgara karşı yürümemelerini istiyoruz.

(İHA)

 


Etiketler: Soğukta  Rüzgara  Karşı  Yürümeyin    Eskişehir  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER