su kesintisinde deprem ihtimali

SU KESİNTİSİNDE DEPREM İHTİMALİ

Balıkesir’de dün geceden bu yana bazı mahallelere su verilememesi üzerine Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nden açıklama geldi.

Tarih : 21 Mart 2015, 17:15
Puan Ver : Su Kesintisinde Deprem İhtimali(10/10)6


Balıkesir'de dün geceden bu yana bazı mahallelere su verilememesi üzerine Balıkesir Büyükşehir Belediyesi'nden açıklama geldi.

Arızayı araştıran Balıkesir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, son günlerde yaşanan küçük depremlerin ana su borularında arızaya neden olmuş olabileceğini bildirdi.

BASKİ Genel Müdürlüğünün sorumluluk alanında bulunan merkez Altıeylül İlçesi Kasaplar Mahallesi'nde Atatürk Devlet Hastanesi Kavşağı üzerinde bulunan Plevne, Sütlüce, Dinkçiler, Gaziosmanpaşa, Yıldız, Hasan Basri Çantay, Bahçelievler, Kasaplar, Eski Kuyumcular ve Hacı İlbey Mahallelerini besleyen D2 nolu Su Deposunun çıkışında bulunan 1000'lik İçme suyu hattında 20 Mart 2015 Cuma günü saat 23.00 civarında meydana gelen patlak su arızasını da beraberinde getirdi. Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamada, 'Büyük çaptaki bu arızanın giderilmesi için derhal ekipler sevk edildi. BASKİ Genel Müdürlüğünce 3 Beko Loder, 3 kamyon, 8 işçi, 2 ustabaşı olay yerine ilgili Daire Başkanı ve Genel Müdür Yardımcısı eşliğinde intikal ettirilerek arızanın giderilmesi ile ilgili çalışmalar derhal başlatıldı. Ana su borusundaki patlamadan dolayı meydana gelen uzun süreli arıza sebebiyle vatandaşların mağdur olmaması için su kesintisi yaşanan mahallelere BASKİ Genel Müdürlüğünce 9 adet Arazöz Pazar Yerleri, Okul Bahçeleri ve Hastane gibi merkezi noktalardan su dağıtımı yapılmaktadır' denildi.ALO 185'İ ARAYANLAR BÜYÜKŞEHİR BAŞKANI İLE GÖRÜŞTÜ

Ana su borusu hattında meydana gelen arızayla ilgili olayın ilk anından itibaren gelişmeleri takip eden Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, çalışmaları bizzat yerinde inceledi. BASKİ Genel Müdürü ve yardımcıları ile ilgili daire başkanlarının ekiplerle birlikte çalışmalarını izleyen ve bilgiler alan Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, BASKİ'nin '185 Alo Su Arıza Hattı'na gelen bazı çağrılara da bizzat kendisi bakarak vatandaşlarla birebir görüştü. Meydana gelen arızanın boyutu itibariyle vatandaşları bilgilendiren Başkan Uğur, acil ihtiyaçlar için BASKİ ekiplerinin belli bölgelerde tankerlerle su dağıttığını, arızanın giderilmesiyle ilgili çalışmaların da tüm hızıyla sürdüğünü anlattı. Başkan Uğur, BASKİ yetkililerine '185 Alo Su Arıza' ve diğer hatlara gelen telefonların mutlak suretle cevaplanmasını, vatandaşlara gerekli bilgilerin verilmesi talimatını verdi.

BASKİ yetkililerinin yaptığı açıklamada, “İçme suyu arıtma tesisinden çıkan Altıeylül ilçesinde içme suyu isale hattımızda kılavuz boru içerisinde yol geçişinde bir arızamız var. Bu sistem ve arızayı yapabilmek için yolu komple açıp sistemi tamamen dışarı almamız gerekiyor. Bundan sonra inşallah herhangi bir arıza ile karşılaşmamak için yerine komple 1000'lik (Binlik) çelik boru döşüyoruz. Çalışmaların sonucunda suyu tekrar vatandaşlarımıza ulaştırmış olacağız” bilgisi verildi.

Su hattındaki patlağın olduğu yerde daha önceki dönemlerde de aynı şekilde su patlağı meydana gelmiş ve şehre su verilememişti. Eylül 2012'de yaşanan ana su borusundaki patlamada dönemin Belediye yönetimi de dışarıdan getirilen ekip-ekipmanların müdahalesiyle birkaç gün süren kesintiler daha sonra hattın onarılmasının ardından sona ermişti. O gün de yetkililer bu gibi arızaların elde olmayan sebeplerden kaynaklandığını ifade etmişti.DEPREMLERİN ETKİLEME İHTİMALİ

Bu arada, şehir şebekesindeki basınçlı suyun geçtiği ana su borusunda yaşanan arızanın nedenleri arasında son Balıkesir merkezinde günlerde yaşanan deprem fırtınasının da etkisinin olabileceği ifade ediliyor. Yetkililer tarafından, arızanın giderilmesi çalışmalarıyla beraber çelik hatlardaki arızanın sebebinin de araştırıldığı, yeryüzüne yakın şekilde meydana gelen çok sayıdaki hafif şiddetli ve küçük sarsıntılardan oluşan depremlerin ana boru hattını etkilemiş olabileceği ihtimalinin de değerlendirildiği kaydedildi.

(İHA)

 


Etiketler: Su  Kesintisinde  Deprem  İhtimali  Balıkesir  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER