sultanbekov'a fahri doktora

SULTANBEKOV'A FAHRİ DOKTORA

Dombıra müziği ile Türk dünyasında adını duyuran Arslanbek Sultanbekov’a, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Senato kararıyla Fahri Doktora Payesi verildi.

Tarih : 18 Nisan 2015, 21:42
Puan Ver : Sultanbekov'a Fahri Doktora(7/10)3


Dombıra müziği ile Türk dünyasında adını duyuran Arslanbek Sultanbekov'a, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Senato kararıyla Fahri Doktora Payesi verildi.

Nogay Türk'ü Halk Müziği Sanatçısı, Karaçay-Çerkez Cumhuriyeti Milli Sanatçısı, Kazakistan Cumhurbaşkanlığı Orkestra Sanatçısı, eski Sovyetler Birliği sınırları içerisinde Türk dünyasını besteleri, sözleri ve şiirleri ile dünyaya tanıtan Türk Birliği'ne, diline ve kültürüne yaptığı katkılardan dolayı Arslanbek Sultanbekov'a düzenlenen bir törenle Fahri Doktora Payesi verildi.

Törene Burdur Valisi Hasan Kürklü ve eşi Nesibe Kürklü, Burdur Garnizon Komutanı Jan. Alb. Sayit Koca ve eşi Özgül Koca, MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Saatcı ve eşi Sevgi Saatcı, MAKÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Halil İbrahim Gökce, Prof. Dr. İbrahim Taşal, MAKÜ Genel Sekreteri Yusuf Altındal, akademisyenler, öğrenciler ve basın mensupları katıldı.

Tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başladı. Ardından Sipsi Sanatçısı Mehmet Bedel ile MAKÜ Eğitim Fakültesi, Güzel Sanatlar Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Görevlisi Gökhan Çağırgan yönetiminde hazırlanan müzik dinletisi gerçekleştirildi.

Topluma ve kültüre sanatın ve sanatçının yaptığı etkiyi yapabilecek başka bir güç olmayacağını belirten MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Saatcı, “Sanatçı, topluma kurduğu gönül bağı ile temas eder. Bu temas neticesinde toplumu bilinçlendirir, yönlendirir, eğitir ve yeni sanatçıların ortaya çıkmasını sağlar. Sanatçı temsil ettiği toplumun din, dil, örf, töre ve adet gibi değerlerini eserlerine yansıttığı takdirde, o eser sadece sanatçının değil bütün toplumun malı olur ve o şekilde benimsenir. Türk dünyası, bilinen tarihinden beri sanatçılarına ve düşünürlerine büyük değer ve destek vererek onları yüceltmiştir. Dede Korkut'tan, Manas'tan, Hoca Ahmet Yesevi'den, Mevlana'dan, Yunus'tan, Hacı Bektaş'tan, Şeyh Edebaliden, Aşık Veysel'den beri süregelen bu gelenek kesintiye uğramadan devam etmiştir. Bugün aramızda bulunarak bizleri şereflendiren Aslanbek Sultanbekov taşıdığı vasıflarla, Türk Dünyası'nın bilinen ve sevilen bir şahsiyetidir. Hep birlikte şahit olduğumuz bugün, genç üniversitemizin tarihinde önemli bir yer alacak ve bütün MAKÜ'lülerin gururla yad edecekleri bir anı olarak kalacaktır. Gaspıralı İsmail'in dediği gibi dilde, fikirde, işte birliği başarıp devam ettirmemiz için bütün Türk dünyasınca kabul edilen sanatçı ve düşünürleri yetiştirmek zorundayız. İşte bunlardan biri olan sayın konuğumuza bir kez daha teşekkür ediyor, başarılar diliyorum” şeklinde konuştu.

Konuşmalarının ardından fahri doktora payesini almak ve binişlerini giymek üzere Arslanbek Sultanbekov sahnede yerini alırken, MAKÜ Rektörü Mustafa Saatcı, Senato Kararı'nı okundu. Senato kararının okunmasının ardından Rektör Saatcı tarafından Arslanbek Sultanbekov'a fahri doktora payesi sunuldu ve binişleri giydirildi. Ardından Rektör Saatcı tarafından MAKÜ ve Burdur'u tanıtıcı birçok hediyeler verildi.İLK KEZ FAHRİ DOKTORA PAYESİ ALDI

İlk kez Fahri Doktora Payesi alan ve binişini giyen Arslanbek Sultanbekov, Türk Devletleri'nin birbirini pek bilmediğini belirterek, “Artık Türk Devletleri ile Türkiye birbirini buldu. Türk dünyasında Türkiye memleketi önemli bir yere sahiptir. Arkanızda küçük devletler de var ve sizi yaptıklarınızı örnek alıyorlar. İyi günde ve kötü günde birlikte olalım.” şeklinde konuştu.

Fahri Doktora Töreni'nden sonra mini bir konser veren Sultanbekov, Dombıra başta olmak üzere birbirinden güzel şarkılar seslendirdi. Sultanbekov, konserinde ayrıca gitar da çaldı.ÖĞRENCİLER FOTOĞRAF ÇEKTİRMEK İÇİN BİRBİRLERİYLE YARIŞTI

MAKÜ'lü öğrenciler, törene ellerinde Arslanbek Sultanbekov'un fotoğraflının bulunduğu kalpli dövizlerle katıldı. Şarkılara alkışlarla eşlik eden MAKÜ öğrencileri, program sonunda Arslanbek Sultanbekov'la fotoğraf çektirmek için birbirleriyle yarıştı. Tören hatıra fotoğraflarının çekilmesi ile son buldu.

(İHA)

 


Etiketler: Sultanbekov  A  Fahri  Doktora  Burdur  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER