'süreç' açıklaması

'SÜREÇ' AÇIKLAMASI

HDP’den yapılan açıklamada, “Heyetimizin çözüm süreci kapsamında yürüttüğü görüşmeler devam etmektedir. Bu kapsamda; dün Başbakan Yardımcısı Sayın Yalçın Akdoğan ile bugün de İçişleri Bakanı Sayın Efkan Ala ile görüşme gerçekleştirildi” ifadesi kullanıldı.

Tarih : 16 Ocak 2015, 18:30
Puan Ver : 'süreç' Açıklaması(7/10)3


HDP, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ve İçişleri Bakanı Efkan Ala ile yapılan görüşmelerde, sürecin ilerlemesi için gerekli çalışmaların hızlandırılması konusunda karşılıklı görüşlerin ifade edildiğini bildirdi.

HDP'den yapılan açıklamada, “Heyetimizin çözüm süreci kapsamında yürüttüğü görüşmeler devam etmektedir. Bu kapsamda; dün Başbakan Yardımcısı Sayın Yalçın Akdoğan ile bugün de İçişleri Bakanı Sayın Efkan Ala ile görüşme gerçekleştirildi” ifadesi kullanıldı.

Yapılan görüşmelerde, çözüm sürecinde gelinen aşama ve yapılması gerekenler, Cizre başta olmak üzere bölgede yaşanan ve süreci zorlayan gelişmeler, hasta tutsaklar, atılması gereken demokratikleşme adımları ve Türkiye'nin Kobani politikasının ele alındığı vurgulanarak şöyle denildi:

“Özellikle Cizre'de son bir ayda yaşanan ölümlerle ilgili yaşadığımız ciddi kaygıları, Hükümetin resmi açıklamalarından duyduğumuz rahatsızlığı, halkın tepkisini ve yerelden aldığımız bilgileri paylaştık. Bu konuda İçişleri Bakanlığı'nın ivedilikle içinde mülkiye müfettişlerinin de bulunduğu bir inceleme heyetini Cizre'ye göndereceği, olayları tüm yönleriyle soruşturacağı, elde edilen bulguların partimizle ve kamuoyuyla paylaşılacağı, yeni can kayıplarının yaşanmaması için yürütülecek etkili soruşturma kapsamında mülki idare amirleriyle ilgili gerekli idari tedbirlerin alınacağı belirtilmiştir.

Cizre başta olmak üzere çözüm süreciyle ilgili sorun alanlarının giderilmesi ve sürecin ilerlemesi için gerekli çalışmaların hızlandırılması konusunda karşılıklı görüşler ifade edilmiştir. Heyetimiz ayrıca önümüzdeki günlerde Kandil'e bir ziyaret gerçekleştirecektir.”

(İHA)

 


Etiketler:   Süreç    Açıklaması  Ankara  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER