suriyelilerin araçlarına geçici türk plakaları verilecek

SURİYELİLERİN ARAÇLARINA GEÇİCİ TÜRK PLAKALARI VERİLECEK

Karayolları Trafik Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle, artık Türkiye’de yaşayan Suriyelilere ait araçlara geçici trafik belgesi ve tescil plakası verilecek.

Tarih : 08 Nisan 2015, 17:54
Puan Ver : Suriyelilerin Araçlarına Geçici Türk Plakaları Verilecek(6/10)2


Karayolları Trafik Yönetmeliği'nde yapılan değişiklikle, artık Türkiye'de yaşayan Suriyelilere ait araçlara geçici trafik belgesi ve tescil plakası verilecek.

Mersin İl Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Karayolları Trafik Yönetmeliği'nin 51. maddesinde yapılan değişiklikle 'Ülkelerindeki olağanüstü haller nedeniyle ülkemize giriş yapan yabancılara ait araçlara geçici trafik belgesi ve tescil plakası verilmesi' kararlaştırıldığından, Suriyelilerin ülkelerinden getirdikleri kendi adlarına tescilli araçlarına Türkiye'de geçici trafik belgesi verilerek, kayıt altına alınacak. Araçlara, SAA 001-SZZ 999 harf ve rakam grubunda plakalar verilecek. Suriyeli vatandaşların bu plakaları alması için illerde trafik tescil şube müdürlüklerine, ilçelerde de trafik tescil büro amirliklerine müracaat etmeleri gerekiyor.İSTENİLEN BELGELER

Suriyeli vatandaşlardan geçici tescil belgesini alması için, araç sahibinin veya kanuni vekilinin müracaat dilekçesi, araç sahibinin yabancı tanıtma belgesinin veya geçici koruma kimlik belgesinin aslı ve fotokopisi, Suriye Arap Cumhuriyeti makamlarınca verilen araç tescil belgesinin aslı ve yeminli tercüman tarafından yapılan noter tasdikli tercümesi, araca Suriye Arap Cumhuriyeti makamlarınca tahsis edilen tescil plakası, 1 adet tescil dosyası, 3 adet EK-1 formu, ülkemizde geçerli zorunlu mali sorumluluk sigortası poliçesinin fotokopisi, gümrük müdürlüğünce düzenlenmiş geçici giriş yol belgesi, aracın ülkemizde muayenesinin yapıldığına dair belgenin fotokopisi, 492 Sayılı Harçlar Kanunu'nun 118. maddesi ve kanuna bağlı 9 sayılı tarifenin geçici trafik belgeleri başlıklı 7. bölümü gereğince 2015 yılı için 205 TL tutarında harç tutarının tahsil edildiğine dair belge isteniyor. Suriye'ye çıkış yapacak vatandaşlardan ise aracın geçici trafik belgesinin verildiği yerdeki vergi dairesince düzenlenmiş ilişik kesme belgesinin ekleneceği dilekçe ve geçici çıkış yol belgesi EK-49/B aracın geçici tescil belgesinin düzenlendiği tescil şubesince verilecek ve bu belge 7 gün geçerli olacak.

(İHA)

 


Etiketler: Suriyelilerin  Araçlarına  Geçici  Türk  Plakaları  Verilecek  Mersin  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER