tacik muhalif lider son yolculuğuna uğurlandı

TACİK MUHALİF LİDER SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI

İstanbul Fatih’te öldürülen Tacikistanlı muhalif lider Umarali Kuvatov için Fatih Camii’nde cenaze töreni düzenlendi.

Tarih : 09 Mart 2015, 15:15
Puan Ver : Tacik Muhalif Lider Son Yolculuğuna Uğurlandı(8/10)4


Davet edildiği evde önce yemeğine zehir konarak zehirlenen ardından da silahla vurularak öldürülen Tacik muhalif lider Umarali Kuvatov, son yolculuğuna gözyaşları arasında uğurladı.

İstanbul Fatih'te öldürülen Tacikistanlı muhalif lider Umarali Kuvatov için Fatih Camii'nde cenaze töreni düzenlendi. Cenazeye İstanbul'da yaşayan Tacik vatandaşlar ve muhalif liderin ailesi ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı. Muhalif lider Umarali'nin acılı eşi, uzun süre kocasının tabutuna sarılarak gözyaşı döktü. Cenazede babasının fotoğrafına sarılarak öpücükler yağdıran 4 yaşındaki Aişe, gören herkesi duygulandırdı.

Tercüman aracılığı ile basın mensuplarına açıklamada bulunan Umarali Kuvatov'un eşi Kumriznisa Kuvatov, ‘‘Türkiye Cumhuriyetinden katillerin yakalanmasını istiyorum. Biz bu cinayetin Tacikistan başbakanı tarafından yaptırıldığına inanıyoruz. O ne kadar zalimmiş ki 5 çocuğumu da öldürmek istedi. Yemeklere zehir koymuşlar. Umarali Tacikistan'da muhalif 24 grubunun lideri olduğu için yemeğine zehir konuldu ve vurularak öldürüldü' diye konuştu.

Evde yemek yedikten sonra zehirlendiklerini anladıklarını belirten Kumriznisa Kuvatov, 'Çocuğumuz fenalaşınca Umarali 'zehirlendik' dedi. Sonra çocukları ve beni alarak dışarıya çıkardı. Dışarı da ben biraz fenalaştım. Sonra bir ses duydum. Çocuğum bağırdı. Arkama baktım Umarali ölmüştü' dedi.

Muhalif lider Umarali Kuvatov'un naaşı kılınan cenaze namazının ardından toprağa verilmek üzere Kilyos'a gönderildi.

(İHA)

 


Etiketler: Tacik  Muhalif  Lider  Son  Yolculuğuna  Uğurlandı  İstanbul  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER