'TARİH VE İNSANLIK ÖNÜNDE MAHCUP OLACAK VE HESAP VERECEKLER'


'TARİH VE İNSANLIK ÖNÜNDE MAHCUP OLACAK VE HESAP VERECEKLER'
Tarih : 23 Nisan 2015, 16:33
Puan Ver : 'tarih Ve İnsanlık Önünde Mahcup Olacak Ve Hesap Verecekler'(9/10)5


Başbakan Ahmet Davutoğlu, Avrupa Parlamentosu'nda 1915 olaylarına ilişkin alınan karara işaret ederek, '78 milyon vatandaşımızla birlikte bütün siyasi partilerimizle, bütün unsurlarımızla beraber ülkemize yöneltilen iftiraları reddediyor ve şiddetle telin ediyoruz. Türkiye'ye karşı bir nefret söylemi geliştirenler, tarih ve insanlık önünde mahcup olacak ve hesap verecekler' dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, 23. Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla Meclis Genel Kurulu'nda düzenlenen özel oturumda yaptığı konuşmada, 'Sayın Cumhurbaşkanım, Saygıdeğer Başkan, değerli milletvekilleri, Cumhuriyetimizin 92. yılında egemenliğimizin en büyük sembolü Gazi TBMM'nin çatısı altında olmanın onurunu ve şerefini hep birlikte yaşıyoruz. Bu kutlu günde Türkiye'nin ve dünyanın bütün çocuklarının Milli Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı yürekten kutluyorum. Regaip Kandili'ni de tebrik ediyorum. Çanakkale Savaşları'nın 100. yıl dönümünde bütün dünyayı ağırladığımız bugünlerde eş zamanlı olarak kutladığımız milli egemenlik bayramında destansı tarihimizi yoğun olarak hissediyoruz. Çanakkale destanını yazan komutanlardan biri olan Mustafa Kemal, o büyük mücadeleden sadece 5 yıl sonra TBMM'nin ilk başkanı ve istiklal mücadelemizin öncüsü olacaktır. Bu vesile ile Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Çanakkale'de ve istiklal savaşımızdaki şehit ve gazilerimizi hürmetle, minnetle anıyoruz. Ruhları şad olsun' ifadelerini kullandı.

23 Nisan 1920 tarihinden itibaren millet iradesini temsil eden ve egemenlik hakkını milletten yana kullanarak bir çatı altında görev yapan bütün milletvekillerini şükranla andıklarını belirten Davutoğlu, 'Bütün dünyanın gözlerinin üzerinde olduğu Türkiye Cumhuriyeti, TBMM ile eşzamanlı olarak tarih sahnesine çıkmıştır. Bu Meclis, Türkiye Cumhuriyeti'nde kurucu meclistir. Ulus semtindeki mütevazı TBMM binasında milletin bütün unsurlarının temsilcileri ile birlikte istiklal mücadelesi üretilmiş, tarih yeniden yazılmış, esaret altına alınmak ve parçalanmak istenen aziz milletimiz yeniden ve ebediyen istiklaline kavuşmuştur' dedi.

'TBMM'nin istiklal mücadelesinin karargahı ve komuta merkezi olarak al bayrağımızdan sonra bağımsızlık ve istiklalimizin en önemli simgesidir' diyen Davutoğlu, 'Bu Meclis'in eşi ve benzeri yoktur. Bu çatı ülkemiz, vatanımız, vatandaşlarımız için birliğin sembolüdür. Bu çatı altında milletimizin bütün unsurları temsil edilmiştir. Her türlü ayrımcılık reddedilmiştir. Bu çatı altında kimse imtiyaz sahibi olmadığı gibi hiç kimse ayrımcılığa maruz bırakılamaz. Bu çatı altındaki her milletvekili, milletin, ülkenin, vatanın emanetini omuzlarında hisseder. Bu çatı altında Türkiye'nin bütün renkleri, desenleri, kokuları, dağları, ırmakları, ovaları biraraya gelmiştir. Burada kimsenin etnik veya mezhebi kimliğine, siciline bakılmaz. Zira burada Türkiye'ye ait olmak demektir. Bu aidiyet dünyanın en şerefli aidiyeti, bu mensubiyet dünyanın en onurlu mensubiyetidir. Bize düşen birlik ve beraberlik ruhunu yücelterek insanımızın onurunu hak ve adalet temelinde temsil etmektir' ifadelerini kullandı.

Birkaç gün önce ilan edilen 2023 yeni Türkiye Sözleşmesi'ni hatırlatan Başbakan Davutoğlu, 'Yüzyıl önce Trablusgarp, Balkan ve Birinci Dünya Savaşı'nın acıları üzerinde onurlu bir istiklal savaşı vererek Cumhuriyetimizi kuran nesillerin torunları olarak bizler, bu onurlu savaş sonunda özgürleşen vatanımızın asli sahipleriyiz. Etnik, dini, mezhebi ve bölgesel zenginliğimiz kadim ortak geçmişimizin güzel yansımalarıdır ve vatanımızın asli sahipleri ve devletimizin eşit vatandaşları olduğumuz gerçeğinin en üst dayanaklarıdır. Bugün, yani 23 Nisan'da bizi biz kılan manevi duygularımızı en çok hissettiğimiz günlerden biri, dolayısıyla 23 Nisan birliğin, istiklalin, dayanışmanın günü. Üzülerek ifade etmek isterim ki, bizi temsil eden TBMM'de birçok kere vesayet altına alınmak istenmiş, bazen de kapatılmak zorunda kalmıştır. TBMM, defalarca egemenlik hakkını milletten almak isteyenlerin darbelerine muhatap olmuştur. Milleti Meclis'ten esirgemek isteyen ve milli egemenliği gölgelemek isteyenler olmuş ama neticede hep milli irade tecelli etmiş ve TBMM asli görevine tekrar dönmüştür. Bu vesileyle şehit Başbakan Adnan Menderes ve demokrasi yolunda mücadele vermiş bütün milletvekillerimizi de rahmet ve şükranla anıyoruz' şeklinde konuştu.

Başbakan Davutoğlu, konuşmasında şunları kaydetti:

'Bütün farklılıklarımızla beraber biz bir ve beraberiz. Farklı siyasi partiler olarak aynı çatı altında birbirimizin onurumuzu muhafaza ve müdafaa etmek hepimizin en büyük idealimizdir. Farklılıklarımızı koruyarak her türlü ötekileştirmeye karşı çıkarak muhalefetiyle, iktidarıyla insanlarımızın hukukuna sahip çıkıyoruz. Bu idealimizi takip ederek, halkımızın her anlamda güçlenmesine, demokratik hak ve özgürlüklerin her alanda gelişmesine öncelik veriyoruz.'

Avrupa Parlamentosu'nun 1915 olaylarına ilişkin aldığı karara işaret eden Davutoğlu, '78 milyon vatandaşımızla birlikte, bütün siyasi partilerimizle, bütün unsurlarımızla beraber ülkemize yöneltilen iftiraları reddediyor ve şiddetle telin ediyoruz. Türkiye'ye karşı bir nefret söylemi geliştirenler tarih ve insanlık önünde mahcup olacak ve hesap verecekler' diye konuştu.

Davutoğlu, konuşması sonrası HDP, CHP ve MHP sıralarına giderek, milletvekilleriyle tokalaştı.

(İHA)

 


Etiketler:   Tarih  Ve  İnsanlık  Önünde  Mahcup  Olacak  Ve  Hesap  Verecekler    
Ankara  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER