tarihi kulenin saati çalındı mı ?

TARİHİ KULENİN SAATİ ÇALINDI MI ?

17 Şubat tarihinde servis edilen haberde, Ulu Cami önündeki 649 yıllık saat kulesindeki tarihi saatin kimliği belirsiz kişilerce çalındığı açıklandı.

Tarih : 20 Şubat 2015, 12:57
Puan Ver : Tarihi Kulenin Saati Çalındı Mı ?(7/10)3


Manisa Büyükşehir Belediyesi tarafından 649 yıllık tarihi saat kulesinin saatinin çalındığı yönünde servis edilen haber üzerine inceleme başlatan Manisa Emniyet Müdürlüğü saatin çalınmadığını açıkladı.

17 Şubat tarihinde servis edilen haberde, Ulu Cami önündeki 649 yıllık saat kulesindeki tarihi saatin kimliği belirsiz kişilerce çalındığı açıklandı.

Olayla ilgili bir açıklama yapan Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Azmi Açıkdil, “Geçen dönemde tarihe saygı projesi kapsamında saat kulesinin eski haliyle kazandırılması için saatin tamiri konusunda çalışmalar yapılmıştı. Geçen günlerde bütün mekanizmalarını özel olarak yaptırdığımız saat kimliği belirlenemeyen kişilerce çalındı. Saatin bu şekilde sökülerek başka bir yerde kullanılma ihtimali yok. Bu saat tarihi, tescilli bir saat. Yaşanan olayı esefle kınıyoruz. Bu Manisalıların malıdır. Manisa'ya kazandırılmış bir eserdir. Böyle bir olayın yaşanması bizleri üzdü” demişti.

Manisa Emniyet Müdürlüğünün bu olay üzerine yaptığı çalışmalar tamamlandı. Emniyetten yapılan açıklama şöyle:

“14 Şubat günü saat 14.00 sıralarında Ulu Cami önündeki alanda bulunan saat kulesinde meydana gelen 'kamu malına zarar verme' konusu ile ilgili yapılan çalışmada, saat kulesinin kapısının zorlanarak açıldığı, pencerelerindeki demir parmakların söküldüğü, kule içinde bulunan tarihi saatin çalınmadığı, sadece kule içindeki saat çanının dişli mekanizmasından bir çarkın yerinden söküldüğü görülmüştür. Çevrede yapılan araştırmada demir parmaklıklar ve sökülen 1 çark saat kulesinin yakınında bulunarak, ilgililere teslim edilmiştir. Faillerin tespitine yönelik çalışmalarda, söz konusu olayı 5 çocuğun gerçekleştirdiği tespit edilmiştir. Çocuklardan ikisinin 12 yaşından küçük olmaları nedeniyle sadece kimlik tespiti yapılmıştır. Diğer suça sürüklenen üç çocuğun ise 15 yaşından küçük olmaları nedeniyle ilimiz Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesinde yapılan muayeneleri sonucu ceza ehliyetlerinin olmadıkları tespit edildiğinden Cumhuriyet savcısının talimatıyla ailelerine teslim edilmiştir”

(İHA)

 


Etiketler: Tarihi  Kulenin  Saati  Çalındı      Manisa  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER