'tarihinde sömürgeci lekesi olmayan bir ülke olarak...'

'TARİHİNDE SÖMÜRGECİ LEKESİ OLMAYAN BİR ÜLKE OLARAK...'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, davetlisi olarak Türkiye’ye gelen Mali Cumhurbaşkanı İbrahim Boubacar Keita ile Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda ortak basın toplantısı düzenledi.

Tarih : 03 Şubat 2015, 21:18
Puan Ver : 'tarihinde Sömürgeci Lekesi Olmayan Bir Ülke Olarak...'(5/10)1


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, paralel yapıyla ilgili Mali'nin “Türkiye hükümetine, Türk devletine aykırı düşenlere karşı biz ülkemizde fırsat tanımayız” şeklinde yaklaştığını belirterek, “Gerek eğitimde gerek ticari alanda aklınıza ne gelirse, bütün bu alanlarda işbirliğimizi yürüteceğiz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, davetlisi olarak Türkiye'ye gelen Mali Cumhurbaşkanı İbrahim Boubacar Keita ile Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda ortak basın toplantısı düzenledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Mali Cumhurbaşkanı Keita'nın ortak basın toplantısından önce “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Mali Cumhuriyeti Hükümeti Arasında İkili Kültürel İşbirliği Anlaşması”, “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Mali Cumhuriyeti Hükümeti Arasında El Sanatları Alanında İşbirliği Anlaşması”, “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Mali Cumhuriyeti Hükümeti Arasında İstihdam ve Mesleki Eğitim Alanlarında İşbirliği Anlaşması”, “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Mali Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Savunma Sanayi İşbirliği Anlaşması” ve “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Mali Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Güvenlik İşbirliği Anlaşması” imzalandı.

Anlaşmaların imzalanmasından sonra konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “değerli kardeşim” diye hitap ettiği Keita ve beraberindeki heyeti Türkiye'de ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. İbrahim Boubacar Keita'nın ziyaretinin Mali'den Türkiye'ye Cumhurbaşkanı düzeyinde gerçekleşen ziyaretin ilk olduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Mali'den bir cumhurbaşkanı ziyaretinin gerçekleşiyor olması Afrika'dan bizler için ciddi bir önem ifade ediyor” dedi.“TİMBUKTU ÇOK BÜYÜK ÖNEM ARZ EDİYOR”

2002'de hükümete gelişleriyle birlikte 12 olan Afrika'daki büyükelçilik sayısının bugün 39'a yükseldiğini ve Afrika'nın bütününde büyükelçilikleri olan bir ülke konumuna yükselmenin hedefleri arasında olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Aynı şekilde Afrika'daki ülkelerinde Türkiye'de 31 büyükelçiliği var. Temennimiz odur ki bu sayıda daha da artar. Mali tarihi ve kültürel bakımdan Türkiye ile olan bağları 16. Asra dayanan bir geçmişimiz var. Özellikle de Timbuktu çok büyük önem arz ediyor. Afrika İslam medeniyetinin merkez şehirlerinden biri olarak tarih boyunca ilmin, irfanın ve hikmetin bayraktarlığını yapmış olan bir yer. Osmanlı Devleti'nin de bölgeyle ilişkileri dört buçuk asır önceye, 1591 yılına kadar dayanıyor. Böyle kadim ve köklü bir tarihi mirasa sahip olan ilişkilerimizi bizler de çok daha ileriye taşımak istiyoruz” ifadelerini kullandı.“MALİ'NİN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜ BİZLER İÇİN DE ÇOK BÜYÜK ÖNEM İFADE EDİYOR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mali Cumhurbaşkanı Keita ile dar kapsamda bir görüşme gerçekleştirdiklerini, muhtevası itibariyle çok geniş bir görüşme olduğunu söyledi. Gerek ikili ilişkiler ve gerekse bölgesel sorunları ele aldıkları bir görüşme olduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mali'nin son birkaç önemli gelişmelerin yaşandığı ve son derece hassas bir dönemden geçtiğini dile getirdi. Mali'nin siyasi tarihinde adeta bir dönüm noktası olan Malililer arası diyalog sürecini, süreçte gelinen son durumu da ele alma imkanları olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:

“Mali'nin toprak bütünlüğü bizler için de çok büyük önem ifade ediyor. Diyalog sürecinin Mali'nin siyasi birliği açısında da bizim açımızdan önemi var. Kapsamlı bir barış anlaşmasıyla bu sürecin neticelenmesi Türkiye olarak en büyük temennimizdir, duamızdır. İslam İşbirliği Teşkilatı'nda kurulmasına öncülük ettiğimiz Mali Temas Grubu'nun Dışişleri Bakanları düzeyindeki toplantısına inşallah önümüzdeki aylarda ev sahipliği yapacağız. Bu konuda daha öncede zaten arkadaşlarımız görüşmeleri yapmış bizlerde mutabık kaldık. Talep olduğu takdirde diyalog sürecinin başarıya ulaşması için her türlü desteği sağlamaya hazır olduğumuzu dostuma ifade ettim.”“TARİHİNDE SÖMÜRGECİ LEKESİ OLMAYAN BİR ÜLKE OLARAK”

“Tarihinde sömürgeci lekesi olmayan bir ülke olarak amacımız Mali ve tüm Afrika ülkeleriyle ilişkilerimizi 'eşit ortaklık' ve 'kazan kazan' esasına dayalı olarak geliştirmektir' diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye ile Mali arasındaki 40 milyon dolarlık ticaret hacminin bu yılsonu itibarıyla 50 milyon, kısa zaman içinde 100 milyon dolara, 2023 hedefleri kapsamında da 500 milyon dolara çıkarmanın hedeflendiğini söyledi.

Yaz mevsimi gelmeden THY'nin Mali seferlerine başlayacağını da belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, yarın İstanbul'da düzenlenecek iş forumunun da önemli bir adım olacağını, DEİK ve Malili muadili arasında iş konseyi kurulmasını da memnuniyetle karşıladıklarını kaydetti.

TİKA'nın Mali'deki çalışmalarından bahseden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mali parlamento binasıyla ilgili proje çalışmalarının sürdüğünü, restorasyonu yapılacak binalar bulunduğunu, su kuyusu açma çalışmalarının da devam ettiğini ifade etti.“'TÜRK DEVLETİNE AYKIRI DÜŞENLERE KARŞI BİZ ÜLKEMİZDE FIRSAT TANIMAYIZ' DEDİLER”

Konuşmasında “Bir gerçeği daha vurgulamamız lazım” diyerek devam eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Değerli kardeşime teşekkür ediyorum, paralel devlet yapılanması, paralel yapıyla ilgili konuda... Mali, bildiğiniz gibi uzun yıllara sari olarak bu örgütün en çok yerleştiği ülkelerden bir tanesi. Bu konuda 'Türkiye hükümetine, Türk devletine aykırı düşenlere karşı biz ülkemizde fırsat tanımayız' dediler. İkili ilişkileri ilgili birimlerimiz bir arada yürütmek suretiyle bu çalışmalar da yürüyecektir. Gerek eğitimde gerek ticari alanda aklınıza ne gelirse, bütün bu alanlarda işbirliğimizi yürüteceğiz. Bununla ilgili görüşmelerimizi yaptık, bu adımları atacağız” dedi.

(İHA)

 


Etiketler:   Tarihinde  Sömürgeci  Lekesi  Olmayan  Bir  Ülke  Olarak    Ankara  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER