tecavüz olaylarının yarısı alkollüyken oluyor

TECAVÜZ OLAYLARININ YARISI ALKOLLÜYKEN OLUYOR

Aslanbaba yaptığı açıklamada, eğlenceyi alkolden bağımsız düşünemeyen bir zihniyet olşturulduğunu belirterek, 'Eğlenmek herkesin en doğal hakkı.

Tarih : 04 Ocak 2015, 11:27
Puan Ver : Tecavüz Olaylarının Yarısı Alkollüyken Oluyor(5/10)1


Yeşilay Adana Şube Başkanı Mehmet Aslanbaba, Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre yaşanan tecavüz olaylarının yüzde 50'sinin şahıslar alkollüyken yaşandığını söyledi.

Aslanbaba yaptığı açıklamada, eğlenceyi alkolden bağımsız düşünemeyen bir zihniyet olşturulduğunu belirterek, 'Eğlenmek herkesin en doğal hakkı. Maalesef eğlenceyi alkolden bağımsız düşünemeyen bir zihniyet yaratılmaya çalışılıyor. Oysa görüyoruz ki eğlence adı altında aşırı alkol tüketimi nedeniyle bireyler sadece kendilerine değil etrafındakilere de zarar veriyorlar' dedi.

Özel zamanlarda alınan alkolün zamanla alışkanlığa dönüşebildiğine dikkat çeken Aslanbaba, 'Kendisini sosyal içici olarak sınıflandıran pek çok kişi zamanla bağımlı hale geliyor. Kişiler bunu fark edemiyor ya da fark ettiğinde geç kalmış oluyor. Öte yandan Dünya Sağlık Örgütü, alkol tüketimini en önemli ilk 10 kanser nedeninden biri olarak kabul ediyor. Eğlence kabusa dönüşüyor' diye konuştu.

Aslanbaba, gidilen eğlencelerde aşırı alkol tüketiminin gerek trafik kazaları gerekse de şiddet, taciz suçlarını tırmandırdığına dikkat çekerek şunları kaydetti:

'Dünya Sağlık Örgütü'nün 30 ülkeyi kapsayan ve Türkiye'nin de içinde olduğu araştırma raporuna göre cinayetlerin yüzde 85'i, ırza tecavüzlerin yüzde 50'si, şiddet olaylarının yüzde 50'si, trafik kazalarının yüzde 60'ı, eşlerini dövenlerin yüzde 70'i bu suçlarını alkollü iken işliyor. Alkol bağımlılarında suç işleme oranı yüzde 68 iken, alkol bağımlısı olmayanlarda bu oran yüzde 37.'

Aslanbaba, “Yeşilay olarak vatandaşlarımızı sağlıklı düşünmeye çağırıyoruz. Biz kimsenin yaşam tarzına müdahale etmiyoruz. Sadece sivil bir halk sağlığı kurumu olarak kendimizi sorumlu hissediyor ve uyarılarımızla kamuoyunu aydınlatmak istiyoruz. Bütün sağlık kurum ve kuruluşları temsilcilerinin, kamu kurumları yetkililerinin, Türkiye Alkol Politikaları Platformu (TAPP) üyelerinin ve sivil toplum kuruluşlarının bu çağrıya destek vermesini bekliyoruz” dedi.

(İHA)

 


Etiketler: Tecavüz  Olaylarının  Yarısı  Alkollüyken  Oluyor  Adana  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER