tekne faciasında rekor ceza istemi

TEKNE FACİASINDA REKOR CEZA İSTEMİ

Savcılık, 4 şüpheli hakkında 13’er kez müebbet hapis cezasının yanı sıra 362’şer yıla kadar hapis talep etti.

Tarih : 12 Ocak 2015, 16:48
Puan Ver : Tekne Faciasında Rekor Ceza İstemi(8/10)4


Sarıyer Rumeli Feneri'nde 27 kişinin hayatını kaybettiği tekne faciasıyla ilgili biri firari 4 şüpheli hakkında iddianame hazırlandı. Savcılık, 4 şüpheli hakkında 13'er kez müebbet hapis cezasının yanı sıra 362'şer yıla kadar hapis talep etti.

Sarıyer Rumeli Feneri'nde 2 Kasım 2014'te 27 kişinin hayatını kaybettiği göçmen faciası soruşturması tamamlandı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında hakkında yakalama kararı bulunan firari sanık Afgan asıllı Mürteza Haşimi, Serkan Uyar, Doğan Odacıoğlu ve Kerem Sinayi Çakan hakkında iddianame hazırlandı.

Savcı Ercan Devrim tarafından hazırlanan iddianame İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına gönderildi. İddianamede tekne faciasında 27 kişinin hayatını kaybettiği 9 kişinin ise bulunamadığı belirtildi. İddianamede hayatını kaybedenlerden 13'ünün çocuk olduğu ifade edildi.

Hayatını kaybeden 13 çocuk için iddianamede 4 şüpheli hakkında “olası kastla çocuğun ölümüne sebebiyet vermek” suçlamasıyla 13'er kez müebbet hapis cezası istendi.

Savcılık, hayatını kaybeden 14 kişi için ise şüpheliler hakkında “olası kastla ölüme sebebiyet vermek” suçlamasıyla toplamda 280 yıldan 350'şer yıla kadar hapis cezası talep edildi. Şüpheliler hakkında ayrıca “göçmen kaçakçılığı” suçlamasıyla ise 4,5 yıldan 12 yıla kadar hapis cezasın istenildi.

Savcılık olayda kaybolan ve kendilerinden haber alınamayan 9 kişi hakkında ise dosyanın ayrılmasına karar verdi.

(İHA)

 


Etiketler: Tekne  Faciasında  Rekor  Ceza  İstemi  İstanbul  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER