'TENCERE TAVA ÇALANLAR...'


'TENCERE TAVA ÇALANLAR...'
Tarih : 09 Nisan 2015, 15:42
Puan Ver : 'tencere Tava Çalanlar...'(6/10)2


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, üretilmeyen güneş ve rüzgar enerjisi yerine ithal kaynakların kullanıldığını belirterek, “İyi niyetli vatandaşlarımızdan zaman zaman tencere, tava çalanların ithal kaynakları dolaylı olarak desteklediklerini bilmeleri lazım” dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Yeşilköy'de bulunan İstanbul Fuar Merkezi'nde düzenlenen Solarex Güneş Enerjisi ve Teknolojileri Fuarı'nın açılış törenine katıldı. Dünyanın dört bir yanında güneş enerjisi konusunda faaliyet gösteren kurumlar, Solarex İstanbul Fuarı'nda bir araya geldi. 300'e yakın firmanın katılım gösterdiği fuarda 110'a yakın yabancı firma yer aldı.

Sanayileşmeye çalışan ülkelerin yaptığı çalışmaların iklim değişikliğine neden olacak tarzda olduğunu kaydeden Bakan Yıldız, “Dünyadaki eğilim, kendimizden daha çok sevdiğimiz çocuklarımıza daha temiz bir dünya bırakmaktır. Şu ana kadar yapılan çalışmalar kalkınmayla alakalı ülkelerin ortaya koyduğu performans iklim değişikliğine sebep olacak tarzdadır. Her üretmediğimiz rüzgarın, her üretmediğimiz güneşin yerine ithal doğalgaz kaynaklarının olduğunu bilmemiz lazım. İyi niyetli vatandaşlarımızdan zaman zaman tencere tava çalanların ithal kaynakları dolaylı olarak desteklediklerini bilmeleri lazım. Yalnızca iyi niyet yetmiyor. Hep birlikte Türkiye'nin yerli kaynaklarına katkı koyacağız” dedi.YERLİ ÜRETİCİYE DESTEK

Türk yatırımcılara destek olmaya devam ettiklerini kaydeden Yıldız, “2015 yılı sonunda fiyat mekanizmalarıyla ilgili yaptığımız bir hazırlık var. Bu ayın sonunda 600 megabaytlık sistemi TEİAŞ, tamamlamış olacak. Burada bir katkı olacaksa projelendirmeyle ilgili bir katkının oluşması lazım. Aynı zamanda açıkça ifade ediyorum ki 17 tane yerli üretim yapan yatırımcılarımızı korumak ve bundan sonra yatırım yapacakları daha da teşvik etmek açısından anti dampinkle ilgili girişime destek veriyoruz. Biz özellikle uluslararası arenada Türkiye'deki yerli yatırımcının rekabetini bozacak olan herhangi bir girişime karşı olduğumuzu da belirtmemiz lazım” diye konuştu.

Fuarın 11 Nisan'a kadar katılımcılara açık olacağı öğrenildi.

(İHA)

 


Etiketler:   Tencere  Tava  Çalanlar    İstanbul  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER