türk milleti kızılay'a nasıl bakıyor ?

TÜRK MİLLETİ KIZILAY'A NASIL BAKIYOR ?

Türk Kızılayı Genel Başkanı Akar, kamuoyunun Türk Kızılayı’na bakışına ilişkin olarak yaptırılan Türk Kızılayı Kurumsal Algı Araştırması’nın sonuçlarını düzenlediği basın toplantısıyla açıkladı.

Tarih : 21 Ocak 2015, 12:36
Puan Ver : Türk Milleti Kızılay'a Nasıl Bakıyor ?(7/10)3


Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, Türk Kızılayı ile ilgili 'algı araştırması'nın sonuçlarını açıkladı.

Türk Kızılayı Genel Başkanı Akar, kamuoyunun Türk Kızılayı'na bakışına ilişkin olarak yaptırılan Türk Kızılayı Kurumsal Algı Araştırması'nın sonuçlarını düzenlediği basın toplantısıyla açıkladı. Türk Kızılayı Genel Merkezi'nde gerçekleşen toplantıda Akar, konuşmasına 2 yıl önce vefat eden, Türk Kızılayı'na emeği geçen ve birlikte 10 yıla yakın mesai sarf ettiği Ahmet Mete Işıkara'yı anarak başladı. Akar, bu Ocak ayı içerisinde yaklaşık 3 bin küsur kişi üzerinde yapılan araştırmada Türk milletinin gösterdiği güvenden dolayı teşekkür ederek, “Biz eski bir kuruluşuz. 147'inci yılımızı doldurduk. 147 yıldır milletin merhamet eli olmaya devam ediyoruz. Bu kurumsal algı araştırması 26 ilde 3 bin 645 kişi üzerinde yapıldı. Cevaplar gösterdi ki 147 yıllık Kızılayımız hala çok genç, hala çok dinamik ve hala çok güçlü. Bizi böyle gören halkımıza tekrar teşekkürü bir borç biliyoruz” diye konuştu.“KIZILAY'IN ÇALIŞMALARINDAN BİLGİ SAHİBİYİM VE BİRAZ BİLGİ SAHİBİYİM' DİYENLERİN ORANI YÜZDE 95.3”

Algı araştırmasının neticeleriyle ilgili bilgi veren Akar, şunları kaydetti:

“Toplumun yüzde 77.8'i ‘bize bir yardım kuruluşu söyleyebilir misiniz' denildiğinde derhal Kızılay'ın adını veriyor. Kızılay'ı takip eden en yakın yardım kuruluşunun almış olduğu oran ise yüzde 32,5. Türk halkı bizim çalışmalarımızla ilgileniyor. Kızılay haberlerine dikkat kesiliyor. Çünkü Kızılay Türk milletinin merhamet eli ve onların yardımlarını muhtaçlara ulaştırmaya devam ediyor. ‘Kızılay'ın çalışmalarından bilgi sahibiyim ve biraz bilgi sahibiyim' diyenlerin oranı yüzde 95.3. Bu da demektir ki Türkiye'deki insanların yüzde 5'i haricinde kalan kısım Kızılay'ın çalışmalarından bilgi sahibi. Bu alanda yüzde 50 oranını geçen başka bir yardım kuruluşu söz konusu değil. Bizim sorduğumuz ve cevabını çok önemsediğimiz sorulardan birisi, ‘Türk Kızılayı'nın çalışmalarını başarılı buluyor musunuz?' sorusuna halkımızın yüzde 91.81'i başarılı bulduğu şeklinde cevap vermesidir. Bu bizim için çok önemli bir göstergedir.”“‘HERHANGİ BİR YARDIM KURULUŞUNA BAĞIŞTA BULUNDUNUZ MU?' SORUSUNA HALKIMIZIN YÜZDE 69,5 TÜRK KIZILAYI'NI SEÇTİĞİNİ SÖYLEDİ”

Türk Kızılayı mensuplarının hiçbir ücret, hiçbir menfaat temini yapmadan görevlerini yaptığını bildiren Akar, “Bizim bir tek kazancımız var. O da milletimizin gönlünde bu şekilde yer edebilmek. Bu konuya bu bakımdan çok seviniyoruz. Önemsediğimiz bir başka husus ise ‘Herhangi bir yardım kuruluşuna bağışta bulundunuz mu?' sorusu oldu. Halkımızın yüzde 69,5'i bu konuda Türk Kızılayı'nı seçtiğini söyledi. Bu da diğer bütün sektörlerden, bütün kuruluşlardan önde olan bir orandır. Bağış için ilk akla gelen kuruluşun Kızılay olduğunun işaretidir. Vatandaşlarımızın yüzde 43'ü Kızılay'ı devlet kuruluşu zannediyor. Bu da Kızılay'ın büyüklüğüne, operasyonel yapısına, hizmet ettiği coğrafyanın genişliğine, ki bugün Türk Kızılayı Sri Lanka'dan Endonezya'ya, Amerika'dan Orta Avrupa'ya, Afrika'nın en ücra köşelerinden Gazze'ye, Filistin'e, Ortadoğu'ya dünya coğrafyasında adım atmadığı, ayak izlerini bırakmadığı yer kalmadı. Esasında Türk Kızılayı bir dernek, bir sivil toplum kuruluşu, kendi içerisinde özerk ama zaman zaman devletine yardımcı rol oynayan ve devletin yapmak istediği insani yardımları menziline ulaştıran bir kuruluş olarak hizmet vermektedir” ifadelerini kullandı.“KIZILAY'IN EN ÇOK BİLİNEN ÇALIŞMASI YÜZDE 77.3 İLE KAN KONUSUNDA CEVAPLANMIŞTIR”

“Kızılay'ın en çok bilinen çalışması yüzde 77.3 ile kan konusunda cevaplanmıştır” diyen Akar, “'Kızılay hangi konularda çalışır?' denildiği zaman halkımızın yüzde 77'si kan konusunda çalışır. Bunu daha sonra afet ve diğer konular izlemiştir. Kan konusunda gerçekten çok büyük bir çalışma içerisindeyiz. 2005 yılında bu işe sistematik olarak başlayıp, davranış değişikliği projemizi ortaya koyduğumuzda Türkiye genelinde 305 bin ünite zorla alınan kan toplanmaktaydı. Bugün geldiğimiz durumda 31 Aralık 2014 itibariyle 1 milyon 865 bin ünite kan topladık. Bir kan üç kişiye şifa olabiliyor. Bu da getirdiğimiz yeniliklerden bir tanesi. Türkiye'deki hastanelerin yüzde 95'inin kan ihtiyacını Türk Kızılayı tek başına toplamış olduğu gönüllü insanlardan karşılamaktadır” şeklinde konuştu.“HALKIN YÜZDE 87.8'İ KIZILAY'IN EN GÜVENİLİR YARDIM KURULUŞU OLDUĞUNU İFADE ETMİŞTİR”

“Kızılay'a bir afet zamanında ulaşabileceğini zannediyor musunuz?” şeklindeki soruya halkın yüzde 87'sinin zamanında ulaşacağına ve gereken afet müdahalesini yapacağına olan inancını belirttiğini ifade eden Akar, “Yani Kızılay'a güvendiğini söylemiştir. Halkın yüzde 87.8'i Kızılay'ın en güvenilir yardım kuruluşu olduğunu ifade etmiştir. Bu önemli bir şeydir. Bizim stratejilerimizin, taktiklerimizin ve çizdiğimiz rotanın, vizyonumuzun, misyonumuzun doğru olduğunu gösteren bir göstergedir” dedi. Türk Kızılayı Genel Başkanı Akar, ayrıca Kızılay'ın dünya iyilik hareketinde bir marka haline geldiğini, Uluslararası Kızılay Kızılhaç hareketinin yönetim kurulu üyesi olduğunu ve dünya iyilik hareketine yön veren ülkelerden ve ulusal derneklerden birisi olarak Türk Kızılayı'nın yer aldığını ifade etti.“BİZİMLE ALAKASI YOK”

Gazetecilerin sorularını cevaplandıran Akar, geçtiğimiz yıl Suriye'ye yardım götüren ve Hatay'da durdurulan MİT TIR'larıyla ilgili Türk Kızılayı'nın ilgisi olup olmadığıyla ilgili soruya, “Bizimle alakası yok. Türkiye'de iyilik hareketini yapan kurum Kızılay olduğu için bir yere yardım gittiği zaman Kızılay götürmüştür diye bazı basın mensuplarımızda tahmin etmiş olabilir. Bizim böyle bir işle alakamız yoktur” yanıtını verdi.

Türk Kızılayı'nın Suriye sınırındaki sıfır noktasında Suriye içlerine, Şam'a kadar insani yardım malzemesi gönderdiğini ifade eden Akar, “Yaklaşık olarak 1 milyar liralık yardım malzemesini Suriye sınırından diğer tarafa verdik, teslim ettik. Bunun içinde un, şeker, ekmek, ilaç, battaniye, bebek maması, kadın ihtiyaç malzemesi vardır” diye konuştu.“ULAŞABİLDİĞİMİZ HER NOKTADAKİ TÜRKMEN KARDEŞİMİZE DE YARDIM EDİYORUZ”

Türkiye'de Kızılay'ın Türkmenlere yardım etmediğiyle ilgili spekülasyonların da olduğunu bildiren Akar, şöyle konuştu:

“Biz Türkmen kardeşlerimize de orada sürekli insani yardım malzemesi sevk edip, Erbil üzerinden Kerkük, Altınköprü ve Telafer civarlarına ulaşabildiğimiz her noktadaki Türkmen kardeşimize de yardım ediyoruz. Kuzey Irak ve Kerkük tarafına yollamış olduğumuz TIR sayısı zannediyorum 200'ü geçmiştir. Biz Türkmenlere yardım ettik. Biz Kızılay olarak hiçbir zaman din, dil, ırk ayrımı yapmıyoruz. Biz Türkmenler kadar Kürt kardeşlerimize de, Ezidi kardeşlerimize de, Hristiyan kardeşlerimize, Süryani kardeşlerimize de yardım ediyoruz. İstanbul'da yaşayan bir kısım Ermeni cemaatine ve Süryani cemaatine de sürekli yardım ediyoruz.”

(İHA)

 


Etiketler: Türk  Milleti  Kızılay  A  Nasıl  Bakıyor    Ankara  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER