türkiye ilk 10 ülkeden biri olmak istiyor

TÜRKİYE İLK 10 ÜLKEDEN BİRİ OLMAK İSTİYOR

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF) tarafından düzenlenen ve Türkiye başkanlığındaki G20 gündemi konferansı kapsamındaki verilen akşam yemeğine katıldı.

Tarih : 09 Şubat 2015, 00:03
Puan Ver : Türkiye İlk 10 Ülkeden Biri Olmak İstiyor(5/10)1


Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Türkiye şu anda üst orta gelir grubunda bir ülke. 2023 vizyonumuz var. O tarihte Türkiye dünya ekonomisinde ilk 10 ülkeden biri olmak istiyor” dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF) tarafından düzenlenen ve Türkiye başkanlığındaki G20 gündemi konferansı kapsamındaki verilen akşam yemeğine katıldı. Burada katılımcılara hitap eden Davutoğlu, dünya siyaset gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Davutoğlu, “Yunanistan'daki Syriza demokratik bir gelişme. Ancak ekonomik krizler çok önemli siyasi değişiklikler ortaya çıkarıyor. Bunu her zaman öngörmek mümkün olmayabiliyor. Ama uyanık olmak lazım” ifadelerini kullandı.

Ortadoğu'daki gelişmelere ve IŞİD terörüne dikkat çeken Başbakan Davutoğlu, “Dördüncü deprem, Arap Baharı'ndan sonra ortaya çıkan oluşumlar ve radikalleşme. IŞİD gibi bir durumla karşı karşıyayız. Hepimiz bu bölgede demokratik dönüşüm olması için çaba gösterdik ve Arap gençliğinin demokratik taleplerini destekledik. Ancak maalesef Ortadoğu'da bazı otokratik yönetimlere de destek verildi. Ortadoğu'da otokratik yönetimlere veya teröre destek vermek seçenek olmamalı” diye konuştu.

Türkiye'nin olayların merkezinde bir ülke olduğunu belirten Başbakan Davutoğlu, “Türkiye de bu olayların merkezinde yer alıyor. 11 Eylül'de de merkezdeydik. Finansal krizde de Türkiye başarılı olan ender ülkelerden biriydi. 3 genel seçim, 2 yerel seçim, 2 referandum ve bir Cumhurbaşkanlığı seçimi geçirdik. Bizim başarımız da demokratik seçimlerle test edildi. Kendi ekonomik performansımıza baktığımızda da çok önemli gelişmeler var” şeklinde konuştu.“TÜRKİYE DÜNYA EKONOMİSİNDE İLK 10 ÜLKEDEN BİRİ OLMAK İSTİYOR”

“Türkiye şu anda üst orta gelir grubunda bir ülke” diyen Başbakan Davutoğlu, “2023 vizyonumuz var. O tarihte Türkiye dünya ekonomisinde ilk 10 ülkeden biri olmak istiyor. Turizmde 6. sıradayız. Ayrıca Avrupa'daki en büyük, dünyadaki 6. tarım üreticisiyiz. Cari açığımız da azalıyor. Enflasyon düşüyor. Vizyonu olan ve iyi yönetilen ülkeler yükselen ülkeler olacak. Yatırım yapacaklar. Türkiye işte böyle bir ülkedir. Türkiye'nin etrafında 6-7 ülke var. Fakat bu farklı ve zorlu ortama rağmen, Türkiye ekonomik istikrarını devam ettiriyor. O açıdan Türkiye'nin G20'nin Dönem Başkanı olması çok önemli” dedi.

Konuşmasında G20'nin önemine dikkat çeken Davutoğlu, “G20 soğuk savaş sonrasında yeni uluslararası bağlama uygun tek uluslararası kurum. Esnek olduğu için, liderler çok rahat ortamlarda bir araya gelebiliyorlar. G20 Dönem Başkanlığı, Türkiye'nin küresel krize çözüm katkısı sunması açısından bir fırsat. Yeni piyasalara ihtiyaç var. Ekonomik büyüme ancak bu şekilde olabilir. Türkiye, gelişmiş ülkeler ile gelişmekte olan ülkeler arasında bir köprü olmak istiyor” diye konuştu.

(İHA)

 


Etiketler: Türkiye  İlk  10  Ülkeden  Biri  Olmak  İstiyor  İstanbul  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER