TÜRKİYE ONUN İÇİN AYAKTA


TÜRKİYE ONUN İÇİN AYAKTA
Tarih : 16 Şubat 2015, 23:48
Puan Ver : Türkiye Onun İçin Ayakta(9/10)5


Türkiye, Mersin'in Tarsus ilçesinde vahşice katledilen 20 yaşındaki üniversite öğrencisi Özgecan Aslan için ayağa kalktı. Yurdun dört bir yanında Özgecan'ın korkunç bir şekilde öldürülmesine çok sert tepki gösterilirken kadına karşı şiddete de hep bir ağızdan lanet okundu.LİSELİ ÖĞRENCİLERDEN ÖZGECAN EYLEMİ

Mersin'de vahşice öldürülen üniversite öğrencisi Özgecan Aslan için Malatya'da yürüyüş yapan liseli öğrenciler, yaşanan cinayetleri protesto ettiler.

Malatya Lisesi'nden bir grup öğrenci ellerinde çeşitli dövizlerle İnönü Kaplı Çarşısı üstüne kadar yürüdü. Çeşitli sloganlar atarak cinayeti protesto eden liselilere zaman zaman yolda yürüyen vatandaşlarda alkışlarla destek verirken grup kapalı çarpı üstüne geldiğinde çevredeki vatandaşlarla eyleme katıldı.

Burada grup adına konuşan Musa Türköz, Özgecan Aslan'ın vahşice öldürülmesini kınayarak, 'Kadına yönelik şiddete lise öğrencileri olarak karşı çıkıyor ve kınıyoruz. Özgecan'ın yerinde burada bulunan kız arkadaşlarımız da olabilirdi. Onlar bizim arkadaşlarımız, kardeşlerimiz, annelerimiz. Özgecan'ın vahşice öldürülmesini kabul etmiyoruz ve lanetliyoruz. Özgecan'ın başına gelenlere benzer şeyler tacizler buradaki arkadaşlarımızın başına da gelebilir, gelmiştir. Malatya halkının bize verdiği desteğe ve bizimle burada bulanmasını anlamlı görüyor ve kendilerine teşekkür ediyoruz' dedi.

Grup basın açıklamasın ardından olaysız bir şekilde dağıldı.

İnönü Kapalı Çarşısının üzerinde basın açıklaması yapan grup daha sonra Kışla Caddesine doğru yürüyüşe geçtiSAÜ'DE ÖZGECAN ASLAN TEPKİSİ

Mersin'in Tarsus ilçesinde öldürülen üniversite öğrencisi Özgecan Aslan için bir araya gelerek vahşete tepki gösteren KADEM Sakarya Temsilciliği ve Sakarya Üniversitesi öğrenci kulüpleri, kadın cinayetlerinin son bulması için 12 maddelik bildiri açıkladı.

Türkiye'nin her bölgesinde olduğu gibi Sakarya'da da Mersin'in Tarsus ilçesinde öldürülen üniversite öğrencisi Özgecan Aslan için bir araya gelindi. Kadın odaklı sivil toplum kuruluşu olan Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Sakarya Temsilciliği, Sakarya Üniversitesi Kadın, Aile, Sağlık ve Sosyal İşler Araştırma Merkezi ve diğer öğrenci gurupları tarafından yapılan ortak basın açıklamasında, kadına şiddet her yönüyle kınanırken, hazırlanan 12 maddelik bildiri kamuoyu ile paylaşıldı. Basın açıklamasına Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı eski Yardımcısı Çiğdem Erdoğan Atabek ile SAÜ Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas da destek verdi.

Mersin'de işlenen son kadın cinayetinin vahşet kelimesinin dahi içine sığamayacak kadar büyük ve tarifsiz bir eylem olduğunu belirten Sakarya KADEM Temsilcisi Yrd.Doç. Dr. Hülya Terzioğlu, “Sakarya Üniversitesi Kadın, Aile, Sağlık ve Sosyal Araştırmalar Merkezi ve Sakarya Kadem Temsilciliği olarak bu menfur olayı kınıyor, mazlum ve masum üniversite öğrencisi Özgecan Aslan yavrumuza Allah'tan rahmet, kederli ailesine sabırlar diliyor, suçluların adaletin vereceği en uygun ceza ile cezalandırılmasını bekliyoruz” dedi.

SAÜ Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas, yüzde 47'si bayan öğrencilerin olduğu bir üniversitenin rektörü olarak bu konuda kampus içinde çok çeşitli uygulamaların ve bu tür konulara karşı eylemleri olduklarını ifade etti. Aile ve Sosyal Politikalar eski Yardımcısı Çiğdem Erdoğan Atabek ise, “Hepimizi çok üzen, çok derinden yaralayan, bir kez daha insanlığımızı sorgulayan, bir kez daha kimliğimizi sorgulayan bir olaydır. Allah hepimize sabırlar versin, Allah hiçbir anneye böyle bir acı nasip etmesin. Benimde 5 yaşımda bir kız çocuğum var, bu acının tahammül edilemez bir şey olduğunu düşünüyorum. O yüzden en çok Özgecan'ın annesine dua ettim, Allah ona çok sabır versin diye. Bir annenin tahammül edemeyeceği kadar acı bir durum. Özgecan'ın annesi ile birlikte bütün annelerin yüreğine bu acının düştüğünü biliyorum. Bütün Türk milletinin yüreğine bu acının düştüğünü biliyorum” diye konuştu.

Sakarya Üniversitesi Kadın, Aile, Sağlık ve Sosyal Araştırmalar Merkezi ve Kadın ve Demokrasi Derneği Sakarya Temsilciliği tarafından hazırlanan 12 maddelik bildiri şöyle:

1- Kadına karşı şiddet her türü reddedilmeli, buna ilaveten kadını ötekileştiren, dışlayan, pasifize eden söylemlerden vazgeçilmelidir.

2-Kadınlara karşı sözlü ve fiziki tacizin önlenmesi adına eğitimler verilmeli, uygulayanlar caydırıcı cezalara muhatap olmalıdır.

3-Şiddetin önlenmesi için uzun dönemli olmak üzere ayrı ayrı çalışma alanları oluşturulmalı, bu konuda bilişim teknolojisi ürünleri ve projeleri geliştirilmelidir.

4-Şiddeti uygulayan kişiler üzerinde ruhsal ve bedensel sağlık, sosyolojik, dînî ve kültürel kodlarla çok yönlü araştırma yapılmalı, mesele sadece suç ve onun cezası sığlığına kurban edilmemelidir.

5-Uyuşturucu kullanımı ve psikiyatrik bozuklukların arttığı bir ortamda güvenlik ve koruyucu tedbirlere öncelik verilmelidir.

6-Ceza kanunlarında caydırıcı düzenlemeler yapılmalıdır.

7-Kız öğrenci yurtları civarı aydınlatma ve güvenlik ihtiyacının hassasiyetle karşılandığı mekanlar olmalıdır.

8-Şiddetin yalnızca hukuki ve polisiye tedbirlerle önlenemeyeceği temel kabulünden hareketle eğitim faaliyetlerine ağırlık verilmeli, ana sınıfından başlamak üzere çocuklarımıza bu bilinç aşılanmalıdır.

9-Diyanet İşleri Başkanlığı başta olmak üzere ilgili bütün vakıf, dernek ve temsilcilikler yüce dinimizin evrensel insan hakları söylemlerini, merhameti, sevgiyi, paylaşımı, adaleti merkeze alan çalışmalar yapmalı, kadınların hak ve hukukunu kollayan doğru referanslardan beslenen bir kadın anlayışı dillendirilmelidir.

10-Yazılı ve görsel basın bir yandan hazırladığı program içerikleriyle toplumsal bilince hizmet etmeli, diğer yandan da kadına yönelik şiddet haberlerini verirken özenli bir dil ve üslup kullanmalıdır.

11-Konuya duyarlı bütün sivil toplum kuruluşları ve oluşumlar kadına şiddet konusunda farklılıklarını ve temel söylemlerini bir yana bırakarak meseleye yaklaşmalı, çözüm odaklı ve beraberlik ruhuna hizmet eden bir söylem ve faaliyet birlikteliği içerisinde olmalıdır.

12-Tüm kurumlar el ele, işbirliği içerisinde bu sorunun çözümüne kitlenmeli, bir seferberlik ilanı hazırlanmalıdır. O gün artık bugündür.MUDANYALI KADINLAR ÖZGECAN İÇİN YÜRÜDÜ

Mersin'de vahşice katledilen 20 yaşındaki üniversite öğrencisi Özgecan Aslan için Mudanyalı kadınlar sokağa döküldü.

Bütün siyasi partilerin ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve kadınlardan oluşan yaklaşık 400 kişilik grup, AK Parti Mudanya İlçe Kadın Kolları'nın organizasyonuyla Mütareke Meydanı'nda bir araya geldi. Yürüyüşe belediye meclis üyeleri ile erkekler de destek verdi. Ellerinde olayı kınayan döviz ve pankartlarla sloganlar atarak İnönü Bulvarı güzergahını takip ederek İskele Meydanı'na kadar yürüyen kadınlar, Atatürk Anıtı önünde saygı duruşunda bulunarak İstiklal Marşı'nı okudu.

Özgecan için dua eden kadın temsilcileri, yaptıkları açıklamada, “Özgecan Aslan'ı cumartesi gününe kadar tanımıyorduk. Kendi kızımız, arkadaşımız, kardeşimiz yerime koyduğumuz Özgecan'ımız için buradayız. Bu hadise gösterdi ki, kadın olmak gerçekten zormuş. Tek suçu bindiği minibüste tek başına kalmaktı, vahşeti hak etmemişti. Ben de bir kadınım, ben de bir anneyim, Rabbim böyle bir acıyı hiçbir anne babaya yaşatmasın. Daha 20 yaşında olan Özgecan'ın önünde güzel günler yaşayacağı yıllar vardı. Biz kadınlar güven içinde yaşamak istiyoruz, bu vahşet için sessiz kalmayacağız. Bu gün burada sadece Özgecan için değil, bu güne kadar şiddete maruz kalmış, hayatını kaybetmiş bütün kadınlar için sesimizi duyuracak, tepkimizi göstereceğiz” dedi.

Cinayetin vahşet olduğunu belirten kadınlar, alkış ve ıslıklarla kadına yönelik şiddete tepki gösterdi.ENGELLİ GENÇTEN ÖZGECAN CİNAYETİNE TEPKİ

Hatay'ın İskenderun ilçesinde, Özgecan Aslan cinayetine tepki göstermek amacıyla sosyal paylaşım sitesinden çağrıda bulunup kalabalık bir grup ile basın toplantısı düzenleyen engelli genç, “İdam istiyoruz” dedi.

25 yaşındaki doğuştan engelli olan Fatih Efe Bayram, Özgecan Aslan cinayetine tepki gösterip sosyal paylaşım sitesinden bir çağrıda bulundu. Bayram'ın çağrısına kayıtsız kalmayan yaklaşık 100 kişilik bir grup, ellerinde Özgecan fotoğraflarıyla İskenderun Boyacılar Parkı'nda toplandılar.

Tekerlekli sandalyesi ile parka gelen Bayram, “O kadar suçsuz insan cezaevlerinde ağır suçlarla yatarken, böyle canavarların hafif cezalarla içeri atılmasını istemiyoruz. Bu insanların idam edilmelerini istiyoruz” dedi.

Polis tarafından slogan atılmasına izin verilmeyen grup, açıklamanın ardından olaysız bir şekilde dağıldı.ANADOLU KADINLARINDAN ÖZGECAN ASLAN'IN ÖLDÜRÜLMESİNE TEPKİ

Konya'nın Beyşehir ilçesinde Anadolu Kadınları Yardımlaşma Derneği Mersin'in Tarsus ilçesinde üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın hunharca öldürülmesini protesto etti.

Merkezi olan Konya'nın Beyşehir ilçesinde gazetecilere açıklamalarda bulunan Dernek Başkanı Bernan Kendir, Tarsus'ta yaşanan ve üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın hunharca öldürülmesi olayını kadın dernekleri olarak şiddetle kınadıklarını belirtti. Türkiye'de ağır ve sert gibi karşılansa da bu konuda köklü çözümler getirilmesi gerektiğini vurgulayan Kendir, kendi görüşünün bu tür olaylarda idam cezasının yeniden getirilmesini olduğunu, tüm bölgede yaşayan kadınların da kendisi gibi düşündüğünü söyledi.

Üniversite öğrencilerinin Türkiye'nin birçok yerinde yaşanan bu tür olayların ardından artık sokağa çıkmaktan korkar hale geldiğini savunan Kendir, şiddet ve bu tür olaylar yaşayan birçok kadının da yaşadığı olayı anlatmaya, dile getirmeye utanıp çekindiğini ifade etti. Kendir, “Kadın, artık kendine yapılan şiddetten utanır hale geldi. Söylenemiyor, dile getirilemiyor, ancak bu tür olaylar yaşandığında bizler bunu dile getirebiliyoruz. Hükümetimizden bu olaylar karşısında daha köklü bir çözüm getirmesini bekliyoruz. Ben idam cezasını bir anne olarak canı gönülden istiyorum, bölgemizdeki kadınlar da bunu canı gönülden istediklerini biliyorum. Çünkü, bana söylüyorlar ama dile getirmemiz ancak bu şekilde olabiliyor” dedi.

Gerek ev, gerekse dernek toplantılarında bu tür yaşanan hadiselerin gündemlerinden hiç düşmediğini de aktaran Kendir, “Kadın dernekleri olarak, kadın olarak, bir anne olarak bizler de çocuklarımızı üniversitede okutuyoruz, kızlarımızı gönderiyoruz. Bilhassa bu tür olaylar onların başına geliyor. Yaşanan bu tür olaylar gizli intiharlara da sebep oluyor. Söyleyemedikleri, anlatamadıkları için sonunda intihar ediyorlar, namus davası gibi görüyorlar. Buradan tüm kadınlar adına sesleniyorum, bu duruma köklü bir çözüm bulunmasını istiyorum” dedi.

Anadolu Kadınları Yardımlaşma Derneği Başkanı Bernan Kendir, bu tür vahşi cinayetlerin önlenmesi için idamın da arasında olduğu yeni kanunlar çıkarılmasını istediklerini belirtirken, 'Tarsus'ta meydana gelen hunharca ve haince saldırı sonucu hayatını kaybeden kızımız Özgecan Aslan'ın katledilmesi bütün milletimizi olduğu gibi, bir ana, bir kadın ve Anadolu Kadınları Yardımlaşma Derneği olarak bizleri de derin üzüntü ve kedere boğmuştur' diye konuştu.

AYDER olarak temennilerinin katillerin bir an evvel hak ettikleri cezaya çarptırılması olduğunu dile getiren Kendir, 'Bu elim ve vahşi olayı, lanetle ve nefretle kınıyoruz' ifadesini kullandı.ÖZGECAN EYLEMİNDE SLOGAN KRİZİ

Kırşehir'de sosyal paylaşım sitesi üzerinden örgütlenerek Cacabey Meydanına gelen ve 'Özgecan Aslan'ı anmak isteyen gruplar arasında atılan sloganlar nedeniyle tartışma yaşandı.

Cacabey Meydanında toplanan 300'e yakın kadın ve öğrenci, Mersin'de yaşanan olay sonucu hayatını kaybeden Özgecan Aslan'ı anmak için toplandı. Siyasi parti temsilcileri ve milletvekili aday adayları da gençlerin eylemine destek verirken, Özgecan Aslan için yapılan saygı duruşundan sonra Kürtçe ve Türkçe sloganlar atıldı. Atılan sloganlar gençler arasında tartışma yaşanmasına neden oldu. Bir grup hükümet aleyhine slogan atarak Özgecan Aslan'ın ölümünün sorumlusunu hükümet olarak gösterirken, diğer grup 'biz buraya siyaset için gelmedik' diye karşılık verdi. Yapılan basın açıklamasının ardından gruplar oturma eylemi yaptıktan sonra polis kontrolünde dağıldı.ÖZGECAN, ADI KADIN DAYANIŞMA DERNEĞİNE VERİLEREK YAŞATILACAK

Mersin'de katledilen üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın adı İzmir'in Buca ilçesinde 7 Mart'ta hizmete açılacak Kadın Danışma Merkezi'nde yaşatılacak.

Buca Belediyesi, Türkiye'yi yasa boğan Özgecan cinayetine duyarsız kalmadı. Bugünkü mesaisine kadın cinayetlerini protesto için siyah giysilerle gelen Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina, sosyal medya hesaplarındaki profil ve kapak fotoğraflarını kararttı. Belediyedeki bilgilendirme ekranlarına da Özgecan Aslan'ın fotoğraflarını koyduran Piriştina, şiddetin her türlüsüne karşı olduğunu ve toplumun kenetlenerek tepki göstermesi gerektiğini ifade etti. 7 Mart 2015 günü Şirinyer'de hizmete açılacak Buca Belediyesi Kadın Danışma Merkezi'ne Özgecan Aslan adını vereceklerini kaydeden Piriştina, “Bu vahşeti lanetliyoruz. Şiddetin her türlüsüne karşıyız ama kadına yönelik şiddet artık dayanılamaz noktaya ulaştı. Her gün bir kadın cinayeti duymaktan bıktık. Bu konuda topyekun mücadele etmeliyiz. Özgecan kardeşimizin adını, başta şiddet gören kadınlar olmak üzere tüm kadınlarımıza hizmet verecek olan danışma merkezimizde yaşatacağız. Umarım Özgecan cinayeti son olur” diye konuştu.ESKİŞEHİR'DE ÖZGECAN İÇİN YÜRÜYÜŞ DÜZENLENDİ

Mersin'in Tarsus ilçesinde üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın vahşice öldürülmesi nedeniyle Eskişehir'de düzenlenen yürüyüşe katılan kadınlar gözyaşlarına boğuldu.

Vahşice öldürülen 20 yaşındaki üniversite öğrencisi Özgecan Aslan için Eskişehir'de protesto yürüyüşü yapıldı. İsmet İnönü Caddesi'nde toplanan grup, sloganlarla Hamamyolu Caddesi üzerindeki Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü'ne yürüdü. Yürüyüşün ardından Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu adına açıklama yapan Fatma Kurt, platform olarak yıllardır kadın cinayetleri davalarını yakından takip ettiklerini söyledi. Kurt, “Bizler Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak yıllardır kadın cinayetleri davalarının takibini yapıyoruz. Yaşama hakları için mücadele eden kadın kardeşlerimiz ile birlikte mücadele ediyoruz. Kadınların uğradığı şiddetin son noktası olan kadın cinayetlerini durdurmak için bütün haklarımızla beraber en temel hakkımız olan yaşama hakkımızı alabilmek için mücadele ediyoruz” dedi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam'ın istifa etmesi gerektiğini ifade eden Kurt, “Özgecan kardeşimizin ölümü ve ölüm şekliyle beraber toplumun vicdanına dokunmuş bir durum ortaya çıkmıştır. Bugün geldiğimiz son nokta Özgecan kardeşimizin yakılarak öldürülmesidir. Biz de buradan diyoruz ki siz bu işi yapamadınız, Ayşenur İslam istifa etsin. Bizler kadın mücadelemizin çözüm önerileri ile birlikte kadınların kurtuluşunun geleceğini biliyoruz, bunu getirmek istiyoruz” diye konuştu.

Açıklama sırasında bazı kadınlar gözyaşlarına hakim olamadı.AYVALIKLI KADINLARDAN ÖZGECAN'IN ÖLDÜRÜLMESİNE TEPKİ

Mersin'in Tarsus ilçesinde üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın hunharca öldürülmesi Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde de kınandı.

CHP Balıkesir milletvekili aday adayı Dr. Neşe Zengin Iğdır öncülüğünde düzenlenen eyleme Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, CHP Balıkesir milletvekili aday adayları Asım Sürer, Filiz Karayelli, Elif Günaydın Kaynak, Vatan Partisi Ayvalık İlçe Başkanı Deniz Tuğhan Arbak, CHP Ayvalık İlçe Başkanı Ahmet Toker, sivil toplum temsilcisi kadınlar ve çok sayıda vatandaş katıldı. eşe Zengin Iğdır, “Özgecan Arslan gençti. Kadındı. Vahşice katledildi. Bu, son olsun dediğimiz kaçıncı şiddet? İçimiz yanıyor. Kadının basında görsel bir meta olarak yer aldığı, erkeğin kendi kızına karısına yapılmasına şiddetle tepki verdiği davranışları başka kadınlara yapmakta ve söylemekte sakınca görmediği, 23 kişinin sürekli tecavüzüne uğrayan 13 yaşındaki kız çocuğuna adaletin ‘kendi rızasıyla yaptı' kararı, tecavüzcüye iyi hal indirimleri, caydırıcı ağır cezaların verilmediği, sapık zihniyetlerin vaat ve söylemlerini sisteme bağlayan basiretsiz medyatiklerin medyada boy gösterdiği, halkın yüreğini yakan, canını acıtan bu vahşetlere sadece birkaç gün tepki verilip, gündemin değişmesiyle yeni vahşete kadar acının unutulduğu, hak aramanın, hak istemenin suç sayıldığı, kadının ekonomik ve sosyal hayatta yer almasının hoş görülmediği, 'Ben erkeğim, ne dersen o doğrudur' anlayışının beninsendiği, dayak yediyse hak etmiştir düşüncesinin egemen olduğu bu toplumda daha çok canımız yanacaktır. Talebimiz, acilen devletin kadına şiddetle ilgili gerekli yasal düzenlemeleri yapmasıdır” dedi.

Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer ise, “Bu vahşeti hayvan bile yapmaz. Özgecan Aslan'ın hunharca katledilmesi hepimizi yaktı. Bütün ülkeyi yaktı. Hepimiz Özgecan'ın acısıyla yanıyoruz. Bu bir insanlık suçudur. Bunu buradan Ayvalık olarak lanetliyoruz. Bunu yapanlara en büyük cezanın verilmesini haykırıyoruz” diye konuştu.

Eyleme katılanlar kadına karşı işlenen suçlar ve şiddete karşı daha ciddi tedbirler alınması için başlatılan imza kampanyasına destek verdi. Eylem olaysız bir şekilde sona erdi.BAYAN MİNİBÜS ŞOFÖRÜNDEN ÖZGECAN EYLEMİ

Mersin'in Tarsus ilçesinde vahşice katledilen Özgecan Aslan için bir tepki de Edirne'nin Uzunköprü ilçesinde bayan minibüs şoföründen geldi. Bayan sürücü olaya, minibüsüne yazılar yazarak tepki gösterdi.

Tüm ülkeyi yasa boğan Özgecan Aslan'ın olayına tepkiler çığ gibi büyürken, bir tepki de bayan minibüs şoföründen geldi. Edirne'nin Uzunköprü ilçesinde minibüs şoförlüğü yapan Feride Çabukel, minibüsüne astığı yazılarla, Özgecan Aslan'a yapılanları kınadı.

Eylemi gerçekleştiren minibüs şoförü Feride Çabukel, ayrıca sosyal paylaşım sitesinde paylaştığı fotoğraflara 'Ben de bir bayan olarak ve hatta bayan minibüs şoförü olarak Özgecan'ımıza yapılan bu korkunç cinayeti şiddetle kınıyorum' yazarak, tepkisini dile getirdi.BİLECİK'TE 'ÖZGECAN ASLAN' YÜRÜYÜŞÜ

Bilecik'te, üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın vahşice katledilmesi nedeniyle yürüyüş düzenlendi.

Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan grup, sloganlar atarak Teyfikbey Caddesi üzerinden çarşı merkezinde bulunan Kültür Sitesi Aile Çay Bahçesi'ne kadar yürüdü. Yürüyüşün ardından açıklama yapan Türkiye Gençlik Birliği (TGB) Bilecik Şubesi üyesi Esen Altıntaş, Özgecan'ı yakılarak katledilmesinin utancıyla toplandıklarını söyledi. Altıntaş, 'Artarak devam eden kadın cinayetlerine bir yenisi daha eklenmiş olmasının utancını yaşıyoruz. Dün Münevver Karabulut, bugün Özgecan, peki sıra kimde? Kadına yönelik bu şiddet artık son bulmalı. Bugün burada sesimizi daha gür bir şekilde çıkarmak, bu gidişe dur diyebilmek için buradayız. Katillerin kim olduğunu biliyoruz. Buradan onlara sesleniyoruz. Cinayete müsaade etmeyeceğiz. Özgecan Aslan'ı daha da kaybetmeyeceğiz. Özgecan Aslan ve cinayete, tecavüze kurban giden bütün kadınlar için şunu söylüyoruz. Mekanınız cennet, toprağınız bol olsun güzel insanlar” dedi.'5 YILDA BİN 134 KADIN ÖLDÜRÜLDÜ'

Atatürkçü Düşünce Derneği Bilecik Şube Başkanı Fevzi Köse ise Özgecan Aslan'ın sapıkların dehşetine kurban gittiğini hatırlattı. Köse, “Bu Türkiye'de ne ilk, nede son olacak. Resmi kaynakların bildirdiğine göre sadece son 5 yıl içinde bin 134 tane kadın öldürüldü bu ülkede. Bunların kamuoyuna yansıyan bir kaç tanesi meşhur. İsmi duyulmamış binlerce kızımız, kadınımız bu sıkıntıları yaşıyor ve ölümü bekliyor. Bunu şiddetle protesto ediyoruz” diye konuştu.

Grup, konuşmaların ardından olaysız şekilde dağıldı.OMÜ'LÜ ÖĞRENCİLER 'ÖZGECAN' İÇİN YÜRÜDÜ

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde (OMÜ) bir grup öğrenci, Mersin'de öldürülen üniversite öğrencisi Özgecan Arslan için protesto yürüyüşü düzenledi.

OMÜ Fen-Edebiyat Fakültesi önünden başlayan yürüyüş Eğitim Fakültesi önünde yapılan basın açıklamasıyla son buldu. Öğrenciler, OMÜ Yaşam Merkezi içinde kadına şiddet içerikli tek kişilik bir tiyatro gösterisi de düzenledi.

Kendilerine ‘Üniversiteli Kadınlar Platformu' adını veren grup adına basın açıklaması yapan Şeyma Özberk, “Katiller, Tarsus- Mersin arası bir dolmuş seferinde çıktı kız kardeşimiz Özgecan'ın karşısına. Özgecan, 20 yaşında üniversite öğrencisiydi. Kız kardeşlerinin omuzlarında uğurlandı. Özgecan ve ailesi erkeklere saf tutturmadı. Şimdi Özgecan'ın kız kardeşleri, katillerden hesap sormak için sokak başlarını tutuyor, adını haykırıyor” dedi.

Basın açıklamasının ardından öğrenci grubu, sessiz bir şekilde dağıldı.BELEDİYE ÇALIŞANLARI ÖZGECAN İÇİN YÜRÜDÜ

Mersin'de üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın katledilmesi sebebiyle İzmir'in Selçuk ilçesinde toplanan belediye çalışanları ve vatandaşlar yürüyüş yaparak acılı aileye destek verdi.

Selçuk Belediye Başkanı Dr. Dahi Zeynel Bakıcı, belediye çalışanı kadınlarla birlikte Selçuk Belediye binası önünden Kadın Danışma Merkezi'ne yürüdü. Burada bir açıklama yapan Başkan Bakıcı, “Özgecan hepimizin kızı. Bir baba olarak ve bu ülkenin insanı olarak böyle bir katliamın ülkemde yaşanmasını esefle kınıyorum, lanetliyorum” dedi. Acı olaydan dolayı duyduğu üzüntüyü dile getiren Başkan Bakıcı, “Çok elim, çok utanç verici, arzu edilmeyen bir olay yaşandı. Bir Üniversiteli kızımız katledildi. Bunun acısı iki gündür yüreğimizi dağlıyor. Bir baba olarak, bu ülkenin insanı olarak böyle bir katliamın ülkem de yaşanmasını esefle kınıyorum, lanetliyorum” dedi. Bir baba, bir yurttaş ve bir akademisyen olarak yaşanan olayın kendisini çok üzdüğünü belirten Bakıcı, şiddetin dünyanın neresinde ve kime karşı olursa olsun yanlış ve kınanması gereken bir hareket olduğunu belirterek; “Hepimizin çocukları var. Bu ülkedeki tüm gençler hepimizin çocuklarıdır. Özgecan da bizim çocuğumuz. Bir üniversite hocası ve bir akademisyen olarak onları en iyi anlayanlardan biriyim. Bu acı hepimizin içinde hissedildi” dedi.

Yaşanan üzücü olay karşısında Selçuk'ta belediye olarak üzerine düşen görevi yerine getireceklerinin sözünü veren Başkan Bakıcı, öncelikle ilçede yaşayan kadınları sahiplenerek, onların hayatına pozitif katkı sunmak için gereken her şeyin yapılacağını kaydetti. Kadınların, gençlerin ve çocukların sahiplenilerek korunma altına alınması gerektiğine dikkat çeken Başkan Bakıcı, “Eğitimi düşünen genç kızımıza karşı işlenen bu cinayet insanlık dışıdır. Tabi ki bir yurttaş olarak, bir vatandaş olarak ve bir baba olarak bunun üzüntüsünü yaşıyorum. Diğer yandan bir belediye başkanı olarak da üzerimize düşen görevi layıkıyla yapmamız lazım. O da bütün kadınlarımızı, kızlarımızı, gençlerimizi sahiplenmektir. Çocuklarımızı sahiplenmektir” dedi.

Sözlerini Özgecan'ın ailesinin yaşadığı acıya değinerek bitiren Başkan Bakıcı, “Özgecan'ın ailesinin acılarının çok büyük olduğunu hepimiz biliyoruz. Onların acılarını paylaşıyorum. Biliyorum ki Özgecan'ın mekanı cennettir. Allah rahmet eylesin ve hepimizin başı sağ olsun” dedi.LİSELİLER ÖZGECAN İÇİN YÜRÜDÜ

Zonguldak'ta Mersin'de vahşice öldürülen üniversite öğrencisi Özgecan Aslan için yürüyüş gerçekleştirildi.

Mersin'de vahşice öldürülen üniversite öğrencisi Özgecan Aslan için Zonguldak'ta yürüyüş yapan liseli öğrenciler, yaşanan cinayetleri protesto ettiler. Zonguldak'ın çeşitli liselerinden toplanan yüzlerce liseli öğrenci ellerinde pankart ve dövizlerle İşçi Anıtı'ndan Valilik binasına kadar yürüdü.

Çeşitli sloganlar atarak cinayeti protesto eden liselilerden bazılarının kahkahalar atmaları ve aralarında şakalaşmaları da vatandaşlar tarafından tepki çekti. Gazipaşa Caddesi üzerinde yürüyüşünü gerçekleştiren gruba caddede bulunan apartman ve işyeri sakinleri alkışla destek verirken bazı vatandaşlar ise cep telefonuyla fotoğraf çekmeyi tercih etti.

Gazipaşa Caddesi üzerinden gerçekleştirilen yürüyüş sonrası Valilik Binası önündeki Atatürk Heykeli önünde toplanan liseliler basın açıklaması gerçekleştirdi.

AK GENÇLER ÖZGECAN İÇİN YÜRÜDÜ

Balıkesir AK Parti Gençlik Kolları'na mensup gençler, Mersin'de öldürülen Özgecan Aslan için sokağa çıktı. Kadına şiddeti protesto eden gençler, sloganlar atarak yaşanan olaylara dikkat çekti.

Balıkesir AK Parti Gençlik Kolları, Mersin'de öldürülen Özgecan Aslan için yürüyüş düzenledi. Zağnos Paşa Cami önünde toplanan kalabalık grup sloganlar atarak yürüyüşe geçti. Yürüyüşe AK Parti Balıkesir Kadın Kolları Başkanı Gamze Kızılgül, Gençlik Kolları Başkanı Ömer Marmaralı ile çok sayıda genç katıldı. Vatandaşların da destek verdiği yürüyüşte, gençler 'Özge Canımızı yaktınız', 'Tacize, tecavüze, kadın cinayetine artık yeter' pankartlarını taşıdı.

Polisin geniş güvenlik önlemleri aldığı yürüyüşte Yeşilli Meydanı'na kadar sloganlar atan gençler adına konuşan Damla Tok, 'Eli tam da vicdanının üzerinde olan kardeşlerim. Bugün, burada vicdan yoksunluğu muhasebesi için toplanmış bulunmaktayız. Tecavüz, cinsel istismar da dahil olmak üzere kadına yönelik şiddetin gün geçtikte arttığına şahit oluyoruz. Biz ki; cennet anaların ayaklarının altındadır diyen son peygamber Hazreti Muhammed'in ümmetiyiz' dedi.

Sloganlar atan grup daha sonra olaysız şekilde dağıldı.ÖĞRENCİLERDEN VE STK TEMSİLCİLERİNDEN ÖZGECAN EYLEMİ

Mersin'in Tarsus ilçesinde öldürülen üniversite öğrencisi Özgecan Aslan için Karabük'te üniversite ve lise öğrencileri ile siyasi partilerin kadın kolları, STK temsilcileri eylem yaptı.

Tarsus'ta hunharca bir cinayete kurban giden üniversite öğrencisi Özgecan Aslan cinayetine tepkiler sürüyor.

Sosyal medya üzerinden haberleşen öğrenciler, Mersin'in Tarsus ilçesinde cesedi yakılmış halde bulunan üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın öldürülmesini kınamak için Karabük Belediyesi önünde toplandı. Burada 'Özgecan Aslan, katillerine idam', 'Susma, sustukça sıra sana gelecek', 'Özgecanımız yandı, başka canlar yanmasın' gibi sloganlar atan grup, hazırladıkları çeşitli dövizlerle cinayeti protesto etti.

Öğrenciler adına açıklama yapan Çağatay Demir, Türkiye'deki kadın cinayetlerine dikkat çekerek, cezaların ağırlaştırılmasını, kadına yönelik şiddete durmak için gereken her şeyin yapılmasını istedi.

Demir, “Özgecan, kardeşimizde, canımızdı, bacımızdı, annemizdi, ona saplanan bıçak darbeleri yüreklerimizi dağladı, yüreklerimiz yandı. Her kadın cinayetinin ardında erkek haklı bulunmasın. Özgecan'ın minibüse binmesi suç muydu? Kadınları artık cinsel obje olmaktan görmekten vazgeçin. Kadınlarımız analarımız, bizi doğuranlar, bize bakanlar, bizi büyütenler, her şeyimiz onlar. Kadın erkek eşitliği deyip, kadınlarımıza şiddet uygulayanları, küfür edenleri, tecavüz edenleri kınıyoruz” dedi

Şeyda Başbuğa adlı bir öğrenci ise kadın cinayetlerini ve Özgecan cinayetlerini kınarken, tecavüzü suç olmaktan çıkaran, kadını devlet korumasında iken bile şiddete maruz bırakanları eleştirdi.

Toplanan grup daha sonra yürüyerek olaysız bir şekilde dağıldı.LİSELİLER, ÖZGECAN ASLAN CİNAYETİNİ PROTESTO ETTİ

Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde Mersin Tarsus'ta tecavüz girişiminde bulunulup öldürülen Özgecan Aslan cinayeti lise öğrencileri ve aileleri tarafından protesto edildi.

Mersin'in Tarsus ilçesinde dolmuş şoförü tarafından öldürülüp cesedi yakılan ve cesedi dere kenarına atılan üniversite öğrencisi Özgecan Arslan cinayetine tepki göstermek için Ereğli ilçesindeki birçok liseden öğrenciler akşam saatlerinde toplanarak protesto gösterisi düzenledi.

PTT kavşağında toplanan lise öğrencileri ile aileleri burada bir süre slogan attı. Protesto gösterisine katılan bazı gurupların temsilcilerinin siyasi amaçlı slogan atmaya çalışmalarına gösteriyi düzenleyen lise öğrencileri tepki gösterdi. Liseli öğrenciler daha sonra sloganlar eşliğinde Atatürk anıtı önüne kadar yürüdü. Liseli öğrencilere aileleri, erkek öğrenciler, bazı siyasi partilerin temsilcileri ile çevredeki vatandaşlarda destek verdi.

Protestocular “Kadına kalkan eller kırılsın”, “Özgecan'ın hesabı sorulacak”, “kadınların öfkesi katilleri boğacak”, “kadın, yaşam, özgürlük”, “şiddete, tacize, tecavüze son” şeklinde slogan attıktan sonra Özgecan Aslan'ın resminin üzerine karanfiller bıraktı. Grup saygı duruşunda bulunup, İstiklal Marşı'nı okuduktan sonra olaysız bir şekilde dağıldı.SİVAS'TA ‘ÖZGECAN' İÇİN MEŞALE YAKTILAR

Sivas'ta, Eğitim-Sen üyeleri öldürülen üniversitesi öğrencisi 'Özgecan Aslan' için kent meydanında meşale yakarak, gökyüzüne dilek feneri gönderdi.

Mersin'in Tarsus ilçesinde bindiği minibüste bıçaklanıp daha sonra yakılarak öldürülen Çağ Üniversitesi öğrencisi Özgecan Aslan için Eğitim-Sen üyesi kadınlar ve erkekler kent meydanına kadar sloganlar eşliğinde yürüyerek kadın cinayetlerine tepki gösterdi. Özgecan Aslan için meşale yakan grup üyeleri taşıdıkları pankartlarla yaşanan cinayeti protesto etti.

Eğitim-Sen Sivas Şube Kadın Sekreteri Sevim Kutlu Özgecan'ın öldürülmesinin ardından kadınlar olarak davanın takipçisi olacaklarını belirterek, “20 yaşında genç bir üniversite öğrencisinin katledilmesi tesadüf değildir. Erkek egemen sistem içerisinde kadınlara açılan savaş yaşam hakkımızı elimizden almaktadır. Emekçi kadınlar olarak 20 yaşında genç bir kadın olan Özgecan'ı vahşice katleden caniler de bu katliamları önleyemeyen erkek sistemden sorulacak hesabımız var” dedi.

Konuşmanın ardından yakılan dilek fenerleri Özgecan'ın anısına gökyüzüne gönderildi.MHP'Lİ BAŞKAN ŞAHİN, ÖZGECAN CİNAYETİNİ KINADI

Malatya Battalgazi MHP İlçe Başkanı Gökhan Şahin, Tarsus'ta hunharca öldürülen Özgecan Aslan'ın ailesine başsağlığı dileyerek olayı şiddetle kınadığını söyledi.

MHP Battalgazi İlçe Başkanı Gökhan Şahin, yayınladığı mesajında Tarsus'ta hunharca öldürülen Özgecan Aslan için taziye dileklerini ileterek yaşanan cinayeti şiddet ve nefretle kınadıklarını belirtti.

Mesajında, yaşanan olayın insanlığa sığmadığını vurgulayan Başkan Şahin, “Tarsus'ta yaşanan bu hunharca olay hepimizi derinden üzmüştür. Yaşanan bu olay karşısında kelimeler boğazımıza düğümlenmekte, diyecek söz bulamamaktayız. Özgecan'ımıza Allah'tan rahmet, kederli ailesi ve yakınlarına da başsağlığı diliyoruz. Olayın faili olan canilerin de hak ettikleri cezaya çarptırılacaklarına inanıyoruz” dedi.TEKİRDAĞ'DA ÖZGECAN ASLAN İÇİN SENDİKALAR VE DERNEKLER BİR OLDU

Mersin'in Tarsus ilçesinde vahşice katledilen Özgecan Arslan için Eğitim Sen Tekirdağ şubesi ve diğer sendikaların ve derneklerin katılımıyla eylem gerçekleştirildi.

Tekirdağ merkez Süleymanpaşa'da bulunan Tuğlalı Parkta gerçekleştirilen eyleme, Eğitim Sen Tekirdağ Şubesi, Türk Kadınlar Birliği Tekirdağ Şubesi, Atatürkçü Düşünce Derneği, Tüm Bel Sen Tekirdağ Şubesi, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Birleşik Haziran Hareketi, CHP kadın kolları ve Vatan Partisi üyeleri destek verdi.

Grup adına basın açıklamasında bulunan Eğitim Sen Tekirdağ sekreteri Filiz Dikdönek, Özgecan'nın ailesine baş sağlığı dileyerek, “Eğitim Sen'li kadınlar olarak 20 yaşında genç bir kadın olan Özgecan'ı vahşice katleden canilerden ve katliamı önlemeyen erkek egemen sisteminden sorulacak hesabımız var. Özgecan Aslan'ın hayatının baharında giydiği kefeni kızlarımızın-kadınlarımızın giymemesi için cinsiyet eşitliği istiyoruz. Bunun gelecek kuşaklara eğitim olarak verilmesini istiyoruz” dedi.

Eğitim Sen sekreteri Dikdönek'in açıklamaların ardından Türk Kadınlar Birliği Tekirdağ Şube Başkanı Nuran Ülker Özgecan Aslan cinayetine hitaben yazdığı şiiri ve sunduğu önerileri okudu.

Nuran Ülker'in açıklamalarının ardından şiddet mağduru olduğunu iddia eden bir kadın başından geçenleri anlattı.

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak'ın da katıldığı yaklaşık 200 kişinin destek verdiği eylem olaysız bir şekilde son buldu.KADINLARDAN YAĞMUR ALTINDA ÖZGECAN İÇİN YÜRÜYÜŞ

Çorum'da yüzlerce kadın ve erkek Mersin'nin Tarsus ilçesinde bir korkunç bir cinayete kurban giden üniversite öğrencisi Özgecan Arslan için yürüdü.

Türk Eğitim Sen Çorum Şubesi tarafından vahşi cinayeti protesto etmek için düzenlenen yürüyüşe kadınlar Valilik önünden Hürriyet Parkı'na kadar yağmura aldırış etmeden yürüdü. Yürüyüşte sık sık sloganlar atan kadınlar kadın cinayetlerini protesto etti. Yürüyüş yapan kadınlara erkekler ile yoldan geçen sürücüler korna çalarak destek verdi.KEŞANLI GENÇLER, ÖZGECAN İÇİN YÜRÜDÜ

Mersin'in Tarsus ilçesinde 20 yaşındaki Özgecan Aslan'ın öldürülerek cesedinin yakılmasına tepki gösteren Edirne'nin Keşan ilçesinde bir grup genç yürüyüş ve basın açıklaması gerçekleştirdi.

Eski itfaiye binası önünde toplanan yaklaşık 500 kişilik çoğunluğu kızlardan oluşan grup, ellerinde pankartlarla, yürüyüş gerçekleştirdi. “Kadına şiddete hayır”, “Hepimiz Özgeyiz, Özgecan'ız”, “Yaşasın kadın dayanışması”, “Kadına uzanan eller kırılsın”, “Katillerden hesabı kadınlar soracak”, “Özgecan Aslan isyanımızdır” şeklinde sloganlar atarak yürüyüş yapan gruba çok sayıda erkek de destek verdi. Cumhuriyet Meydanı'na kadar yürüyen grup burada basın açıklaması gerçekleştirdi.

Grup adına açıklama yapan Ceyda Çeri; “Mersin'de hunharca katledilen 20 yaşındaki Özgecan Aslan'ın ve yaşamdan koparılan tüm kadınların hesabını soruyoruz” dedi.

Çeri açıklamasının devamında ise şunları söyledi: “Özgecan'ın bedenini yakanların elindeki ateşin fitili, fıtratla tutuşturulurken, o ateş cezasızlık ve erkeklik indirimleri ile körüklenirken, gericilikle ve poh pohlanan erkek egemenliği ile her tarafa yayılır, tüm kadınları ateş hattının orta yerinde bırakır. Her an her yerde tehdit ederken, yapacağımız tek şey var. Yıkılmamak için yıkacağız. Erkek-devlet-yargı-medya işbirliği ile kadın katliamlarına davetiye çıkarak bu düzene karşı yasımızla ve isyanımızla sokaklardayız.'

Yürüyüş, bir süre daha slogan atıldıktan sonra grubun olaysız şekilde dağılmasıyla sona erdi.SİİRTLİ BAYANLAR, ÖZGECAN İÇİN SOKAĞA İNDİ

Siirt Üniversite öğrencilerinin organize ettiği bir grup kadın, akşam saatlerinde Güres Caddesi'ne inerek hunharca öldürülen Özgecan Aslan için eylem yaptı

AK Parti eski İl Başkanı Mehmet Şefik Erden ve çevrede bulunan vatandaşların da destek verdiği eylemde grup, Mersin'in Tarsus ilçesinde bıçaklandıktan sonra cesedi ormanlık alanda yakılan üniversite öğrencisi 20 yaşındaki Özgecan Aslan için, 'seni unutmayacağız', 'yüreğimiz yanıyor' pankartı açtı.

Grup adına açıklama yapan Gülbeyaz Dayan, kadınlara karşı şiddetin hunharca işlenen cinayetlere kadar vardığını belirterek, en son Mersin'de yaşanan, hatta anlatılması güç olan akıllara durgunluk veren Özgecan Aslan'ın katledilmesi olayını üzülerek takip ettiklerini söyledi.

Ailenin acı ve üzüntüsünü içimizde hissettiklerini belirten Dayan, '11 Şubat 2015 tarihinde yaşanan elim olayda hayatını kaybeden Özgecen Aslan kardeşimize Allahtan rahmet, ailesi ve kamuoyuna başsağlığı diliyoruz. Yaşanan bu olayı Siirt halkı olarak kınıyoruz. Kadınlara karşı şiddetin artmasına ve hatta hunharca işlenen cinayetlere varan çok üzücü olaylar yaşanıyor. Tüm kalbimizle şunu söylemez isteriz ki dünyanın her neresinde ve kime yapılırsa yapılsın şiddetin her türlüsünü kınıyor ve canilerin en kısa zamanda ve ağır şekilde cezalandırmasını bekliyoruz. Sözlerimi Peygamber efendimizin (sav) sözleriyle bitirmek istiyorum; 'ey insanlar; kadınların haklarını gözetlemenizi ve bu hususta Allah'tan korkmanızı tavsiye ederim. Siz kadınları Allah'ın emaneti olarak aldınız ve onların namusunu kendinize Allahın emriyle helal kıldınız. Sizin kadınlar üzerinizde hakkınız kadınların da sizin üzerinde hakları vardır.' Katılımlarından dolayı Siirt halkına teşekkür ediyoruz' şeklinde konuştu.

'Kadına uzanan eller kırılsın' sloganı atan grup, daha sonra Özgecan Aslan için Fatiha okuduktan sonra sessizce dağıldı.ÖZGECAN İÇİN KARAYOLUNU KAPATIP, YÜRÜYÜŞ YAPTILAR

Mersin'in Tarsus ilçesinde vahşice öldürülen üniversite öğrencisi Özgecan Aslan için D-400 karayolunu kapatıp, yürüyüş yaptılar. Yaklaşık 150 metre yürüyüş yapan kalabalığı jandarma daha fazla ileriye gitmelerine izin vermedi.

Tüm Türkiye'de büyük tepki gören Özgecan Aslan cinayetine Çağ Üniversitesi'nin bulunduğu Yenice'de de tepkiler yükseldi.

Yenice Mahallesi'nde öğrencilerin ve vatandaşlar tarafından organize edilen protestoda sık sık “Özgecan Aslan Vahşice katledildi” atıldı.

Cumhuriyet meydanında toplanan yaklaşık 350 kişilik grup, D-400 Karayoluna çıktılar. Slogan atarak D-400 karayolunda yürüyüş yapan grubu Jandarma ekipleri, araçlarla ve askerlerle barikat kuruldu.

Jandarmanın tedbirini gören kalabalık yeniden Yenice Mahallesine doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüşte D-400 karayolu karşı yönden seyir eden araçlar kornalarını çalarak destek verdi.

Cumhuriyet Meydanında toplanan kalabalık basın açıklaması yaptı.

Grup adına Çağ Üniversitesi Uluslararası Finans ve Bankacılık Bölümü 2.'nci sınıf öğrencisi Merve Toksoy, isyanlarının 20 yaşında bir kadının vahşice katledilmesi olduğunu belirterek. taleplerini dile getirdiler.

Basın açıklamasından sonra Özgecan Aslan'ın adına fidan dikildi.

Grup daha sonra sessizce dağıldı.BİTLİS'TE KADINLARDAN “ÖZGECAN” İÇİN ANLAMLI EYLEM

Bitlis'in Tatvan ilçesinde Mersin'in Tarsus ilçesinde hurharca katledilen Özgecan Aslan için Bitlis Kesk Kadın Meclisi tarafından meşaleli ve siyah tabutlu yürüyüş düzenledi.

Özgecan'ın hunharca öldürülmesini kınamak amacıyla Bitlis Kesk Kadın Meclisi öncülüğünde Tatvan'da bir araya gelen yüzlerce kadın ve erkek Cumhuriyet Caddesi boyunca meşaleli yürüyüş düzenleyerek omuzlarında siyah kefenli tabut taşıdı.

Yapılan yürüyüşün ardından Tatvan Yaşam AVM önünde toplanan grup burada bir dakikalık saygı duruşunun ardından basın açıklaması yaptı.

Grup adına basın açıklamasını okuyan Bitlis Kesk Kadın Meclisi Sözcüsü Filiz Akılçağı, Özgecan Aslan'ın ölümünden devleti sorumlu tutarak “20 yaşındaki Özgecan'ın yakılmış cesedinin bulunduğu haberi ülkemizde kadına yönelik şiddetin korkunç boyutlarını bir kez daha gözler önüne seriyor. Tarsus'tan Mersin'deki evine dönerken, bir baba, oğlu ve arkadaşı tarafından kaçırılan, tecavüze uğrayan ve öldürüldükten sonra cesedi yakılan Özgecan'ın yaşadığı şiddetin ve vahşice katlinin sorumlusu devlettir” dedi.

Açıklamada kadına şiddete dikkat çeken Akılçağı, “Devlet aklı, ülkede kadına yönelik şiddet bu denli yaygınken, şiddeti azaltmaya ve kadınları her halleriyle kabul eden bir toplumsal yapıya zemin oluşturmaya yönelik politikalara kafa yormak yerine, kadına yönelik şiddet davalarında erkekten yana tavır alan, tacizde, tecavüzde kadının rızası olup olmadığını sorgulamayı adaletten sayan, kadınların erkeklerce katledilmesine ve kadına yönelik şiddete karşı yükselen sese kulak tıkayan, en yetkili makamlardan eşitsizlik fıtrattandır diye bağıran, kadınlığa hiçbir alanda tahammülü olmayan siyasal iktidarın erkek aklıdır. Kadınların her gün 3'er 5'er katledilmesine, kadın cinayetlerine ve kadına yönelik şiddete göz yuman akla tahammülümüz yok. Özgecan'ı, katledilen kadınları, yıllarca süren davalarda tecavüzcüleri aklanarak hayatı karartılan N.Ç. gibi nice kız çocuğunu, savaşlardan kaçarak sığındıkları yerlerde ikinci eş olarak satılan, fuhuşa zorlanan ve adları bilinmeyen mülteci kadınları, yargıdan koruma talep etmesine rağmen şikâyeti dikkate alınmadığı için sokak ortasında erkeklerce katledilen kadınları hiçbir zaman unutmayacağız. Bununla birlikte AKP'nin kadın politikaları sonucu her gün kadın kırımı yaşanıyor. Bize tecavüzlere karşı “çocuklarınıza çığlık atmayı öğretin” diyen bakanlarımız var. Soruyoruz buradan sizlere Özgecan'ın çığlıklarını duydunuz mu?

Yapılan katliamın Özgecan Aslan'a yönelik değil tüm kadınlara karşı yapıldığını ve asıl katledilenin tüm insanlık olduğunu vurgulayan Akılçağı, “Biz KESK'li kadınlar sadece “erkek” olmadıkları için şiddete maruz kalan, tecavüze uğrayan ve öldürülenlerin sorumlusunun devlet ve onun erkekten yana yargısı ve kurumları olduğunu biliyoruz. Erkek, yargı, devlet hesap verene, failler en ağır cezaya mahkum edilene kadar her yerde mücadele edecek ve bu davanın takipçisi olacağız. Özgecan Aslan'ın katili, TCK'nın öngördüğü en ağır yaptırımla cezalandırmasını istiyoruz. Şiddetin son bulması, eğitimin, yargının, kolluk kuvvetlerinin, medyanın, kısacası tüm toplumun yapılanmasında etkisi olan 'ataerkil' sistemin, meşruiyeti kazandırdığı, 'erkek' üstünlüğü inanışına dayanan cinsiyetler arası eşitsizlik anlayışını yıkacak uygulamalar, çabalar ve düzenlemelerle mümkündür. Özgecan Aslan'ı katleden faillerin TCK'nın öngürdüğü en ağır yaptırımla cezalandırılmasını istiyoruz. Soruşturma ve kovuşturma sürecinin hukuka uygun biçimde yürütülmesini talep ediyor, bu ve buna benzeri olayların tekrar etmemesi için tüm ilgilileri, kurumları acilen sorumluluk almaya davet ediyoruz' diye konuştu.

Basın açıklaması, yapılan 5 dakikalık oturma eyleminden sonra sona erdi.BODRUMLULAR ÖZGECAN İÇİN MEYDANA İNDİ

Mersin'in Tarsus ilçesinde vahşice katledilen 20 yaşındaki üniversite öğrencisi Özgecan Aslan için Bodrumlu gençler, sivil toplum örgütü üyeleri ve vatandaşlar Bodrum Belediye Meydanı'nda toplandı.

Öğleden sonra ilk olarak Bodrumlu gençlerin geldiği Bodrum Belediye Meydanı'ndaki kalabalık gittikçe arttı. Yanlarında getirdikleri afişlerle birlikte sloganlar atan gençler, sivil toplum örgütü üyeleri ve vatandaşlar, akşam saat 20:00'a kadar meydanda kalarak attıkları sloganlarla Özgecan Aslan'ın katillerini protesto etti. Hava karardıktan sonra işlerinden çıkan vatandaşlarında destek verdiği protesto gösterisine yaklaşık 500 kişi katılırken, yoldan geçen vatandaşlarında destek verdiği imza kampanyasına katılanların sayısı ise bin kişiyi geçti.

Bodrum Belediye Meydanı'na gelerek protesto gösterisine destek veren Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, 'Bu bir insanlık suçu, böyle bir suç yok! Kim kimden kin ve nefretini alıyor? Özellikle bunun bugün bir bayana yapılmış olması ki yarın bir erkeğe de yapılabilir aynı şey… Bunu insanlık suçu olarak değerlendiriyorum ama özellikle de bir bayana yapılması, bir kadına yapılması benim için daha da bir acıdır. Çünkü insanlar zavallılıklarını güçsüzlere saldırarak göstermeye çalışıyorlar. Bu insanlar zavallıdır, tedavi görmesi lazımdır, hatta toplumdan dışlanması lazımdır. Onun için de ben özellikle hem aile bakanlığımızın hem hükümetin artık bu kadın şiddetine, kadınlarımızın uğradığı bu zulme dur demeleri için bir an önce gerekli tedbirleri almalarını istiyorum. Ve her zaman bu şiddetin karşısında, insana yapılan zulmün karşısında olduğumu, özellikle de kadınlara her türlü desteği veren bir Bodrum Belediye Başkanı olarak onların yanlarında olduğumu belirtmek istiyorum” dedi.

Meydana gelen Bodrum Kadın Dayanışma Grubu üyeleri de kalabalığın dışında meydanın farklı bir köşesinde oturma eylemi gerçekleştirdi. Grup üyeleri Pazar gününe kadar her akşam Bodrum Belediye Meydanı'na gelerek oturma eylemi yapacaklarını ve Pazar günüde bir protesto gösterisi yapacaklarını söyledi.

Öğleden sonra 16.00'dan itibaren meydana akın eden Bodrumlular, Özgecan Aslan için ve kadınlara yönelik şiddeti protesto etmek için saatlerce attıkları sloganlarına yaklaşık 4 saat sonra son vererek meydandan ayrıldılar.MODİFİYELİ ARAÇ SAHİPLERİ, ÖZGECAN İÇİN KONVOY OLUŞTURDU

Modifiyeli araç sahibi bir grup, hunharca öldürülen Özgecan Aslan cinayetini protesto için E-5 Karayolunda araç konvoyu oluşturdu. Araç sahipleri otomobillere Aslan'ın fotoğrafını asarken antenlerine de siyah kurdele bağladı.

Mersin'in Tarsus ilçesinde hunharca katledilen Üniversite öğrencisi Özgecan Aslan için sosyal medya üzerinden yapılan çağrı ile bir araya gelen modifiyeli araç sahipleri İstanbul E-5 Karayolu'nda araçlarıyla eylem gerçekleşti. Grup üyeleri araçlarının camlarına Özgecan Aslan'ın fotoğraf asarken antenlerine de siyah kurdele bağladı.

Oluşturdukları konvoya ilişkin açıklama yapan grup üyesi İlyas Demir, katliama sessiz kalmamak için böyle bir eylem gerçekleştirdiklerini belirtti. Demir, “Hepimizin başı sağolsun. Bizim amacımız burada iyi niyet göstergesidir. Modifiyeli araç sahipleri olarak yapılan katliama sessiz kalmamak adına böyle bir eylem yaptık. Kısa sürede örgütlendik. Kendi çapımızda destek vermek istedik” dedi.

Üniversite öğrencisi olduğunu ifade eden Burçin Mil ise “Bende bir üniversite öğrencisiyim, Özgecan da bir üniversite öğrencisiydi, vahşice katledildi. Umarım bunu yapanlar cezalarını bulur. Umarım inşallah son olur” dedi.

Grup üyeleri yaptıkları etkinliğin ardından E-5 karayolunda konvoy oluşturdu ve korna çalarak cinayeti protesto etti.

(İHA)

 


Etiketler: Türkiye  Onun  İçin  Ayakta  İstanbul  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER