TÜRKİYE ZAFERİNİ KUTLADI ŞEHİTLERİNİ ANDI


TÜRKİYE ZAFERİNİ KUTLADI ŞEHİTLERİNİ ANDI
Tarih : 18 Mart 2015, 16:09
Puan Ver : Türkiye Zaferini Kutladı Şehitlerini Andı(8/10)4


Türkiye Çanakkale Zaferini kutladı, şehitlerini minnetle andı.

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi'nin 100. yıl dönümü dolayısıyla tüm yurtta programlar düzenlendi. 81 il ve 957 ilçenin merkez camilerinde sabah namazı sonrası şehitler için dua edildi. Vatandaşlara cami çıkışında da Çanakkale'de savaşan kahramanların yemeği olan buğday çorbası, şekersiz üzüm hoşafı ve tayın ekmeği ikram edildi.BAŞBAKAN'DAN ŞEHİTLERE SÖZ

Resmi törenler ise Çanakkale'deydi. Törenler, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'ın Atatürk Anıtına çelenk sunmasıyla başladı. Ardından 18 Mart Stadyumu'ndaki programa geçildi. Burada bir konuşma yapan Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Aziz şehitlerimizin huzurunda bir kez daha söz veriyoruz; bıraktıkları birlik ve kardeşlik mirası ebediyen taşınacaktır. Bugün Diyarbakır'da da İzmir'de de Hakkâri'de de Edirne'de de Rize'de de Muğla'da da o aziz şehitlerin torunları omuz omuza geleceğe yürüyorlar, yürüyecekler. Onların mirasına, onların hatırasına ayrımcılık, bölücülük sokmak isteyenlere fırsat verilmeyecektir. Türk, Kürt, Alevi, Sünni kim olursa olsun, Çanakkale Savaşı'nda omuz omuza savaşanların torunları Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin eşit vatandaşları olarak geleceğe birlikte omuz omuza yürüyecekler” dedi.

Davutoğlu, “Artık ve milletin iradesi ne derse o olacak; sadece o olacak“ ifadesini de kullandı ve şöyle devam etti:

“Biz nefes alırken dünyada zalimler rahat uyuyamayacak. Biz nefes alırken mazlum milletler sığınmak istediğinde bağrımızı onlara açacağız; nasıl Kosava, Halepçe'den gelen kardeşlerimizi bağrımıza basmışsak. Aziz şehitlerimiz sizler rahat uyuyunuz; artık güçlü ve kudretli bir Türkiye var.“2023'TE MİLLİ UÇAKLARIMIZ UÇACAK”

Öğleden sonra ise hava ve deniz birliklerinin katılımıyla Çanakkale Boğazı'nda resmi geçit töreni yapıldı. Ardından Şehitler Abidesi'ndeki programa geçildi. Burada bir konuşma yapan Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Ortadoğu'da barışın egemen olması için ne yapmamız gerekiyorsa onu yapmaya devam edeceğiz. Bugün savaş hukukunu çiğneyenler Çanakkale'ye gelip insanlık dersini almalıdır” diye konuştu.

Türkiye Cumhuriyeti Devletinin Çanakkale'nin mirası olduğunu kaydeden Davutoğlu, “Bu millet bir daha başkasından borç isteyecek zilleti yaşamayacak. Bir daha bu millete İstiklal Marşı yazdırılamayacak ama İstiklal Marşımız ebediyete kadar var olacak” ifadelerini kullandı. Bir de söz veren Davutoğlu, “2023 yılında Türk semalarında milli uçağımız uçacak” dedi.MECLİS'TE ÖZEL OTURUM

TBMM Genel Kurulu, 18 Mart Çanakkale Zaferi'nin 100. yıl dönümü dolayısıyla özel oturumla açıldı. Meclis Genel Kurulu saygı duruşuyla açıldı ve günün anlamına dair konuşmalar yapıldı.

(İHA)

 


Etiketler: Türkiye  Zaferini  Kutladı  Şehitlerini  Andı  Çanakkale  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER