TÜRKİYE'NİN İLK NÜKLEER SANTRALİNİN TEMELİ PROTESTOLARLA ATILACAK


TÜRKİYE'NİN İLK NÜKLEER SANTRALİNİN TEMELİ PROTESTOLARLA ATILACAK
Tarih : 14 Nisan 2015, 12:09
Puan Ver : Türkiye'nin İlk Nükleer Santralinin Temeli Protestolarla Atılacak(5/10)1


Türkiye'nin ilk nükleer santrali olacak Akkuyu Nükleer Santral Projesi kapsamındaki Akkuyu Nükleer Deniz Yapıları'nın temeli bugün Mersin'in Gülnar ilçesinde atılıyor. Protesto gösterisi yapmak isteyen çevreciler de bölgede toplanmaya başladı.

20 milyar doların üzerinde bir yatırım öngörülen ve inşaatında yaklaşık 8 milyar dolarlık iş hacminin Türk şirketlerince karşılanması beklenen Akkuyu Nükleer Santrali için düzenlenecek temel atma törenine Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın yanı sıra Rus Devlet Nükleer Şirketi Rosatom Genel Müdürü Sergey Kiriyenko, Akkuyu Nükleer A.Ş. Genel Müdürü Fuad Akhundov ve öteki üst düzey yetkililer katılacak.

Cengiz İnşaat tarafından yapılacak olan Akkuyu Nükleer Deniz Yapıları'nın temel atma töreni öncesi çevreciler de protesto gösterisi için toplanmaya başladı.

Mersin Nükleer Karşıtı Platformu üyesi yaklaşık 50 kişilik grup, açılışın yapılacağı bölgeye hareket etti. Ellerinde pankart taşıyan ve jandarma ekiplerinin eşlik ettiği gruptakiler, 'Nükleere hayır', 'Akkuyu Fukuşima olmasın' şeklinde sloganlar attı.

Temel atma töreninin yapılacağı bölgede ise geniş güvenlik önlemleri alındı.

(İHA)

 


Etiketler: Türkiye  Nin  İlk  Nükleer  Santralinin  Temeli  Protestolarla  Atılacak  Mersin  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER