uludağ'ın zirvesinde ölümle burun buruna

ULUDAĞ'IN ZİRVESİNDE ÖLÜMLE BURUN BURUNA

Yeterli iş güvenliğinin alınmaması işçileri kara kara düşündürürken, işçilerin kaldığı fiziki ortamın da yetersiz olduğu öne sürüldü.

Tarih : 19 Ocak 2015, 09:51
Puan Ver : Uludağ'ın Zirvesinde Ölümle Burun Buruna(8/10)4


Uludağ'ın zirvesinde yapılan 5 yıldızlı otelin inşaatında çalışan işçiler sadece bir halata bağlı olarak çalışıyor. Yeterli iş güvenliğinin alınmaması işçileri kara kara düşündürürken, işçilerin kaldığı fiziki ortamın da yetersiz olduğu öne sürüldü.

Türkiye'nin önemli turizm merkezlerinden Uludağ'da yapılan 5 yıldızlı otel inşaatında iş güvenliği tedbirlerinin alınmaması tehlikeyi gözler önüne serdi. 2. bölgedeki otelin kule kısmını yapan inşaat işçilerinin bir ipe dayanarak 35 metre yükseklikle ölümüne ekmek parası kazanma çabası dikkat çekiyor.

İnşaat çalışanlarından Mustafa Aygün (42), iş güvenliği konusunda otel yetkililerini uyardıklarını ve malzeme listesi verdiklerini belirterek, “Uyarılarımız hiç dikkate alınmadı. İş güvenliği ile ilgili malzeme listesi verdik ama almadılar. Sadece işin biran önce bitirilmesini istiyorlar” dedi.35 METRE YÜKSEKLİKTE ÖLÜMLE BURUN BURUNA

İş güvenliği konusunda canların tehlikede olduğuna dikkat çeken Aygün, “Ben bu şantiyede 3 ay öncesinde işe başladım. Şuan otelin 35 metre yüksekliğindeki kule kısmında çalışıyoruz. Bu çalışma yaz aylarında belki yapılabilir. Çünkü ipin mukavemeti konusunda sıkıntı olmuyor. Ancak soğukla ip donma yaptığı için içinde lifler kopma yapabilir. Kopma olduğunda da aşağıda emniyet için fileler olması lazım. Bu fileler yok. Aşağı herhangi bir malzeme düştüğünde tehlike arz ediyor” ifadelerini kullandı.'TUVALET VE BANYO YOK'

Otelin kulesinde yalıtım ile ilgili çalışmalar yaptıklarını dile getiren Aygün, “İş güvenliği konusunda uyarılarımız ciddiye alınmıyor. Dağcıların kullandığı malzeme listesini vermemize rağmen, çıkış için olan 8'li malzemeyi iniş için kullanıyorum. Diğer malzemeyle yukarı çıkmak zorunda bırakılıyorum” şeklinde konuştu.

İş güvenliğinin yanı sıra kalacak yerler konusunda da sıkıntı yaşadıklarının altını çizen Aygün, şunları kaydetti;

“İşçilerin kaldıkları yerler çok kötü durumda. Bir canlının kalacağı yerler değil. Tuvalet ve banyo yok. Burada beklide hayatına mal olacak herhangi bir hastalık da kapabiliriz. Otel yetkililerden en azından kaldığımız yerlerin insancıl hale getirilmesini, iş güvenliği konusunda gerekli malzemelerin temin edilmesini istiyoruz.”

(İHA)

 


Etiketler: Uludağ  In  Zirvesinde  Ölümle  Burun  Buruna  Bursa  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER