umman'da türk rüzgarı

UMMAN'DA TÜRK RÜZGARI

Türk kültürü, Umman’ın başkenti Muskat’ta düzenlenen 15. Uluslararası Muskat Festivali’nde tanıtıldı. Türkiye’nin Somut Olmayan Dünya Mirası olarak UNESCO listesine en son kaydettirdiği ebru sanatı da görücüye çıktı.

Tarih : 22 Ocak 2015, 11:42
Puan Ver : Umman'da Türk Rüzgarı(9/10)5


Arap dünyasının önemli etkinliklerinden “15. Uluslararası Muskat Festivali”nde geleneksel Türk el sanatları ve yöresel halk dansları Ummanlılarla buluştu.

Türk kültürü, Umman'ın başkenti Muskat'ta düzenlenen 15. Uluslararası Muskat Festivali'nde tanıtıldı. Türkiye'nin Somut Olmayan Dünya Mirası olarak UNESCO listesine en son kaydettirdiği ebru sanatı da görücüye çıktı. Sergilendiği ülkelerde ilgi odağı olan ebru sanatı Ummanlıları adeta büyülerken, Anadolu topraklarının yöresel oyunlarını sergileyen Devlet Halk Dansları'nın genç yetenekleri de başarılı performanslarıyla göz doldurdu. Topkapı Sarayı ile Kapalıçarşı mimarisinin harmanlandığı ortalama yüz metrekarelik Türk reyonunda Sultan Yıldırım Bayezid Han ve Fatih Sultan Mehmet'in kullandığı kılıç örnekleri ziyaretçilerin ilgisini çekti. Güzelliğini ateşte bulan cam sanatından tarihimizin nadide mirası çiniciliğe günümüzde unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarının sergilendiği Türk reyonunda tezhip-minyatür, Edirnekari, gümüş işçiliği-telkari, yazmacılık, keçecilik, bakırcılık, sedefkârlık, ahşap ve lüle taşı işçiliği, tespih yapımı, ipek dokumacılık, hat ve nakış sanatları da bir ay boyunca ziyaretçilerle buluşacak.

Nüfusunun önemli bir bölümünü yabancıların oluşturduğu Umman'da Türk folkloru da yöresel kıyafetleri ve ezgileriyle ilgi odağı oldu. Devlet Halk Dansları'nın gönüllü öğrencilerden oluşan halk oyunları ekibi, Türkiye'nin dört bir köşesinden örnekler sundu. Festivalde Aşuk ile Maşuk, Kafkas, çiftetelli ve zeybek oyunları başkent Muskat'ın farklı bölgelerinde dört gün boyunca seyirci karşısına çıktı.

Hindistan, İran, Fransa, Özbekistan, Mısır, Fas, Tanzanya, Çin, Tayland ve Türkiye'nin yer aldığı 15. Uluslararası Muskat Festivali, Türkiye'den usta elleri bir ay boyunca ağırlamaya devam edecek.

(İHA)

 


Etiketler: Umman  Da  Türk  Rüzgarı  Ankara  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER