umutlu bekleyiş sürüyor

UMUTLU BEKLEYİŞ SÜRÜYOR

İtalya limanında, iki kargo gemisinin çarpışması sonrası Türk kargo gemisinden denize düşüp kaybolan gemi ustası Zeynel Üstün’ün kardeşi Ulvi Üstün, umutla ağabeyinin hayatta kaldığı haberini bekliyor.

Tarih : 03 Ocak 2015, 14:36
Puan Ver : Umutlu Bekleyiş Sürüyor(7.6/10)5


İtalya limanında, iki kargo gemisinin çarpışması sonrası Türk kargo gemisinden denize düşüp kaybolan gemi ustası Zeynel Üstün'ün kardeşi Ulvi Üstün, umutla ağabeyinin hayatta kaldığı haberini bekliyor.

Ağabeyinin deniz aşığı olduğunu belirten Ulvi Üstün, “Deniz sevdası nedeniyle hiç evlenmedi. Küçük yaşta Ege Denizi açıklarında geziye çıkmıştı ve yat turunda yattan düştü. Açık denizde yüzerek Yunan kara topraklarına çıkmıştı. O zaman öldü sanıyorduk. Ağabeyim şimdi de hayatta olduğu haberini almak istiyoruz” dedi.

İtalya'nın Ravenna Limanı'nın 2 mil açığında, geçtiğimiz pazar sabahı Belize bandıralı Lady Aziza isimli bir kargo gemisiyle çarpışan Türk kargo gemisi Gökbel battı. Tük kargo gemisinde bulunan mürettebattan 5 kişi kurtulurken 2 kişi hayatını kaybetti. 4 kişi ise kayboldu. Yaşanan deniz kazasından sonra kaybolan ve kendinden haber alınamayan Zeynel Üstün(46)'ün İzmir'in Kemalpaşa ilçesinde yaşayan kardeşi Üstün İtalya'dan gelecek iyi haberleri bekliyor. Acılı kardeş Ulvi Üstün, ''Ağabeyim deniz aşığı biriydi. Askerden geldikten sonra denizde çalışmaya başladı. Sürekli denizdeydi. Ona Kemalpaşa'da iş kuralım birlikte olalım dedik ama dinlemedi. Yılda en fazla evde 1 ay kalırdı geri kalan 11 ay hep denizdeydi. Evde duramıyordu, hep denizde olmak istiyordu. Deniz onun annesi, babası, eşi, çocukları, ailesiydi. Bu yüzden hiç evlenmedi. Evlenmeye bile niyetlenmedi. Gemide hayatını kaybeden geminin kaptanı İzmirli Kamil Murat Kantoğlu ile çocukluk arkadaşıydı, yakın dostlukları vardı'' dedi.

Ağabeyinin denizde yaşadığını ve yüzmeyi iyi bildiğini belirten Ulvi Üstün, ''Ağabeyimin başına daha önce bu denli bir büyük gelmemişti. Ancak küçüklüğümden hatırlıyorum. Ağabeyim askere gitmeden önce Ege Denizi açıklarında yat turuna gitmişti. Orada yattan düştü. Biz hayatını kaybetti diye beklerken ağabeyim yüzerek Yunanistan karasına çıkmıştı. O zamanda gazetelere çıkmıştı. İnşallah bu seferde böyle olur ağabeyim bir yerden çıkar gelir. Umudumuzu kaybetmedik'' dedi.“SORUMLULARDAN ŞİKAYETÇİ OLACAĞIM”

Kazayı anlatan Ulvi Üstün, ''Aldığımız duyumlara göre ağabeyimin çalıştığı gemi limana yaklaşmak üzere hızı 2 mil civarlarında. Diğer gemide hızlı bir şekilde limandan çıkış yapmış. Türk kargo gemisi ikaz vermiş, sirenler çalmış, telsizden anons çekmişler uyarmak istemişler ama çarpan gemi fark ettiğinde iş işten geçmiş. O gün hava çok dalgalıymış, 5-6 metre boyunda dalgalar varmış. Kurtarma gemileri yanaşamamış” dedi.

En son kazadan bir gün önce ağabeyiyle konuştuğunu belirten Üstün, ''Limana yanaşınca bizi arayacaktı ama pazartesi günü kaza haberini aldık. Kazadan kim sorumluysa üzerine gideceğim. Bu kazada 6 tane can gitti. Bütün ailelerin hakkını arayacağım. Bence bu kazada suçlu olan, liman operatör, İtalyan hükümeti. Bakıyorsunuz son dönemlerdeki gemi kazaların çoğu İtalyan açıklarında oluyor. Demek ki İtalyan hükümeti denizlerini, limanlarını başı boş bırakmış. İkinci bir konu bu limana giriş çıkışları kontrol eden muhakkak bir operatör var. Operatör limana giriş çıkışlarda gemilerin hızını kontrol etmiyor mu? Kazaya neden olan gemi 2 mil hızla limandan çıkması gerekirken 12 mil hızla gidiyor ve kazaya neden oluyor. Uyarmamış mı? İtalyan hükümeti ve liman operatöründen şikayetçi olacağım. Ben devletimizin de yanımda yer almasını istiyorum. Çünkü orada ölen bir Türk, ben de bir Türk vatandaşıyım. Devletimin oradaki mağdur olan Türk vatandaşlarımızın hakkını aramasını istiyorum. Onların yanına kar kalmasın. 6 tane ocak yandı başka ocaklar yanmasın'' dedi.

Kazada mağdur olan ailelerle birlik olma çağrısı yapan Ulvi Üstün, ''Kaybolan aile yakınları ile de görüşmek istiyorum. En azından bu davada birlikte olalım güç oluşturalım. Umut ediyoruz ki kayıp olan gemiciler sağ kurtulsun ancak bunun sonunda ölüm de var. Eğer hayatlarını kaybettilerse kısa sürede bulunsun. Biz yakınlarımızın mezarını bilelim. Gidelim mezarına dua okuyalım'' dedi.

(İHA)

 


Etiketler: Umutlu  Bekleyiş  Sürüyor  İzmir  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER