Üniversiteliler bakanın istifasını istedi

ÜNİVERSİTELİLER BAKANIN İSTİFASINI İSTEDİ

Priştine’nin ana meydanında düzenlenen protesto gösterisinde öğrenciler, 1999 savaşında Sırp güçleri tarafından çocukları katledilen Kosovalı anneleri küçük düşürücü söylemler sarf etmesi nedeniyle Kosova Topluluklar ve Geri Dönüş Bakanı Aleksandar Jablanoviç’in istifasını istedi.

Tarih : 20 Ocak 2015, 16:36
Puan Ver : Üniversiteliler Bakanın İstifasını İstedi(10/10)6


Kosova'nın en büyük kamu üniversitelerinden olan Priştine Üniversitesi öğrencileri, Kosovalı Sırp Bakan Aleksandar Jablanoviç'in görevinden istifa etmesini istedi.

Priştine'nin ana meydanında düzenlenen protesto gösterisinde öğrenciler, 1999 savaşında Sırp güçleri tarafından çocukları katledilen Kosovalı anneleri küçük düşürücü söylemler sarf etmesi nedeniyle Kosova Topluluklar ve Geri Dönüş Bakanı Aleksandar Jablanoviç'in istifasını istedi. Kosova'da kendisine karşı düzenlenen protestoların artması üzerine Kosovalı annelerden özür dilemesine rağmen, Kosova Başbakanı'ndan, Kosova Hükümeti'nin üyesi olan Sırp Bakan'ı görevinden alması talep edildi.

Çok sayıda üniversite öğrencisinin katıldığı protestoda “Başbakan-görevden al” yazılı pankartı dikkat çekti. Priştine'nin trafiğe kapalı ana caddesinde yürüyüş düzenleyen öğrenciler daha sonra ulusla tiyatro binası önünde toplanarak, Kosovalı Sırp bakanının aleyhine slogan attı.

Protestoda öğrenciler adına konuşan Arben Mehemeti, Kosovalı Sırp Bakan Jablanovıç'in Kosovalı annelere yaptığı hakaretlerle, Kosova'da halklar arasında nefret yaydığını, dolayısıyla, bu Bakanın Kosova Hükümeti'nde yeri olmadığını söyledi. Özür dilemenin yeterli olmadığını kaydeden konuşmacı, Jablanoviç'in görevinden istifa etmesini istedi.

Polisin uzaktan izlediği protesto gösterisi olaysız bitti.

(İHA)

 


Etiketler: Üniversiteliler  Bakanın  İstifasını  İstedi  Priştine  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER