ÜNLÜ SANATÇILARDAN SARIKAMIŞ İÇİN 6 DİLDE TÜRKÜ


ÜNLÜ SANATÇILARDAN SARIKAMIŞ İÇİN 6 DİLDE TÜRKÜ
Tarih : 15 Şubat 2015, 15:24
Puan Ver : Ünlü Sanatçılardan Sarıkamış İçin 6 Dilde Türkü(8/10)4


Orhan Gencebay, Gökhan Güney, İzzet Altınmeşe, Zara ve Suat Suna'nın aralarında bulunduğu çok sayıda ünlü sanatçı, Sarıkamış şehitlerini Kağıthane'de 6 dilde söyleyecekleri türkülerle anacak.

Kağıthane Belediyesi Sarıkamış'ın 100'üncü yılı münasebetiyle 90 bin şehidi mektuplar, fotoğraflar, makaleler ve Türkçe, Arapça, Kürtçe, Çerkesce, Lazca ve Gürcüce 6 dilde yakılan türkülerle anacak. Sarıkamış harekatı sırasında donarak şehit olan 90 bin Mehmetçik için , 6 dilde söylenen türküler bir albümde toplandı. Allahuekber Dağları'nın eteklerinde yaşanan büyük acıyı sürekli hatıralarda tutmak isteyen Kağıthane Belediyesi'nin ünlü sanatçıların destekleriyle 2 CD'den ve bir kitaptan oluşan bir çalışma hazırladı.

Albüm ve kitap tanıtımına Orhan Gencebay, Zara, İzzet Altınmeşe, Suat Suna, Gökhan Güney, Prof.Dr. Bingür Sönmez, Recep Ergül, Bayar Şahin, Gülseven Medar, Selim Bölükbaşı, Doğan Özden, Mehtap Demir, Mustafa Tatlıtürk ve Ahmet Özdemir katılacak.

Şehitlerin Allahuekber Dağları'nda yaşadıklarına, günümüz gençliğinin mektuplar ve fotoğraflarla empati kurmalarını istediklerini ifade eden Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç, programda 6 dilde türkünün seslendirileceğini söyledi.

Başkan Kılıç, ‘90 bin şehidin acısını ve Onlara duyulan vefayı sözlerinde, melodilerinde taşıyan türküleri seslendiren değerli sanatçılarımız anma programında da bizlerle olacaklar. Türküler, tarihe bırakılmış bir kayıttır. Türküler yaşananları yeni nesillere aktarıyor ve bu aktarmada rakamlar, nedenler, sonuçlar ya da olaylardan öte duygular aktarılıyor. Bizler de Sarıkamış şehitlerimizin duygularını, şehitlerimize duyulan vefanın izlerini biraya toplayan türkü albümünün tanıtımına ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyuyoruz. Programda şehitlerimizin yaşadığı bu faciayı tüm ayrıntılarıyla anlatan kitabı da tanıtacağız” diyerek programda emeği geçen herkese teşekkür etti.

Sarıkamış Destanı'nın 100'üncü yılı münasebetiyle düzenlenecek program 16 Şubat Pazartesi günü saat 19. 30'da Kağıthane Kültür Merkezi'nde gerçekleşecek.

(İHA)

 


Etiketler: Ünlü  Sanatçılardan  Sarıkamış  İçin  6  Dilde  Türkü  İstanbul  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER