yanlış sünnete 600 bin lira tazminat

YANLIŞ SÜNNETE 600 BİN LİRA TAZMİNAT

Kozluk ilçesinde Valilik ve TPAO’nun 10 Haziran 2010 tarihinde düzenlediği sünnet şöleninde, penisi fazla kesilen M.Ç.’nin ailesinin açtığı maddi ve manevi tazminat davasında, Batman Bölge İdare Mahkemesi, sadece aileye 600 bin lira manevi tazminat ödenmesine karar verdi.

Tarih : 21 Ocak 2015, 17:27
Puan Ver : Yanlış Sünnete 600 Bin Lira Tazminat(6/10)2


Batman Bölge İdare Mahkemesi'nin Kozluk ilçesinde yaklaşık 5 yıl önce düzenlenen toplu sünnet şöleni sırasında penisi fazla kesilen 6 yaşındaki M.Ç.'nin ailesine 600 bin liralık manevi tazminat kararı, Danıştay tarafından onandı.

Kozluk ilçesinde Valilik ve TPAO'nun 10 Haziran 2010 tarihinde düzenlediği sünnet şöleninde, penisi fazla kesilen M.Ç.'nin ailesinin açtığı maddi ve manevi tazminat davasında, Batman Bölge İdare Mahkemesi, sadece aileye 600 bin lira manevi tazminat ödenmesine karar verdi. Bu karar, Danıştay tarafından da onandı. Ailenin talep ettiği maddi tazminatın karşılanmadığını belirten avukat Orhan Acar, daha önce Sağlık Bakanlığı'na 2.5 milyon liralık tazminat davası açtıklarını belirterek, 'Batman Bölge İdare Mahkemesi, sadece ailenin manevi tazminatı için 600 bin lira verilmesini kararlaştırmıştı. Bu da ailenin üzüntüsünün telafisine yönelikti. Amacımız ileride ergenlik çağında tedavi olabilecek çocuğun masraflarının ilgili kurum tarafından karşılanmasıdır. Bu nedenle aileye tazminat davası için yeniden kararın düzeltme talebinde bulunacağız. Aksi takdirde davayı Anayasa Mahkemesi'ne taşıyacağız' dedi.

M.Ç.'nin ailesinin ilerde çocuklarının tedavisi için maddi imkanlarını bulunmadığını kaydeden avukat Acar, '10 Haziran 2010 tarihinde M.Ç. sünnet edildiğinde yanık merhemiyle eve gönderiliyor. Olaydan üç gün sonra durumun farkına varılıyor. Diyarbakır Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde tedavisi yapılan çocuğun ileride ameliyat olabileceği belirtiliyor. Aile haklı olarak maddi tazminat istiyor. Danıştay 15'nci Dairesi'nin, Batman İdare Mahkemesi'nin kararını onamasına itiraz ediyoruz. Bu kararın düzeltilmesini bekliyoruz. Çünkü ailenin maddi durumu yok. Bu davanın Danıştay'dan düzeltilmesini bekliyoruz' ifadelerini kullandı.

(İHA)

 


Etiketler: Yanlış  Sünnete  600  Bin  Lira  Tazminat  Batman  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER