YILIN İLK ORGAN NAKLİ


YILIN İLK ORGAN NAKLİ
Tarih : 01 Ocak 2015, 11:06
Puan Ver : Yılın İlk Organ Nakli(5/10)1


Sivas'ta geçirdiği beyin kanaması sonucu hayatını kaybeden 1 çocuk annesi Zeliha Durak'ın (51) organları yeni yılın ilk saatlerinde Erzurum'a getirildi. Organlar Erzurum'da yapılacak olan nakille 2 hastaya umut verecek.

Durak'ın ailesinden organ nakili için onay alınması üzerine, Erzurum Atatürk Üniversitesi Organ Nakli Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi'nden Sivas'a gece giden sağlık ekipleri gerçekleştirdikleri operasyonla Durak'ın karaciğerini ve böbreklerini alarak Erzurum'a sabah saatlerinde döndü.

Ameliyatı gerçekleştiren Atatürk Üniversitesi Organ Nakli Merkezi Müdürü Prof. Dr. Bülent Aydınlı, organ bağışında bulunan aileye teşekkür ederek, 'Türkiye'ye örnek olabilecek davranış gösterdiler ve bu acılı günlerinde hastalarının organlarını bağışladılar' dedi.

Yapılacak tetkikler sonrasında yeni yılın ilk organ naklini yapacaklarını belirten Aydınlı, şunları kaydetti:

'Hastalarımız hazır, inşallah nakledeceğiz, umarım ki yapacağımız tetkiklerde kullanılabilir durumda olduğunu görürüz. Hasta yakınları gerçekten elleri öpülesi insanlar. Kendi acılarını bir tarafa bırakıp başkalarının acılarına derman olmaya çalışan insanlar. Umarız ki aldığımız bu organlar, naklettiğimiz hastalarda çalışır ve onlar da yeniden hayata tutunurlar.'

(İHA)

 


Etiketler: Yılın  İlk  Organ  Nakli  Erzurum  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER