Yıllık enflasyon geriledi

YILLIK ENFLASYON GERİLEDİ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), ’Aralık Ayı Fiyat Gelişmeleri Raporu’nu açıkladı. Buna göre, Aralık ayında tüketici fiyatları yüzde 0,44 oranında azaldı ve yıllık enflasyon yüzde 8,17’ye geriledi.

Tarih : 06 Ocak 2015, 11:48
Puan Ver : Yıllık Enflasyon Geriledi(10/10)6


Aralık ayında tüketici fiyatları yüzde 0,44 oranında azaldı ve yıllık enflasyon yüzde 8,17'ye geriledi. Yurt içi üretici fiyatları ise Aralık ayında yüzde 0,76 oranında geriledi ve grup yıllık enflasyonu 2 puan azalışla yüzde 6,36 oldu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 'Aralık Ayı Fiyat Gelişmeleri Raporu'nu açıkladı. Buna göre, Aralık ayında tüketici fiyatları yüzde 0,44 oranında azaldı ve yıllık enflasyon yüzde 8,17'ye geriledi. Böylece, 2014 yılı sonunda tüketici enflasyonu belirsizlik aralığının üzerinde kaldı. Bu dönemde ÖKTG-H ve ÖKTG-I endekslerinin yıllık artış oranları önceki aya kıyasla azalarak sırasıyla yüzde 9,55 ve yüzde 8,73 oldu.

Alt gruplar incelendiğinde, Aralık ayında enerji ve gıda gruplarının yıllık tüketici enflasyonuna katkısı sırasıyla 0,60 ve 0,37 puan azaldı. Temel mal ve hizmet gruplarının katkısı da, daha sınırlı olmakla birlikte, sırasıyla 0,13 ve 0,06 puan geriledi.

Enflasyonun üç aylık ortalamalara göre ana eğilimleri incelendiğinde, çekirdek enflasyon göstergelerindeki iyileşmenin sürdüğü gözlendi. Mevsimsellikten arındırılmış verilerle hizmet enflasyonu ana eğilimi geçen ayın ardından bu dönemde de belirgin olarak gerilerken temel mal enflasyonu ana eğilimindeki iyileşme daha sınırlı oldu.

Aralık ayında hizmet fiyatları yüzde 0,18 oranında arttı ve grup yıllık enflasyonu 0,22 puan azalışla yüzde 8,59'a geriledi. Hizmet fiyatları Kasım ayının ardından bu dönemde de ılımlı bir seyir izledi. Akaryakıt fiyatlarındaki düşüşlerin ilgili hizmet gruplarına olumlu yansımaları, bir önceki aya kıyasla daha sınırlı olmakla birlikte, devam etti. Nitekim, Aralık ayında ulaştırma hizmetleri fiyatları yatay bir seyir izlemiş, paket tur fiyatları ise gerilemeye devam etti. Bu gelişmelere ek olarak, kira ve diğer hizmet gruplarında da aylık enflasyon eğilimi Kasım ayı öncesine kıyasla daha zayıf seyretti. Son aylarda lokanta-otel grubu aylık enflasyonunda kademeli bir yavaşlama eğilimi gözlense de bu grupta yıllık enflasyon yüzde 13,98 ile yüksek seviyesini korudu.

Temel mal grubu yıllık enflasyonu yaklaşık 0,5 puanlık bir azalışla yüzde 8,89'a geriledi. Bu gelişmede giyim ve dayanıklı tüketim malları fiyatları etkili oldu. Dayanıklı tüketim malları fiyatları Aralık ayında yüzde 0,30 oranında azalırken grup genelinde fiyatlar ılımlı bir seyir izledi. Böylelikle dayanıklı tüketim malları yıllık enflasyonu, bir önceki aydaki geçici yükselişin ardından Mayıs ayından bu yana sergilediği aşağı yönlü seyrini sürdürdü. Giyim grubunda sezon indirimi geçmiş yıllara kıyasla daha yüksek bir oranda gerçekleşti, bu doğrultuda giyim fiyatları yıllık enflasyonu yaklaşık 1,3 puan geriledi. Diğer taraftan, giyim ve dayanıklı dışı temel mal grubu yıllık enflasyonundaki azalış ise bu dönemde durakladı.

Aralık ayında enerji fiyatları yüzde 1,86 oranında azaldı. Bu gelişmede, uluslararası petrol fiyatlarındaki seyre bağlı olarak sırasıyla yüzde 5,61 ve 2,04 oranlarında gerileyen akaryakıt ve tüpgaz fiyatları belirleyici oldu. Böylelikle, bu dönemde yıllık enerji enflasyonu 4,22 puan azalarak yüzde -1,54 ile endeks tarihinin en düşük seviyesine geriledi. Önümüzdeki ayda petrol fiyatlarındaki düşüşe paralel olarak akaryakıt fiyatları kaynaklı olarak enerji enflasyonundaki düşüş devam edebilecek.GIDA VE ALKOLSÜZ İÇECEKLERDE DÜŞÜŞ

Gıda ve alkolsüz içecekler grubunda yıllık enflasyon Aralık ayında 1,64 puan azalarak yüzde 12,73 oldu. Mevsimsel etkilerden arındırılmış verilerle işlenmemiş gıda grubunda fiyatlar dört ay üst üste düşüş kaydederken baz etkileri nedeniyle oynak bir yapı sergileyen grup yıllık enflasyonu yüzde 12,24'e geriledi. İşlenmiş gıda fiyatlarında da aylık enflasyon eğilimi Aralık ayında zayıflamış ve grup yıllık enflasyonu yüzde 13,16 oldu. İşlenmiş gıda enflasyon görünümündeki iyileşme ekmek ve tahıllara ek olarak et ve süt ürünlerinden kaynaklanırken kahve-çay ve konserve işlenmiş sebze fiyatlarında yüksek oranlı artışlar devam etti. Aralık ayında işlenmiş gıda fiyatlarında gözlenen kısmi iyileşmeye rağmen ekmek, et ürünleri, kahve-çay başta olmak üzere alt gruplar genelinde yıllık enflasyon yüksek düzeylerde seyretmeye devam etti.

Yurt içi üretici fiyatları Aralık ayında yüzde 0,76 oranında geriledi ve grup yıllık enflasyonu 2 puan azalışla yüzde 6,36 oldu. Uluslararası petrol fiyatlarındaki düşüşün üretici fiyatları üzerinde belirleyici olmaya devam ettiği bu dönemde, yıllık enflasyon imalat sanayisinde yüzde 7,63'e, petrol ve ana metal hariç imalat sanayisinde ise yüzde 9,56'ya geriledi.

Ana sanayi gruplarına göre incelendiğinde, dayanıklı ve dayanıksız tüketim mallarında fiyatlar artarken ara ve sermaye mallarında bu ayda da fiyatlar düşmeye devam etti. Bu çerçevede Aralık ayında, dayanıklı tüketim malları dışındaki ana gruplarda yıllık enflasyon geriledi. Bu dönemde, özellikle uluslararası petrol fiyatlarındaki düşüşün etkisiyle tüketici fiyatları üzerinde imalat sanayi fiyatları kaynaklı baskıların hafiflediği gözlendi.

(İHA)

 


Etiketler: Yıllık  Enflasyon  Geriledi  İstanbul  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER