yüzleri biraz olsun güldü

YÜZLERİ BİRAZ OLSUN GÜLDÜ

Manisa’nın Soma ilçesinde 301 işçinin öldüğü maden faciasının ardından kapanan şirketten çıkarılan 2 bin 831 işçi kıdem tazminatı sevinci yaşıyor.

Tarih : 04 Nisan 2015, 14:48
Puan Ver : Yüzleri Biraz Olsun Güldü(8/10)4


Manisa'nın Soma ilçesinde 301 işçinin öldüğü maden faciasının ardından kapanan şirketten çıkarılan 2 bin 831 işçi kıdem tazminatı sevinci yaşıyor.

İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı paketine eklenen madde ile Soma A.Ş.'ye ait kapanmış olan maden ocağında işten çıkarılan 2 bin 831 işçinin kıdem tazminatları ve diğer tazminat alacaklarını almaları yönündeki düzenleme, iktidar ve muhalefet milletvekillerinin oyları ile kabul edilmişti.

Türkiye Maden İşçileri Sendikası Ege Bölgesi Şube Sekreteri Yasin Karatay, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı paketine eklenen madde ile işçilerin tazminatlarının ödenecek olması ile işçilerde bayram sevinci yaşattığını kaydetti.'BU YETERLİ DEĞİL, TAZMİNATLARINI ALACAKLAR AMA İŞSİZLER'

Sendika olarak da çok mutlu olduklarını vurgulayan Karatay, 'İşçilerimizin tazminatlarının ödenmesi için 4 aydan bu yana mücadele ediyorduk. Bu da mücadelenin bir başarısıdır. Dün mecliste tazminatların ödenmesi ile bir önerge verilip kabul edilmesi işçilerde bayram sevinci yaşattı. Ama bu yeterli değil, arkadaşlarımız kıdem tazminatlarını alacaklar, ama işsizler. Ama ben inanıyorum ki devletimiz buna da bir çözüm bulacak. İşsiz arkadaşlarımıza iş de bulacak' dedi.

Sendika yöneticisi Yasin Karatay, işçilerin yaklaşık tazminatlarının 42 milyon TL civarında olduğunu da sözlerine ekledi.'BURUK BİR SEVİNÇ YAŞIYORUZ'

Meclisten geçen yeraltı madencileri için haftada 37,5 saat çalışma ve 2 gün hafta tatili ile ilgili de konuşan Karatay, 'Alt komisyondan geçtikten sonra meclise sevk edildi. Mecliste de kabul edilmesi işçi arkadaşlar arasında sevinç yarattı. Ama bazı arkadaşlarımız da hüzünlüler, çünkü işleri yok. İki hafta tatili olsa ne olmasa ne, 7,5 saat çalışma olsa ne olmasa ne. Çünkü arkadaşlarımız işsiz işleri yok. İnşallah onlara da iş bulur ve Soma'nın da sorunları çözülür' dedi.

İşten çıkarılan maden işçisi Cafer Bülbül, 'İnşallah bir sevindirici haber de işsizler için gelir. Tazminatlar ödenirse, işsiz işçiler de işe alınırsa sorunlarının bir kısmı aşılmış olacak' dedi.

13 Mayıs 2014 yılında Soma Kömür İşletmelerinin Eynez Maden Ocağı'nda meydana gelen maden faciasının ardından kapanan Eynez ve şirkettin Atabacası Maden Ocağında çalışan 2 bin 831 maden işçisi 30 Kasım 2014 günü cep telefonlarına gelen mesajla işlerine son verildiğini öğrenmişti.

(İHA)

 


Etiketler: Yüzleri  Biraz  Olsun  Güldü  Manisa  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER